Brys Brys
265
BLOG

Bałagan na orbicie

Brys Brys Rozmaitości Obserwuj notkę 0

To zdarzyło się prawie tak, jak w tym słynnym filmie "Grawitacja"...

Bałagan na orbicie

 

Bałagan na orbicie

No ale nie AŻ tak! 

Tylko tak:

 

Bałagan na orbicieBałagan na orbicie

 

A wszystko zaczęło się to tak niewinnie:

Bałagan na orbicie

 

Pomimo tego, że sytuacja wydawała się być "pod kontrolą" Amerykanie 3 lutego zarejestrowali w odczycie z baterii "nagły skok temperatury" (czytaj: wybuchło) i satelita meteo (wojskowy) Dmsp-F13 trafił na kosmiczny złom. Tzn. rozleciał się ponoć na 43 części. Choć, co prawda, nie wiadomo tak do końca, kto wszystkie te kawałki i kawałeczki policzył. No ale cóż. To akurat trzeba przyjąć na tzw. wiarę.

 

Z początku oczywiście nikt nic nie mówił. Cisza totalna. Tylko "nagły skok temperatury" i nic więcej. Dopiero 27 lutego Agencja Air Force Space Command zaczęła dopytywać o to, co tak naprawdę "kaman".

 

"Satelita nam się rozpadła ze starości" - zabrzmiała oficjalna odpowiedź.

 

W zeszłym roku w kwietniu inny satelita o nazwie Dmsp-F11 też się rozleciał tylko, że aż na 56 kawałków.

 

NASA w 2008 roku zrobiła badania i okazało się że śmieci latające na orbicie w 1,5 % odpowiadają za zniszczenia innych satelit a w 5% winne kosmicznym eksplozjom są same baterie. 

 

Dmsp-F13 (długość 3,70m, szerokość 1,20m, 831kg waga, prawie 10 metrów kwadratowych paneli słonecznych) został wystrzelony 24 marca 1995 roku. W ciągu godziny i 40 minut wysyłając zdjęcia i inne tajne dane okrążał orbitę. Na potrzeby armii USA zrobił także tysiące zdjęć Marsa. Dmsp-F13 był przewidziany na 4 lata a w 2006 stał się satelitą zapasowym-taktycznym.

 

W listopadzie przyszłego roku USA mają wystrzelić następne Dmps-F20. 

 

43 nowe kawałki różnej wielkości dołączyły do całego kosmicznego śmietniska. Kilkaset ton złomu lata sobie swobodnie po orbicie z prędkością 25.200 km/godz. Stanowi zagrożenie dla obiektów znajdujących się na 400 km wysokości jak i dla tych, które są na wysokości 850 km. Oprócz satelit jest tam także międzynarodowa stacja kosmiczna z żywymi ludźmi.

 

Postęp jak widać, na Ziemi i poza nią, wciąż idzie w parze z całym wysypiskiem śmieci. No cóż... zupełnie jak w życiu.

Bałagan na orbicieBałagan na orbicieBałagan na orbicieBałagan na orbicieBałagan na orbicie

http://spacenews.com/20-year-old-military-weather-satellite-apparently-exploded-in-orbit/?utm_content=buffer1edc6&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Brys
O mnie Brys

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości