6 obserwujących
61 notek
78k odsłon
  535   0

Dzieci lepsze i dzieci gorsze, czyli kto nie dostanie bonu turystycznego

Gazeta.pl
Gazeta.pl

Słowa: rodzina, dzieci, małżeństwo oraz godność pojawiają się niemal w co drugim zdaniu wygłaszanym (ściślej: wykrzykiwanym) przez Andrzeja Dudę podczas spotkań z wyborcami. Prezydent podkreśla, przy tym, że nie pozwoli skrzywdzić i dyskryminować rodziny. Dodaje, że nie podpisze żadnej ustawy, która w konsekwencji miałby w jakikolwiek sposób ograniczyć prawa polskich rodzin.


Jak jednak w praktyce wygląda realizacja tych zapowiedzi możemy się przekonać jeszcze przed II turą wyborów prezydenckich. Wystarczy zapoznać się ze zgłoszonym przez Andrzeja Dudę projektem ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Ustawa została uchwalona przez Sejm 19 czerwca w ciągu jednego dnia. Należy zatem założyć, że jest w pełni dopracowana i przemyślana przez ubiegającego się o reelekcję prezydenta.


Przypomnijmy: ustawa przewiduje wsparcie rodzin bonem turystycznym

w wysokości 500 zł na dziecko. Bon będzie można wykorzystać na sfinansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych realizowanych na terenie Polski. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wartość bonu wynosi 1000 zł na dziecko.

Zastępca Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha zapewnia: – To 500 zł do dyspozycji na KAŻDE dziecko. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością dajemy dodatkowy bon także w wysokości 500 zł. To środki, które mogą być wykorzystane bezpośrednio – czy to w trakcie pobytu wakacyjnego, czy feryjnego – dodaje Paweł Mucha.

Oj czy na pewno na KAŻDE dziecko Panie Prezydencie? A może ustawa jednak kogoś wyklucza ze wsparcia? Zobaczmy.

Zgodnie z art. 4 ustawy o polskim bonie turystycznym, wsparcie będzie obejmować tylko te dzieci, na które rodzice OTRZYMUJĄ świadczenie 500plus. Zasada jest taka: jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy masz przyznane 500plus, to z automatu nabywasz prawo do bonu turystycznego 500 zł lub 1000 w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Kogo zatem ustawa wyklucza? Ano wyklucza ponad 100 tysięcy dzieci, które pomimo złożonych wniosków do dziś nie otrzymują 500plus. Rekordziści czekają na świadczenie nawet po 3 lata!

            Problem dotyczy tych rodzin, w których jeden z rodziców pracował lub pracuje za granicą. W takich przypadkach rodziny te, nie otrzymują 500plus od razu, tak jak pozostałe wszyscy pozostali, ale obejmuje je skomplikowana procedura sprawdzenia, który kraj ma

w pierwszej kolejności wypłacić świadczenia na dziecko. Zaległości w tych sprawach są ogromne. Kto za nie odpowiada? Wojewodowie czyli administracja rządowa! Zaległości

i opóźnienia są tak ogromne, że rodziny czekają wiele miesięcy i lat na wypłatę należnych świadczeń.

O te rodziny jak na razie upomniało się kilku posłów z opozycji i Rzecznik Praw Obywatelskich. Wojewodowie jakoś się jednak nie spieszą (link do artykułu w DGP https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1399790,zalegle-pieniadze-na-dzieci-sporo-spraw-w-sadzie.html , https://www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/309049927-500-plus-rodziny-czekaja-na-pieniadze-latami.html link do artykułu w Rzeczpospolitej).

            Jaki z tego wniosek? Ponad 100 tysięcy dzieci może zapomnieć o bonie turystycznym tylko dlatego, że rządowi urzędnicy mają zaległości w rozpatrywaniu wniosków. A przecież miało być na KAŻDE dziecko, a Andrzej Duda deklaruje, że nie da skrzywdzić ŻADNEJ rodziny, choć to jego własna ustawa je dyskryminuje. W ten oto sposób bon turystyczny będzie przysługiwał np. rodzinie uchodźców z Syrii, którzy mieszkają w Polsce i pobierają 500plus, a nie dostanie go samotna matka z czwórką dzieci, która ma tego pecha, że jej były mąż wyjechał za granicę i w związku z tym, jej wniosek o 500plus leży już drugi rok u wojewody nierozpatrzony. Czy tak miało być Panie Prezydencie? Czy tak trudno było napisać w ustawie, że bon przysługuje na dziecko do 18 roku życia i posiłkować się bazą PESEL? Masz dziecko na utrzymaniu masz i bon, zamiast masz 500plus to masz bon? Po co komplikować?


Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo