0 obserwujących
15 notek
2545 odsłon
  126   0

Maryjny aspekt Arki Przymierza. Ciekawostka z Augsburga i z Peru!

Wielu  zapewne zna tekst Litanii Loretańskiej - jednaj z najważniejszych kościelnych modlitw.
Kult loretański związany jest z legendarną dziś historią Domku Loretańskiego, rzekomo w cudowny sposób przeniesionego z Ziemi Świętej do włoskiego Loreto.
W czasach nowożytnych Kościół Katolicki szeroko propagował kult Matki Boskiej Loretańskiej, w tym ową Litanię.
Jeden z jej fragmentów mówi Maryi jako o Arce Przymierza: "Foederis arca - Ora pro nobis" (Arko Przymierza - módl się za nami).
Od czasów starochrześcijańskich teologowie porównywali Matkę Boską do starotestamentowej Arki Przymierza Boga z człowiekiem.
Siłą rzeczy z Marii narodził się Zbawiciel - Jezus, jako objawienie Nowego Przymierza Boga z człowiekiem.


Oprócz tekstu Litanii Loretańskiej istnieje  wiele przykładów ilustrujących motyw Arki Przymierza w połączeniu z kultem Maryjnym, np. są to grafiki lub obrazy olejne.

Oto dwa przykłady: 
pierwszy to pochodząca z Augsburga grafika Martina Engelbrechta (1684-1756) "Foedris Arca" (Arka Przymierza) z 1732 roku ;
drugi zaś to obraz olejny z Peru, namalowany przez Marcosa Zapata (1710-1773) pt. "Foedris Arca" (Arka Przymierza) znajdujący się w katedrze w Couzco.   
.

image

Martin Engelbrecht (1684-1756), "Foedris Arca" (Arka Przymierza) z 1732 roku (link: https://colonialart.org/artworks/756A )

.

image

Marcos Zapata (1710-1773), "Foedris Arca" (Arka Przymierza), obraz olejny z 1755 roku,   w katedra w Cuzco w Peru (link: https://colonialart.org/artworks/2750b )

.    


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura