theft
Każdy dzień życia przybliża nas do Dnia Najważniejszego........
0 obserwujących
112 notek
9498 odsłon
  78   0

Czystość duszy zapewnia oglądanie chwały Boga.

Druga Niedziela Wielkiego Postu  Mt 17,1-9  A
Czystość duszy zapewnia oglądanie chwały Boga.

Moje kochane dzieci. Oto przed nami kolejny przepiekny fragment Nowego Testamentu. Lecz zanim zaczniemy go dokładnie czytać i analizować chciałbym z pewnym niepokojem zwrócic uwagę na podtytuł zamieszczony przez kościół:

„Czystość duszy zapewnia oglądanie chwały Boga.”

Oczywiście nie ma najmniejszych wątpliwości,że to zdanie jest prawdziwe.I każdy chyba się z nim zgodzi. Bo czyż człowiek grzeszny,którego dusza jest zanurzona w pokusach szatana może oglądać chwałę Boga ? Zapewne nie....... Dlatego całkowicie się zgadzam z treścia tego zdania. Bo nawet jeśli jesteśmy grzesznikami,zbłąkanymi owieczkami,to najpierw musimy wrócic do stada do naszego pastuszka i dopiero wtedy przyjęci do wspólnoty będziemy mieć czyste dusze.

Zdanie jest niewątpliwie prawdziwe i słuszne. I podpisuję się pod nmim dwoma rękoma.
Lecz lektura dzisiejszego fragmentu Ewangelii prowadzi jednak do trochę innych wniosków. Przeczytajcie dokładnie ten fragment. Czy znajdziecie tam zdanie,że czystość duszy zapewnia oglądanie chwały Boga ? Lub jakieś inne zdanie sugerujące podobne rozwiązanie.......

W dzisiejszym czytaniu możemy wyodrębnić cztery istotne fragmenty.
1. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce
2. Oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos
3. To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!
4. Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie

Treść tej Ewangelii jest bardzo prosta i oczywista.
PAN BÓG UKAZAŁ SIĘ UCZNIOM ! Piotrowi,Jakubowi oraz Janowi......
Ukazał się zarówno jako Ojciec Bóg ,ale również jako Jezus Chrystus. I ten fragment Ewnagelii jest bardzo ,bardzo ważny z teologicznego punktu widzenia. Dlaczego ?
Ponieważ jest potwierdzeniem moich przypuszczeń,mojej wiedzy,że Pan Jezus nie jest Bogiem-Człowiekiem lecz jest Bogiem w ludzkiej postaci ! O tak ! On tylko przyjął na czas pełnienia posługi wśród ludzi ciało człowieka,lecz wcale się człowiekiem nie stał.
Zacytujmy jeszcze raz ten bardzo ciekawy fragment :

„Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce”

Co to zdanie oznacza ? Że uczniowie na co dzień widzieli Boga w ludzkim ciele,lecz kiedy Jezus pozbył się człowieczego ciała to uległ przemianie !
ULEGŁ PRZEMIANIE W BOGA !  Przemianie wizualnej oczywiście . Jego twarz zajasniała jak słońce !
Chyba nie macie wątpliwosci moje dzieci w prawdziwość tych słów. Przeceiż jeżeli ktoś będzie chodził po teatrze w czasie przedstawienia w masce strasznego czarownika to wcale nie oznacza,że on tym czarownikiem rzeczywiście jest. Bo kiedy na koniec zdejmie z siebie te maskę to zobaczymy jego prawdziwą twarz i jego prawdziwą postać.

Możemy bez chwili wachania powiedzieć,że w tej Ewangelii uzyskujemy całkowitą  pewność o tym,że Pan Jezus jest Bogiem ! Z twarzą jasniejącą jak słońce !

Z kolejnych fragmentów dowiadujemy się bezpośrednio od Boga Ojca,że Pan Jezus jest jego Synem umiłowanym i jego mamy zawsze i wszędzie słuchać !

Lecz najciekawsze jest ostatnie zdanie! O tak ! I ono powinno być podtytułem dzisiejszej Ewangelii
Przypomnijmy sobie jak brzmia słowa wypowiadane przez Chrystusa :

„Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu ! „

Tak ! Pan Jezus zabrania opowiadać swoim uczniom,że twarz,którą on pokazuje swoim uczniom na co dzień w rzeczywistosci nie jest jego twarzą. Bo jego twarz jako Boga jaśnieje jako słońce !
I tylko Piotr,Jakub i Jan mieli mozliwość zobaczenia BOSKIEGO – PRAWDZIWEGO oblicza ich Nauczyciela.

Tylko...... Dlaczego Pan Jezus zabronił im o tym opowiadać ???

Na to pytanie nie znam odpowiedzi.Niestety...... Dlaczego Pan Jezus nie chciał,by ludzie się dowiedzieli,że jego ludzka postać jest tylko postacia pozorną.Postacią ziemską.Postacią stworzoną w celach mesjańskich. A w rzeczywistości jego postać jest BOSKA !
Jeszcze raz powtórzę moje drogie dzieci. Nie wiem.Zaprawde nie wim dlaczego Pan Jezus zabronił opowiadac o tym zdarzeniu uczniom.
Oczywiście można snuć różnego rodzaju domysły...... Może obawiał się reakcji ludzi na swój prawdziwy boski wygląd. Może chciał,by ludzie widzieli wnim człowieka ,który jest im podobny ? Jest im bratem ? Jest  im ojcem ? Jest im nauczycielem ?
Nie wiemy dlaczego była taka decyzja naszego Zbawiciela.

Dlatego przeczytajmy jeszcze jeden fragment tej Ewangelii,chyba najważniejszy. A może właściwie najważniejszy !!! Posłuchajmy go:

„Aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie”

Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie.

To zdanie jest bardzo proste. I jednoznaczne. I bezsporne !
Jaki wniosek wynika z tego zdania ?

PIOTR,JAKUB I JAN BĘDĄ ŻYĆ W CHWILI ZMARTWYCHWSTANIA JEZUSA !

To przecież bardzo logiczne i oczywiste. Bo Jezus w tej chwili kiedy wracają z Góry na której dokonało się Objawienie informuje ich o tym.
Informuje ich o tym ,że ZMARTWYCHWSTANIE !
A oni w chwili Jego zmartwychwstania będą żyli !
I wtedy będą mogli opowiedzieć o Objawieniu ,którego byli świadkami.

A przecież Piotr,Jakub i Jan byli ludźmi zapewne w wieku co najmniej średnim. I długość ludzkiego zycia rzadko przekracza 70 -80 lat. Więc to zdanie oznaczało,że śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa nstąpi jeszcze za ich życia.
Za rok..... Za pięć lat..... za dwadzieścia.....
Czyli Jezus już WIEDZIAŁ ! Że umrze ! Umrze śmiercią męczeńską ! A następnie zmartwychwstanie.....

I tak powinien brzmieć podtytuł dzisiejszej Ewangelii.

„Uczniowie dowiadują się,że Pan Jezus Zmartwychwstanie !!! „


I to jest najważniejsze zdanie naszego dzisiejszego czytania. Bo wiemy,że uczniowie o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa dowiedzieli się z jego wypowiedzi. Oni nie dowiaduja się o Zmartwychwstaniu po przybyciu do grobowca z odwalonym kamieniem . Nie dowiadują się o jego zmartwychwstaniu po spotkaniu go na drodze.

Nie !
Onie wiedzą o jego zmartwychwstaniu dużo dużo wcześniej.Bo Pan Jezus im tę wiadomość przekazał …..........

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale