84 obserwujących
1205 notek
1275k odsłon
271 odsłon

Życie ludzkie

Wykop Skomentuj7

Życie zaczęło się 3 miliardy lat temu i nigdy nie ustało.

Życie nie zaczyna się w momencie poczęcia, albowiem nie ma czegoś takiego jak "moment poczęcia". "Poczęcie", nawet jeśli zgodzimy się używać tego mało precyzyjnego terminu religijnego, który nie wiadomo dlaczego znalazł się w polskiej konstytucji, zamiast ideologicznie neutralnego "zapłodnienie", to nie jest moment (czyli jak gdyby 'kwant czasu') tylko długotrwały, wielogodzinny proces rozpoczynający się atakiem plemników na komórkę jajową, poprzez wniknięcie przez błonę komórkową do jej wnętrza, fuzję materiałów genetycznych plemnika i jaja aż do powstania zygoty. Powstanie zygoty też jest długotrwałym, w skali atomowej procesem, który płynnie przechodzi w kolejne etapy rozwoju.

Człowiek nie zaczyna się w procesie zapłodnienia, albowiem, jak wszystkie pozostałe płciowe formy życia istnieje w dwóch postaciach - haploidu i diploidu. Tak, człowiek jest w zasadzie, podobnie jak każde inne istnienie biologiczne, informacją genetyczną, obrośniętą mięsem, skórą, wzmocnioną endoszkieletem, oplecioną naczyniami krwionośnymi i systemem nerwowym, ewentualnie z bogatym w tłuszcz wyrostkiem - mózgiem.

A co to takiego ludzki haploid?  To forma istnienia człowieka, w której informacja genetyczna zapisana jest pojedynczo, w jednym zestawie chromosomów. Haploidem jest komórka jajowa lub plemnik, które są jak najbadziej żywe. Diploid tym się zasadniczo różni od haploida, że posiada dwa zestawy informacji genetycznej - reszta jest tylko dodatkiem.

Można być pełnym podziwu dla bliskowschodnich pasterzy, którzy z obserwacji swoich trzód wysnuli daleko idące wnioski o "poczęciu" i początkach życia, ale doprawdy, nie ma co się upierać przy interpretacjach tych obserwacji trzy tysiące lat później gdy o tajemnicach życia wiadomo jest dużo więcej.

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie