Mikeregion Mikeregion
210
BLOG

Czy świadomość potrzebuje masy ... ?

Mikeregion Mikeregion Technologie Obserwuj notkę 4

W przyrodzie obserwujemy wiele zjawisk, które dzieją się wokół geometrycznego środka,  pozbawionego masy. Obserwacje te dotyczą roju pszczół, ptaków, ryb, bakterii a także roślin*

Czym jest rój, który toczy się wokół "niczego"? W 1986 roku Craig Reynolds**, stworzył program (matematyczny) idelanie odwzorowujący zachowania obiektów przyrodniczych, takich jak ptaki, mrówki, ryby, przymując trzy proste zasady:

1. Jednostki roju zachowują się tak, by kierunek ich ruchu był zgodny z sąsiadujacymi jednostkami.

2. Jednostki roju utrzymują stałą minimalną odległość pomiędzy osobnikami, której starają się nie przekroczyć (odpychanie).

3. Jednostki roju krażą wokół wspólnego dla roju środka równowagi - geometrycznie zmiennego środka ich wzajemnych położeń (tak jak dla środka masy).

Przyjmując te trzy proste zasady Reynolds był w stanie odwzorować każdy synergiczny ruch w przyrodzie. Po raz kolejny okazało się, że przyroda - w opisie - jest prostsza niż nam się wydaje. Podobnie jak, słynna paproć Barnsley'a okazała się efektem prostego układu równań liniowych z parametrem***.

Niepoznawalność umysłu

System przyczynowo-skutkowy, charakterystyczny dla ludzkiego myślenia, nie ma ani początku ani - co, być może zaskakujące dla człowieka - końca. Myślimy po to by myśleć. I nic ponad mniej ani więcej. Naszym niekończącym się dysputom nigdy nie było i nigdy nie będzie końca. Niektórzy uznają to za "dowód" człowieczeństwa (?). Ale Gödl udowodnił, że jest to tylko kres naszych ambicji wynikajacy z matematyki ****

Zatem dociekając, nigdy nie dociekniemy. Ktoś zapyta: czemu zatem te wszystkie starania umysłu służą?

Rój myśli

Każdy rój myśli toczy sie wokół idei, która tego myślenia jest podstawą. Nie istnieje myślenie wokół czegoś, co nie ma środka idei. Bez idei środka - myślenia nie ma. 

Rój myśli spełnia wszystkie trzy warunki Reynoldsa:

1. Każda myśl, próbuje się dostosować do myśli innych.

2. Pomiedzy każdą myślą, a myślą pratnera istnieje niewielka (istotna) odorębność, która wymusza skorygowanie.

3. Wszystkie nasze myśli "obracają się" wokół wspólnych ludziom idei, wyznaczają środek równowagi pomiędzy tym co jest, a co być powinno.



* https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3260168/

** https://en.wikipedia.org/wiki/Boids

*** https://pl.wikipedia.org/wiki/Paproć_Barnsleya

**** https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_Gödla

Mikeregion
O mnie Mikeregion

Dawny fizyk, teraz filozof.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie