Tomasz Karwowski Tomasz Karwowski
79
BLOG

wypowiedź SNAFU przy artykule o kwantach

Tomasz Karwowski Tomasz Karwowski Technologie Obserwuj notkę 3

Profesor eine raczył zamieścić artykuł , z którego zapisałem komentarz SNAFU.

" Mechanika kwantowa jako  uniwersalny wytrych"

------

SNAFU 4 grudnia 2019, 11:09 

@tachion

Stacjonarne orbity były w modelu Bohra i z tych modelowych orbit dawało sie wyprowadadzić całkiem poprawnie położenia linii w widmie emisyjnym wodoru. Co wcale nie znaczyło, że takie orbity są -- bo niepoprawne modele czy niezupełnie poprawne modele całkiem często potrafią jednak wygenerować poprawny ilościowy opis jakiejś własności fizycznej. Tymczasem, jak się zabrano bardziej wnikliwie do badania spektrum emisyjnego wodoru, to się okazło, że oprócz tych poprawnych położeń linii emisyjnych z modelu Bohra wynika niewiele więcej. W modelach, które później powstały, trzeba było już z tych orbit zrezygnować.

/ POCHWALAM/

Jak ja uczyłem takiego przedmiotu "Wstęp do fizyki wspólczesnej", to się awanturowałem, że model Bohra należałoby w ogóle z niego usunąć. Model Bohra jest pojęciowo bardzo prosty i jak raz student go sobie przyswoi, to te orbity pozostaną mu już na stałe w głowie. I choć wyłożymy mu, jako kolejny temat, model atomu Schroedingera, to on jednak nigdy nie przestanie o tych orbitach myśleć. Niestety, moje argumenty nie trafiały do moich kolegów, bo Model Bohra tak silnie "wrósł" do kursu "Wstęp do fizyki współczesnej", że nikt sobie nie mógł wyobrazić, jakby można by było go z tego kursu "wyeksmitować".

-

deda 4 grudnia 2019, 23:07 

@tachion

No nie ma bo nie jest płaski. Ale powłoki K,L,M,N,.... występują i w modelu kwantowym, i zdaje się maksima gęstości orbitali 1s, 2s, 3s,...pokrywają się z orbitami bohrowskimi.

 

@SNAFU

= Tomasz Karwowski , mój głos =

Wyprowadzisz linie widmowe wodoru i co dalej?

A gdzie linie widmowe pozostałych pierwiastków.  Tych super ciężkich. (?)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie