10 obserwujących
135 notek
44k odsłony
156 odsłon

Świadomość pozorna

Wykop Skomentuj3

… czyli, jak powstaje grawitacja. 

  

Rozwój świadomości 

Narodziny - niski poziom samoświadomości, wzbogacany jest o kolejne dźwięki i słowa … przy czym nowo nabywane pojęcia tworzą stale powiększającą się spiralę słów, gromadzących się wokół środka umysłu. Gdy liczba nagromadzonych pojęć słów przekroczy pewien określony poziom, powstaje świadomość siebie - efekt siły zbioru słów i pojęć, skierowanej do ich pozornego środka - środka umysłu (rys. poniżej). Model ten wyjaśnia przyczynę istnienia redukcjonizmu - czyli dążenia człowieka do zrozumienia przyrody, poprzez redukowanie wiedzy do jak najprostszych pojęć podstawowych. 

  

  image

 

 

Entropiczna grawitacja 

Człowiek obdarzony umysłem redukcjonistycznym, ocenia/postrzega świat przez pryzmat pojęć, których świadomość skierowana jest do środka - taki obraz przyjmują też poznawane przez niego prawa przyrody - w tym grawitacja. (m.in. holenderski fizyk, Eric Verlinde* uważa, że siła grawitacji jest siłą pozorną, powstającą (emergentnie) w wyniku nagromadzonej informacji).  

  

Quorum sensing 

Podejmowanie decyzji "świadomych" zaobserwowano w świecie bakterii, których kolonie, dokonują wyboru działania na podstawie decyzji (impulsów chemicznych) wysyłanych z pozornego środka kolonii**. 

  

* https://pl.wikipedia.org/wiki/Entropiczna_grawitacja 

** https://pl.wikipedia.org/wiki/Quorum_sensing

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie