tkwtkw
Moje słuszne poglądy na wszystko
1 obserwujący
25 notek
15k odsłon
337 odsłon

NIP czy PESEL i REGON

Wykop Skomentuj

W Polsce funkcjonują 3 identyfikatory cyfrowe - PESEL, REGON, NIP.

Oczywiście należy dążyć do tego, by w użytkowaniu był tylko jeden identyfikator, bo tak jest wygodnie dla wszystkich, a nie że jak ktoś zechce to użyje raz PESEL a za chwilę REGON, a jeszcze za chwilę NIP.

Porównanie numerów:

REGON jest 8-cyfrowy, co daje 100.000.000 możliwości, to za mało na 40-milionowy kraj. Napisałem, że jest 8-cyfrowy, bo 9-ta cyfra REGONu jest cyfrą kontrolną czyli obliczaną na podstawie pierwszych 8-u (podobnie 10-cyfrowy NIP ma 9 cyfr + 10-ta kontrolna). Cyfra kontrolna służy weryfikacji czy wprowadzono formalnie poprawny numer – program od razu oblicza cyfrę kontrolną i porównuje z tym, co podał użytkownik, jak się nie zgadza, to już wiadomo, że wprowadzono numer z błędem.

PESEL zawiera płeć i datę urodzenia, co oznacza ujawnienie przy podawaniu, np. przy staraniu się o pracę. Poza tym jest tylko dla osób fizycznych.

NIP – jest 9-cyfrowy, czyli ma teoretycznie 1 mld możliwości (w rzeczywistości 890.000.000 ze względu na algorytm obliczania cyfry kontrolnej, który powoduje konieczność odrzucenia co 11-tego wygenerowanego numeru. W zamian jest bardzo silnym algorytmem, wykryje każdą zmianę cyfry i prawie każdy tzw. czeski błąd, czyli zamianę cyfr miejscami). NIP nie zawiera żadnych informacji o posiadaczu jak PESEL i REGON (nie wiem jak teraz, ale kiedyś REGON zawierał kod rodzaju działalności gospodarczej posiadacza)

Z porównania widać, że tylko NIP nadaje się do powszechnego użytku „na wieki wieków”. Jednak zamiast go usankcjonować jako jedyny urzędowy identyfikator i stopniowo wygasić PESEL i REGON, to PO w 2012 zwolniła część podmiotów z obowiązku używania NIP.

A teraz PIS zamierza zrobić z tym porządek – NIP ma być używany zawsze. Tu trzeba dodać, że na mocy ustawy NIP nadaje się osobie fizycznej dopiero jak dorośnie a PESEL od razu po urodzeniu, ale to tylko kwestia zmiany prawa, komputery nadadzą NIP każdemu, kwestia drobnej zmiany w oprogramowaniu urzedów skarbowych (bo to one nadają NIP). Na razie nie mówi się o wygaszeniu pozostałych identyfikatorów, ale może doczekamy i tego …...

Czekałem na to lata …..


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka