Blog
Teksty kanoniczne
Starosta Melsztyński
Starosta Melsztyński Renegat. Z bocznej linii.
84 obserwujących 1176 notek 1241519 odsłon
Starosta Melsztyński, 11 stycznia 2019 r.

Życie ludzkie

229 7 0 A A A

Życie zaczęło się 3 miliardy lat temu i nigdy nie ustało.

Życie nie zaczyna się w momencie poczęcia, albowiem nie ma czegoś takiego jak "moment poczęcia". "Poczęcie", nawet jeśli zgodzimy się używać tego mało precyzyjnego terminu religijnego, który nie wiadomo dlaczego znalazł się w polskiej konstytucji, zamiast ideologicznie neutralnego "zapłodnienie", to nie jest moment (czyli jak gdyby 'kwant czasu') tylko długotrwały, wielogodzinny proces rozpoczynający się atakiem plemników na komórkę jajową, poprzez wniknięcie przez błonę komórkową do jej wnętrza, fuzję materiałów genetycznych plemnika i jaja aż do powstania zygoty. Powstanie zygoty też jest długotrwałym, w skali atomowej procesem, który płynnie przechodzi w kolejne etapy rozwoju.

Człowiek nie zaczyna się w procesie zapłodnienia, albowiem, jak wszystkie pozostałe płciowe formy życia istnieje w dwóch postaciach - haploidu i diploidu. Tak, człowiek jest w zasadzie, podobnie jak każde inne istnienie biologiczne, informacją genetyczną, obrośniętą mięsem, skórą, wzmocnioną endoszkieletem, oplecioną naczyniami krwionośnymi i systemem nerwowym, ewentualnie z bogatym w tłuszcz wyrostkiem - mózgiem.

A co to takiego ludzki haploid?  To forma istnienia człowieka, w której informacja genetyczna zapisana jest pojedynczo, w jednym zestawie chromosomów. Haploidem jest komórka jajowa lub plemnik, które są jak najbadziej żywe. Diploid tym się zasadniczo różni od haploida, że posiada dwa zestawy informacji genetycznej - reszta jest tylko dodatkiem.

Można być pełnym podziwu dla bliskowschodnich pasterzy, którzy z obserwacji swoich trzód wysnuli daleko idące wnioski o "poczęciu" i początkach życia, ale doprawdy, nie ma co się upierać przy interpretacjach tych obserwacji trzy tysiące lat później gdy o tajemnicach życia wiadomo jest dużo więcej.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Patriotyzm jest ostatnim schronieniem szubrawców. Samuel Johnson

page counter

 

 

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @deda  Chyba że tak. Tam są jeszcze lepsze kawałki.
  • @lupin1  Widzę np u imigracji zarobkowej w Szwecji zupełne odklejenie od realiów szwedzkich...
  • @HubaGruba  Ja prowadzę badania empiryczne na podstawie wpisów lepszego sortu tu, w S24 i na...

Tematy w dziale Technologie