20 obserwujących
735 notek
165k odsłon
253 odsłony

Podatek uwłaszczeniowy będzie problemem dla spółdzielców

Wykop Skomentuj8

Podatek uwłaszczeniowy będzie problemem dla spółdzielców

Dotychczasową opłatę z tytułu użytkowania wieczystego zastąpiła opłata uwłaszczeniowa. Wysokość jest równa dotychczasowej opłacie z tytułu użytkowania wieczystego. Nowe-stare.
Opłatę można uiszczać w ratach przez 20 lat, tak jak obecnie za użytkowanie wieczyste. Prawo przewiduje też bonifikaty, jeżeli właściciel wniesie opłatę jednorazową.
W przypadku gruntów samorządowych bonifikaty będą ustalone w drodze uchwał rad miast i gmin.
Choć ustawa zostawia włodarzom decydowanie o stopniu udzielenia bonifikaty, to jednak od mieszkańców miast i gmin zależy, czy zostawią decyzję radnym czy będą współdecydować o wysokości podatku uwłaszczeniowego.
Na dzień dzisiejszy podatek nie zmieni się, dopóki nie zostaną wypracowane sposoby przez samorządy.
Nim otrzymamy zaświadczenie potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, my mieszkańcy z zasobów spółdzielczych, wspólnot mieszkaniowych, komunalnych żądajmy:
1.   Wykonania nowych obrysów działek. Każdy blok czy kamienica powinna posiadać własną działkę, na którą składa się ziemia pod danym blokiem oraz ziemia wokół budynku do 1m, wraz dojściem do drogi. Po wycenie gruntu przez włodarzy należy obliczyć koszt za m2 danej działki.
Po ustaleniu podatku uwłaszczeniowego za 1m2 danej działki, wszyscy właściciele lokali  płacą w czynszu podatek uwłaszczeniowy za tyle metrów kwadratowych ile wynosi ich lokal.

2.  Jeśli blok lub kilka bloków posiadają ogrodzenie i mieszkańcy chcą mieć wyłączność do tej działki, decyzja należy do mieszkańców, wówczas podatek uwłaszczeniowy dla mieszkańców tej nieruchomości będzie zdecydowanie większy.

3.  PODATEK TERENOWY. W przypadku gdy spółdzielcy na Walnym Zgromadzeniu zadecydują, że przestrzenie między blokami, skwerki, place zabaw, drogi dojazdowe, chodniki: powinny należeć do miasta czy gminy –  wówczas za utrzymanie tych terenów przez miasto należy obciążyć wszystkich mieszkańców zameldowanych na stałe lub tymczasowo tj. spółdzielców, wspólnoty, mieszkańców prywatnych domków, mieszkańców z zasobów komunalnych itp..  
Podatek Terenowy powinien być w symboliczny i uiszczany w czynszu tak jak płaci się za wywóz śmieci.

4.  W moim mieście 80 % terenów miasta jest dzierżawione przez spółdzielnię mieszkaniową, dlatego obciąża się spółdzielców kosztami za utrzymanie terenów zielonych, ścieżek, dróg itp.. Niestety mieszkańcy z prywatnych domu jednorodzinnych, z zamkniętych osiedli deweloperskiej nie są obciążeni tymi kosztami a również korzystają z tej otwartej przestrzeni miasta.
Przemyślmy jak uwłaszczyć grunt wokół naszych bloków, kamienic, i grunt pod nimi. I co będzie korzystne dla mieszkańców z zasobów spółdzielczych czy wspólnotowych, żeby po 20 latach podatek za naszą nieruchomość, na której mieszkamy nie był kosmiczny.
Natomiast dla prywatnych domków uwłaszczenie się na terenach samorządowych czy Skarbu Państwa - jest bardzo korzystne.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka