Mieczysław Kwieciński
cokolwiek byś uczynił, albo i nie uczynił - będzie to miało znaczenie, albo i nie będzie miało - dla twojej przyszłości.
1 obserwujący
114 notek
30k odsłon
177 odsłon

Ostatni Mohikanie II

Wykop Skomentuj7

… rozpinam dość szeroko, bazując na dość szczególnej sekwencji wydarzeń oraz jawnych także działań ludzi, którzy odegrali w tym wszystkim pierwszorzędne role: 

Rok 1970 w Polsce, protesty i rozruchy w związku z podwyżką cen mięsa i niektórych innych produktów żywnościowych. Powody tej podwyżki, z punktu widzenia sytuacji gospodarczej, którą jakoś pamiętam, są dla mnie niejasne. Myślę, że świadomie chciano wywołać konflikt społeczny dla pozbycia się Gomułki i tych, którzy go wsparli w r. 1968. Udało się częściowo tylko, gdyż ostatecznie władzę przechwyciła ekipa Gierka, który nie okazał się być takim znowu ‘puławianinem’. To co się udało było jednak przełomowym wydarzeniem, które ktoś, gdzieś, poczytał za wskazanie, iż polityczna orientacja i poziom aktywności społeczeństwa polskiego czyni PRL najsłabszym ogniwem w obozie sowieckim i warto inwestować dalej.

Rok 1976 w Polsce, protesty i rozruchy w związku… z podwyżką cen mięsa i niektórych innych produktów żywnościowych!!! to samo, co 6 lat wcześniej. Tym razem dochodzi do upadku prestiżu władz, które pod wpływem protestów stonowały po pewnym czasie skutki podwyżek. Z drugiej strony doszło do ukonstytuowania się zorganizowanych ‘form’ społecznego oporu i pomocy (ROBCIO, KOR), następnie w 1978 - samoobrony (KSS KOR).

Rok 1978 - potężne duchowe i emocjonalne wsparcie ‘rozkręconego’ już społeczeństwa poprzez wybranie - jak na zawołanie -kardynała Wojtyły papieżem . W infrastrukturze przyszłego sterowania społeczeństwem w jego spodziewanym konflikcie z władzą - doszedł czynnik krzepienia ducha . Potwierdzają to kolejne wizyty Jana Pawła II w Polsce w latach 1979, 1983 oraz 1987.

Rok 1980, w Polsce, protesty i rozruchy w związku… z podwyżką cen mięsa i niektórych innych produktów żywnościowych !!! - trzeci raz to samo. Prestiż władz w gruzach, Polska w pułapce zadłużenia. Powstaje legalna Solidarność uzupełniając infrastrukturę aktywnych politycznie, jak by nie było nie tak znowu licznych środowisk opozycyjnych -potężnym filarem bezpośredniego uczestnictwa społeczeństwa. Poza tym – jak na zawołanie - znaczący impuls do pozytywnych emocji i pokrzepieniu ducha w postaci nagrody Nobla dla C. Miłosza

Można już powiedzieć, że ogólnie biorąc zostaliśmy przysposobieni do konfliktu z władzą w masowej skali. Konfliktu, który uzasadnił by przejęcie, w stosownym momencie, państwowej jednak (wojskowej) kontroli nad procesem usprawiedliwionych już przed światem, przede wszystkim przed molochem sowieckim - koniecznych zmian. Potrzebne były jednak jeszcze bardziej sprzyjające okoliczności zewnętrze. Zdarzyły się:

Rok 1979, ZSRR, czyli już na rok przez Solidarnością - Zw. Sowiecki wszedł w niezrozumiałą logicznie wojnę w Afganistanie, która dzięki wspieraniu Afganów przez USA, przez 9 lat była ciężką, krwawiącą raną potencjału Sowietów.

Lata 80-te, ZSRR, poza rokiem cenowego boomu w 1980, w którym doszło do wybuchu wojny iracko -irańskiej, nastąpił krach cen ropy w związku z ’niezrozumiałą’ niesubordynacją Arabii Saudyjskiej względem porozumienia o limitach produkcji OPEC . W 2016 r. szejk Kuwejtu, Ali Chalifa al-Sabah przyznał, że w latach 80. XX wieku nadwyżka ropy naftowej zmusiła jego kraj do sprzedaży surowca w pewnym momencie po cenie nawet 5 USD za baryłkę!!! Sowiety brały więc ciężko w tyłek i na froncie militarnym i ekonomicznym. Społeczne zadymy w Polsce, w momencie, gdy wojsko ‘uspokajająco’ przejęło władzę, nie zajmowały więc specjalnie ich uwagi tym, co tu się dzieje.

Lata 80-te, Polska, w rzeczywistości po wprowadzeniu stanu wojennego sytuacja w Polsce miała pewne subtelne odcienie. Z jednej strony trzeba było mieć kontrolę nad społeczeństwem, z drugiej zaś nie można było dopuścić do całkowitego wypalenia się narodowego ducha, wypalenia widocznego dla świata, szczególnie dla Sowietów (bo uważali by, że żadne zmiany nie są wobec tego potrzebne), zanim nie dogada się z akceptowanym przez reżim czynnikiem społecznym – 'wymuszonej znakami czasu’ i aspiracjami narodu - formuły zmian i trybu ich wdrożenia. Jest jasne, że i formuła i tryb musiały plasować się pod poziomem akceptacji Sowietów. Szczęśliwie i tutaj uruchomiły się czynniki sprzyjające podtrzymaniu takiej kondycji społeczeństwa polskiego:

1) Na zewnątrz -trzy szybkie ‘zejścia’ - Breżniewa, Andropowa i Czernienki, drugie i trzecie w krótkich cyklach, otworzyły drogę do przejęcia władzy przez Gorbaczowa, chyba naszego człowieka, który częściowo lub całkiem świadomie, poprzez pieriestrojkę uruchomił totalny burdel, obezwładniając ‘aktywa’ ZSRR na zewnątrz tego państwa. Objęcie przez niego funkcji prezydenta ZSRR w maju 1989 otwarło drogę do skonsumowania wyborczej okazji 4-go czerwca w Polsce

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo