Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce odgrywa coraz większą rolę. Gdyby nagle zniknęli z rynku pracy, aż 20 proc. firm miałoby poważne problemy z działalnością – wynika z najnowszego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z kolei dane GUS pokazują, że liczba pracujących imigrantów rośnie dynamicznie.
Cudzoziemcy coraz ważniejsi dla polskiej gospodarki
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 2022–2024 liczba cudzoziemców pracujących w Polsce wzrosła aż o 33 proc. Na koniec marca 2025 roku w ZUS zarejestrowanych było 1 210 027 osób z obywatelstwem innym niż polskie. Aż 94 proc. z nich to osoby zatrudnione na umowach o pracę, zlecenie lub agencyjnych, a pozostałe 6 proc. to przedsiębiorcy.
Obywatele Ukrainy stanowią zdecydowaną większość tej grupy. Cudzoziemcy stanowili 7,3 proc. wszystkich ubezpieczonych w ZUS na koniec 2024 roku.
Co trzecia firma zatrudnia cudzoziemców
Z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny w maju 2025 roku wynika, że około 1/3 z 500 ankietowanych firm zatrudnia pracowników z zagranicy. Najczęściej są to duże (50 proc.) i średnie przedsiębiorstwa (47 proc.). W małych firmach odsetek wynosi 35 proc., a w mikroprzedsiębiorstwach – tylko 22 proc.
Cudzoziemcy najczęściej pracują w branży TSL (transport, spedycja, logistyka – 46 proc.), przemyśle (40 proc.) oraz budownictwie (36 proc.). W sektorze handlu i usług odsetek ten wynosi po 23 proc.
Zniknięcie imigrantów z rynku to ryzyko dla firm
PIE zapytało pracodawców, co by się stało, gdyby cudzoziemcy nagle zniknęli z polskiego rynku pracy. Co piąta firma wskazała, że miałoby to negatywne konsekwencje dla jej działalności. Zaledwie 13 proc. przedsiębiorstw uważa, że mogłoby łatwo zastąpić pracowników cudzoziemskich Polakami. Pozostałe 67 proc. firm nie zatrudnia cudzoziemców i nie odczułoby zmiany.
Jakie byłyby skutki braku cudzoziemców? Oto najczęstsze odpowiedzi firm:
- 33 proc. wskazuje na konieczność wydłużenia czasu pracy dla pozostałych pracowników
- 32 proc. obawia się braku możliwości realizacji zamówień
- 30 proc. musiałoby ograniczyć działalność lub zrezygnować z części usług
- 24 proc. przewiduje spadek jakości usług lub opóźnienia w dostawach
- 18 proc. firm groziłaby utrata ciągłości działania
- 15 proc. przedsiębiorstw rozważałoby automatyzację
Imigranci wspierają wzrost PKB i wypełniają luki kadrowe
Z analiz makroekonomicznych wynika, że w latach 2021–2023 średni wkład pracy cudzoziemców w roczny wzrost PKB Polski wynosił 0,5 punktu procentowego, co stanowiło aż 18 proc. całego wzrostu.
Z kolei według OECD, cudzoziemcy pełnią kluczową funkcję w uzupełnianiu braków kadrowych w zawodach deficytowych – szczególnie w krajach, gdzie zapotrzebowanie na pracowników systematycznie rośnie, jak w Polsce.
Z tego artykułu dowiedziałeś się:
- Ilu cudzoziemców pracuje obecnie legalnie w Polsce i jak zmieniła się ta liczba w ostatnich latach
- Jakie branże najczęściej zatrudniają pracowników z zagranicy
- Jakie konsekwencje groziłyby polskim firmom, gdyby nagle zabrakło cudzoziemców
- Jaki wpływ na wzrost gospodarczy i rynek pracy w Polsce mają cudzoziemcy według GUS, PIE i OECD
TW
na zdjęciu: zaplecze restauracji McDonald's w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Tomasz Gzell
Inne tematy w dziale Gospodarka