0 obserwujących
11 notek
1857 odsłon
  277   0

Indiana Jones i fałszywy Święty Graal. O pewnej pomyłce archeologicznej

  Wszyscy znamy film Stevena Spielberga pt. "Indiana Jones i ostatnia krucjata". Jedna z ostatnich  scen filmu  pokazuje odnalezienie Świętego Graala. Bohater filmu trzyma w ręce kielich i wszyscy są przekonani, że jest to Święty Graal - rzekomy kielich z ostatniej Wieczerzy Jezusa Chrystusa.

image

Indiana Jones i tzw. Święty Graal, kadr z filmu

A to błąd ikonograficzny, bo Jezus, podobnie jak inni jemu współcześni, nie pił wina z kielichów, lecz z czarek, albo z kubków.
Był to rodzaj kubka wykonanego z kamienia, np. z alabastru lub chalcedonu. Niektóre z nich miały nawet inskrypcje w starożytnym języku Żydów.

image

Typowy kubek do picia wina z czasów Jezusa, eksponat  muzealny, Jerozolima, fot. screen.

Z powodu tych inskrypcji uzyskiwane z wykopalisk archeologicznych w Izraelu owe czarki,  a właściwie kubki są łatwe do identyfikacji.
Święty Graal to nie kielich, lecz kubek, albo czarka.

image

Typowa czarka do picia wina z czasów Jezusa, jest to część słynnego kielicha z katedry w Walencji, uznawanego za Świętego Graala, il. z domeny publicznej:Wikimedia Commons

Reżyser filmu się pomylił lub specjalnie pokazał przedmiot przypominający kielich, bo jakże tu mówić i pokazywać światu, że Jezus pił wino z kubka.

Prawda historyczna w świetle archeologicznych wykopalisk jest taka: Żydzi starożytni nie używali kielichów w znaczeniu średniowiecznej czy nowożytnej oraz współczesnej jego formy, pili z kubków i czarek.


image

Słynny Święty Graal z katedry w Walencji, il. z domeny publicznej: Wikimedia Commons

Słynny Święty Graal z Walencji, uznawany, z dużym prawdopodobieństwem, za prawdziwe naczynie, z którego Jezus pił wino, z pozoru przypomina kielich. W rzeczywistości jest to czarka osadzona na obudowie opartej o podstawkę, co przypomina kielich w całości. Te dolną część i metalową oprawę z drogocennymi kamieniami dodano dopiero w średniowieczu.
Według wielu  uczonych, a nawet ekspertów kościelnych, uznaje ten przedmiot za pochodzący z czasów Jezusa. Jest typowa czarka do picia wina, bo kielichów wtedy Żydzi nie używali.
Zatem Indiana Jones powinien trzymać w ręce czarkę, a nie kielich!Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura