3 obserwujących
391 notek
136k odsłon
  234   0

Ile kosztuje szczepionka?! Zdradziła

za interia.pl

Belgijska minister ds. budżetu Eva De Bleeker przypadkowo ujawniła na Twitterze ceny szczepionek przeciwko COVID-19. Jej tweet szybko został usunięty. Sprawę opisała belgijska gazeta "Het Laatste Nieuws".

Od wielu miesięcy dziennikarze, europosłowie i organizacje pozarządowe starają się dowiedzieć od Komisji Europejskiej, jakie są szczegóły kontraktów, zawieranych przez Komisję z firmami farmaceutycznymi. KE zasłania się jednak tajemnicą handlową i nie zdradza cen poszczególnych szczepionek. 

Jak podaje belgijski dziennik, De Bleeker w czwartek opublikowała na Twitterze tabelę z cenami każdej szczepionki zakupionej przez UE i kwotę, jaką Belgia łącznie wyda na szczepionki. Tweet został usunięty. 

Zgodnie z tabelką "HLN", koszt szczepionki: AZ to 1,78 euro, J&J - 8,50 dolara, Sanofi/GSK - 7,56 euro, CureVac - 10 euro, Pfizer/BioNTech - 12 euro, a Moderna - 18 dolarów. 

Z tabelki zamieszczonej przez "HLN" wynika, że Belgia zdecydowała się na zakup 33,5 mln szczepionek za łączną kwotę 279 mln euro.

Komisja podpisała umowy z sześcioma producentami i zakończyła wstępne rozmowy z siódmym, spółką CureVac, w czwartek. Każdy kraj UE ma decydować sam, ile dawek szczepionki chce kupić.

A Polska?

Mamy zakontraktowane 60 mln dawek szczepionki - zadeklarował premier. - Około 3 mld zł zostało zabudżetowanych na ten cel, nie będziemy oszczędzać w walce z pandemią - podkreślił. za onet.pl


"Wszystko, co jest związane z informacjami na temat cen, objęte jest poufnością - powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker na konferencji prasowej w Brukseli, pytany o opublikowaną w belgijskich mediach tabelkę z cenami szczepionek.

Dodał, ze ta poufność "jest w interesie społeczeństwa, ale również w interesie prowadzonych negocjacji z innymi firmami, które pracują nad szczepionkami". 

za interia.pl
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-belgowie-omylkowo-ujawnili-ceny-szczepionek-przeciw-covid-ke,nId,4935263#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale