Tomcio -Komentuje
Komentowanie salonu. Aby nie uleciało coś co było ważne u innych blogerów Zainteresowania nauka, socjologia(z uwzględnieniem Pani Karoliny Nowickiej), gospodarka
3 obserwujących
26 notek
4248 odsłon
  126   1

eter i teoria względności

Teoria grawitacji to teoria oddziaływania eteru wypełniającego wszechświat i oddziałujących z nim ciał masywnych. Tego nie da się wymazać. Można ukryć na niedługo.

Ogólna teoria względności (OTW ) jest współczesną teorią oddziaływania grawitacyjnego (relatywistyczną teorią grawitacji ).

Jak powszechnie zapewne wiadomo została ona stworzona przez alberta Einsteina w 1915 roku.

W początkowej fazie jej rozwoju jej baza empiryczna była niewielka, a wiele jej przewidywań np. fale grawitacyjne, lub istnienie czarnych dziur było poddawane w wątpliwości. Sytuacja jednakże szybko się zmieniała i wraz z upływam lat teoria ta zyskiwała coraz to, nowe potwierdzenia doświadczalne. Obecnie OTW jest teorią o bardzo bogatym zapleczu doświadczalnym i właściwie wszystkie jej przewidywania zostały pozytywnie zweryfikowane empirycznie (ostatnio tj. w 2017 roku przyznano Nagrodę Nobla za odkrycie fal grawitacyjnych ). Z tego powodu teoria grawitacji stworzona przez Einsteina uzyskała trwałe miejsce pośród trwałych osiągnięć myśli ludzkiej w obszarze fizyki. Innymi słowy jest to teoria referencyjna tj. taka teoria, która musi znaleźć się jako ważne i nieusuwalne ogniwo w każdej "przyszłej" teorii oddziaływania grawitacyjnego (lub jakichkolwiek unifikacji ).

To, że podejmowane są próby "uogólnień i rozszerzeń" formalizmu OTW było niejako wpisane generycznie w tę teorię.

Aparat matematyczny OTW aż prosi się o uogólnienia i takie próby miały miejsce od samego jej powstania.

Obecnie prowadzi się szeroko zakrojone badania nad możliwościami wykrycia ewentualnych "rys" na tej wspaniałej konstrukcji - geometrycznym marmurze - jak twierdził Einstein. Maja one na celu ujawnienie ewentualnego kierunku uogólnień- wielowymiarowość (dodatkowe duże lub małe wymiary przestrzenne), jakiś rodzaj nieliniowości, różnorodne odmiany geometrii przestrzeni zakrzywionych np. Cartana, Weyla itp. Ponadto badania eksperymentalne kierunkują się też na badaniu bardzo silnych pól grawitacyjnych, obiektów zwartych typu gwiazd neutronowych poprzez które mogłyby się ujawnić jakieś nieznane efekty (być może natury prekwantowej ). Bez względu na te badania, testuje się w dalszym ciągu standardowe przewidywania filaru OTW - inwariantności lorentzowskiej (np. testy izotropowości propagacji fal EM ).

Ogólnie testy takie dzieli się na testy naziemne, orbitalne, testy w Układzie Słonecznym, testy pozaGalaktyczne oraz testy skali kosmologicznej.

Dalej zapraszam do zapoznania się z pierwszą częścią tłumaczenia książki:

Ogólna teoria względności – uznanie w czasie.

A. N. Aleksandrow, I. B. Wawiłowa, W. I. Żdanow, A. I. Żuk,

Ju. N. Kudrja, S. L. Parnowskij, W. W. Fedorowa, Ja. S. Jackiw

Kijów, Naukowa Dumka 2015

Z przedmowy:

W przedstawionej monografii podano przegląd współczesnego stanu OTW w przededniu jej stulecia. Krótko przedstawiono jej podstawy, usystematyzowano testy eksperymentalne, oraz zarysowano podstawowe jej zastosowania w astrofizyce, kosmologii i astrometrii z uwzględnieniem wyników osiągniętych w ostatnich dziesięcioleciach.

Dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów, specjalizujących się w obszarze OTW, jak również dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani zagadnieniami OTW, astrofizyki relatywistycznej i kosmologii

www.fizyka-teoretyczna.pl/tlumaczenia/Ogolna_teoria_wzglednosci_uznanie_w_czasie.pdf

(tekst oryginalny można znaleźć w sieci ) 

Teoria grawitacji to teoria oddziaływania eteru wypełniającego wszechświat i  oddziałujących z nim ciał masywnych.

Tego nie da się wymazać. Można ukryć na niedługo.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie