Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zamieścił w nocy z piątku na sobotę grafikę zachęcającą do głosowania na konkretnego kandydata, czym – według opozycji – złamał ciszę wyborczą. Myrcha wyjaśnił, że post pojawił się „w wyniku błędu ładowania” i szybko go usunął. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Wiceminister Myrcha przeprasza za naruszenie ciszy wyborczej
W sobotę rano na profilu Arkadiusza Myrchy na Facebooku pojawiła się grafika zachęcająca do głosowania na wskazanego przez niego kandydata. "W niedzielę głosujemy!" - napisał w poście.
"Liczę, że wyciągnięte będą surowe konsekwencje. To kpina, że ktoś taki odpowiada za wymiar sprawiedliwości" - napisał poseł PiS Dariusz Matecki na portalu X. Dodał, że zgłosił naruszenie ciszy wyborczej przez wiceministra na numer 112 i do NASK.
Podkomisarz Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji potwierdziła, że wpłynęło takie zgłoszenie i zapowiedziała, że czynności w tej sprawie zostaną podjęte. Do sytuacji odniósł się poseł PiS Jacek Sasin, który na portalu X napisał, że wiceminister złamał prawo agitując podczas ciszy wyborczej. "+Prawo, jak oni je rozumieją+ – to bezczelność, bezkarność i pogarda dla obywateli. Pycha kroczy przed upadkiem" - podkreślił Sasin.
Wiceminister Myrcha usunął post na portalu Facebook i umieścił przeprosiny na X. "Przepraszam, w wyniku błędu ładowania grafik pojawiły się one po północy. Już usunąłem. Za błąd przepraszam" - napisał Myrcha.
Cisza wyborcza rozpoczęła się o północy 16 maja, czyli na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do niedzieli 18 maja do godz. 21. Każda forma publicznego zachęcania i nakłaniania do głosowania stanowi naruszenie ciszy wyborczej. Zabronione jest również publikowanie sondaży. Złamanie zakazów grozi karą grzywny.
Osiem osób zginęło w rosyjskim ataku na autobus na Ukrainie
W okolicach Sum rosyjski dron kamikadze uderzył w autobus przewożący cywilów. Zginęło co najmniej osiem osób, a pięć zostało rannych – poinformowały w sobotę władze obwodu sumskiego. Do ataku doszło kilka godzin po pierwszych od trzech lat bezpośrednich rozmowach Rosji i Ukrainy w Stambule.
W piątek delegacja rosyjska zażądała od Ukrainy m.in. przyjęcia neutralnego statusu, uznania aneksji Krymu i okupowanych regionów oraz zrzeczenia się reparacji. Tureckie źródła dyplomatyczne oceniły rozmowy jako „bardziej pozytywne niż oczekiwano”. Omówiono też możliwą wymianę jeńców oraz potencjalne spotkanie Zełenskiego z Putinem.
Pożar mieszkania w Olsztynie – dwie osoby w szpitalu
W sobotę rano doszło do pożaru w mieszkaniu na drugim piętrze bloku przy ul. Popiełuszki w Olsztynie. Ogień wybuchł w aneksie kuchennym około godziny 4.00. Dwie osoby zostały ewakuowane z balkonu przy pomocy podnośnika i trafiły do szpitala. Dziesięciu mieszkańców ewakuowało się samodzielnie.
Lokal, w którym doszło do pożaru, nie nadaje się do zamieszkania. Na miejscu interweniowały m.in. pogotowie energetyczne i gazowe. Trwa policyjne śledztwo.
Justyna Steczkowska wystąpi dziś w finale Eurowizji
Po 30 latach od debiutu Justyna Steczkowska ponownie zaśpiewa w finale Eurowizji. Artystka wykona utwór „Gaja” z płyty Witch Tarohoro, która ukazała się w 2024 roku. To „manifest boskości i siły Matki Ziemi”, jak opisuje artystka.
Finał 69. Konkursu Piosenki Eurowizji odbywa się w szwajcarskiej Bazylei. Polska reprezentantka wystąpi jako 15. w kolejności. Największym polskim sukcesem w historii Eurowizji pozostaje drugie miejsce Edyty Górniak z 1994 roku.
Amazonia może przetrwać susze, ale straci największe drzewa
Badania opublikowane w Nature Ecology & Evolution wskazują, że amazońskie lasy deszczowe są w stanie przetrwać długotrwałe susze, ale zapłacą za to wysoką cenę. Największe i najstarsze drzewa wymierają jako pierwsze, co prowadzi do uwolnienia ogromnych ilości CO2 i ograniczenia zdolności lasu do pochłaniania gazów cieplarnianych.
W 22-letnim eksperymencie na jednym hektarze lasu naukowcy symulowali suszę. Po 15 latach większość największych drzew zginęła, a cała biomasa spadła o ponad jedną trzecią. Zdaniem naukowców, las utrzymuje pewną odporność, ale jego rola jako magazynu węgla zostaje poważnie osłabiona.
na zdjęciu: kadr z filmu "Star Trek: Następne pokolenie" (1990). Zdjęcie ilustracyjne.
Inne tematy w dziale Polityka