21 obserwujących
199 notek
156k odsłon
  2225   0

Kto zamyka zawór od Golfstromu?

W moim komentarzu do notki Almanzora 'Lato stulecia w 2013 roku?', odgrażałem się, że napiszę na szybko notkę o Golfstromie, żeby nie rozdymać u niego sekcji komentarzy. Nie będę się wdawał w długie dywagacje, gdyż cała sprawa jest dość prosta. Golfstrom słabnie coraz bardziej.

Pytanie: dlaczego?

Na szybko dwa linki

1.  Golfsztrom naprawdę zanika?! Są kolejne dowody

2.  "Nordatlantische Oszillation" schneidet Deutschland vom Golfstrom ab

Cytat z (1.)

"...Najnowsze badania amerykańskich naukowców z NASA NOAA dowodzą, że Golfsztrom, który do tej pory pełnił funkcję "grzejnika" dla północno-wschodniej Europy, od jakiegoś czasu zdecydował się płynąć w okolice Islandii i Grenlandii. Efekt jest porażający - zimy w tych miejscach staną się cieplejsze, a takie kraje jak Polska, Niemcy, Szwecja, czy Wielka Brytania, staną się zimniejsze niż kiedykolwiek. (...) zimy staną się nieznośnie mroźne, Bałtyk będzie zamarznięty przez pół roku, a lata dla odmiany przyniosą wielkie fale upałów, będą jednak bardzo krótkie...)

W moich poprzednich notkach o tektonice płyt, (np.  Trzysta tysięcy trupów za późno,przedstawiłem mapę odkształceń powierzchni Ziemi i zachodni dryf tych odkształceń. Dryf ten jest powodem większości zjawisk tektonicznych na powierzchni Ziemi. Na poniższym rysunku wstawiłem schematycznie przebieg Golfstromu. Projekcja Mercatora zniekształca nieco wygląd Grenlandii i okolic, ale samo zjawisko powodów zmiany kierunku Golfstromu i jego słabnięcia jest dokładnie widoczne.

Kliknięcie powieksza rysunek

Kto zamyka zawór od Golfstromu?

Przesuwające się na zachód 'islandzkie wybrzuszenie' i 'karaibskie ugięcie' skorupy ziemskiej są powodem, że Golfstrom coraz bardziej płynie 'pod górkę', co widać na górnym przekroju skorupy ziemskiej na szerokości Neapolu i NY. Efekt jest taki, że Golfstrom skręca w kierunku Islandii i  Grenlandii i słabnie, dokładnie tak jak to pisze NASA I NOAA. Podobny efekt musi też występować w przypadku podobnych prądów morskich w innych oceanach. Powodem zachodniego dryfu odkształceń powierzchni jest przemieszczanie się jądra wewnętrznego i stref różnych ciśnień płynnego jądra zewnętrznego. Dla przypomnienia pokażę tutaj jeszcze raz wnętrze Ziemi na przekroju.

 Kto zamyka zawór od Golfstromu?

Kto zamyka zawór od Golfstromu?

Jak widzimy obraz  Ziemi powoli domyka się. Jej wnętrze powiązane jest bezpośrednio z całą resztą, z sejsmologią i meteorologią aż po najwyższe warstwy atmosfery. Do całości obrazu naszej planety brakuje jeszcze tylko pola magnetycznego, ale to inny temat.

Pozdrawiam

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie