Siedzimy na tykającej bombie zegarowej
Siedzimy na tykającej bombie zegarowej
trust and control trust and control
696
BLOG

Rzeź bankowa. Siedzimy na tykającej bombie zegarowej.

trust and control trust and control Gospodarka Obserwuj notkę 19

Od wielu miesięcy – niezależnie od wypowiedzi takich gooru jak Leszek Balcerowicz (zalecał nicnierobienie) czy Marek Belka, Prezes NBP -  twierdzę (m.in. wraz z Januszem Szewczakiem), iż sytuacja na rynku kredytówimage hipotecznych denominowanych we CHF implikuje poważne ryzyko systemowe dla systemu bankowego w Polsce.

Wczorajsze uchwalenie przez Sejm ustawy umożliwiającej przewalutowanie części tych kredytówimage hipotecznych uruchomiło istną giełdową lawinę. Tytuły dzisiejszych przedpołudniowych komentarzy na portalach gazet mainstreamowych: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,18510644,pogrom-bankow-na-gieldzie-po-przyjeciu-nowej-ustawy-getin-noble.html#Czolka3Img („Od otwarcia giełdyimage akcje banków, które mają w portfelach dużo kredytówimage we frankach, tracą kilkanaście procent. Rekordzistą jest Getinimage Noble Bankimage, który chwilami tracił ponad 25 proc. Teraz od rana jest na minusie 22,5 proc. Nieco mniej spadła CENA AKCJIhttp://cdncache-a.akamaihd.net/items/it/img/arrow-10x10.png Banku Millennium - o nieco ponad 14 proc., a mBank - 9,6 proc. Najmniej tracą BZ WBK - nieco ponad 4,8 proc., PKO BPimage - ponad 5,8 proc., Bankimage Pekao - 3,2 proc. i Alior Bankimage - 2,38 proc. Notowania Banku Millenium i Getinimage Noble Banku zostały ok. godz. 10 na jakiś czas wstrzymane.”), http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/497197,warszawska-gielda-akcje-bankow-polecialy-na-leb-na-szyje.html uzasadniają tytuł mojej notki. Obserwowaliśmy istną „rzeź bankową”, w wyniku której „wyparowały” miliardy złotych, w tym należące do członków OFE (KNF szacuje spadek ich aktywów w bankach na ok. 2,2 mld. PLN)  i posiadaczy jednostek uczestnictwa Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych.  Ta sytuacja potwierdza, iż system bankowy w Polsce siedzi (a my razem z nim)  na tykającej bombie zegarowej, która – najprawdopodobniej – wcześniej czy później wybuchnie albo z powodu wielomiliardowych kosztów jakie będą musiały ponieść banki, albo z powodu masowych sprzeciwów kredytobiorców hipotecznych rozczarowanych propozycjami ustawowymi i oporem ze strony banków.

Jednocześnie zwracam uwagę, iż uchwalona wczoraj ustawa (ze względu na ograniczenia w niej sformułowane) rozwiąże ewentualnie jedynie  część systemowego problemu kredytówimage hipotecznych  denominowanych w CHF…

Jest to o tyle ciekawe, że jeszcze 22.07.2015 r. „M.Belka stwierdził, że  r z e k o m o  >>problem kredytówimage frankowych nie jest problemem systemowym, ale problemem społecznym.<<, dodając jednak, że >>dziś mamy na franku bańkę spekulacyjną.<<, sugerując przy okazji, że problem kredytówimage hipotecznych ponoć jest związany jedynie ze zbliżającą się kampanią wyborczą, mimo że - jak sam przyznał - nikt nie wie jaki będzie kurs CHF/PLN za rok… To zadziwiająca i niespójna logicznie teza Prezesa NBP, wziąwszy szczególnie pod uwagę, iż niezależnie od uznania, czy systemowy problem sytemu bankowego w Polsce implikuje problem społeczny, czy też przedmiotowy problem społeczny pociąga za sobą problem systemowy w systemie bankowym w III RP, kiepska ekwilibrystyka słowna M.Belki w niczym nie zmienia faktu istnienia problemu, ani jego systemowego charakteru.”;vide: http://karioka.salon24.pl/660187,prezesie-nbp-niech-pan-nie-klamie

Dzisiejszy dzień dowodzi jak bardzo M.Belka się mylił i że „problem kredytówimage frankowych” ma jednak charakter systemowy. Jeśli M.Belka z taką samą trafnością diagnozuje sytuację makroekonomiczną Polski, to możemy być pełni obaw… Tym bardziej, że w pozytywne oceny NBP zdaje się wątpić nawet Mateusz Szczurek, Minister Finansów, który kategorycznie stwierdził, iż: „Zapowiedziana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do co najmniej 8 tys. zł nie może wejść w życie, bo po prostu nas na nią nie stać.”

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,18509464,szczurek-nie-stac-nas-na-podniesienie-kwoty-wolnej-od-podatku.html?biznes=local#BoxBizLink

Skoro zdaniem MF z rządu PO – PSL nie stać nas nawet na podwyższenie kwoty wolnej od podatku  - za czym optują praktycznie wszystkie najważniejsze siły polityczne - rodzi się zasadne pytanie o to jaka jest prawdziwa sytuacja finansowa państwa po ośmioletnich rządach PO – PSL i pięciu latach prezydentury Bronisława Komorowskiego?

Tylko wyjątkowo bezmyślne osobniki zlekceważyłyby zlekceważyć tą kwestię, szczególnie mając w pamięci publiczne enuncjacje premier Ewy Kopacz, iż w ciągu pół roku (sic!) możemy w Polsce mieć Grecję…

Wobec powyższego, najwyraźniej marginalne znaczenie dla kształtowania się przyszłych relacji kursowych CHF/PLN będzie miała ewentualna ocena stanu szwajcarskiej  gospodarki (w co tak bardzo wierzy M.Belka), a pierwszoplanowym czynnikiem wpływającym na poziom kursu walutowego złotego będzie miała realna ocena polskiej sytuacji makroekonomicznej, której faktyczny stan ciągle wydaje się nie w pełni ujawniony przez rząd PO – PSL (vide: np. raport NIK o sytuacji w ZUS).  

Czy były premier – specjalista od ciepłej wody w kranie nadal twierdzi, że ostatnie 25 lat to były „lata świetlne” a były już prezydent racjonalnej POlski podtrzymuje swoją tezę, iż żyjemy ponoć w „złotym okresie”?

 

PS Z niecierpliwością czekam na równie jednoznaczny w tonie i treści co w przypadku SKOK-ów komentarz M.Szczurka, MF w sprawie dzisiejszej rzezi bankowej.

PPS Apeluję o więcej finansistów i ekonomistów w Sejmie (a mniej różnej maści -logów i złotoustych amatorów)

 

Zobacz galerię zdjęć:

Rzeź bankowa.
Rzeź bankowa.

Polska potrzebuje fighterów, a nie frajerów.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Gospodarka