.
13 obserwujących
159 notek
214k odsłon
  506   0

Jak działa ukraiński ruch oporu i partyzantka na okupowanych terytoriach?

- Na chwilę obecną to, kto zaatakował Krym pozostaje w sferze przypuszczeń i domysłów. Strona ukraińska nie przyznała się do tego ataku. W mojej ocenie to raczej nie są działania ruchu oporu, szybciej ukraińskie służby specjalne, a najbardziej prawdopodobny jest atak rakietowy. Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Filp Bryjka opowiada w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym jak działa ukraiński ruch oporu na terenach okupowanych przez Rosję. Mówi o działaniach partyzantki, akcjach sabotażu, działania propagandowych i bojkotowaniu okupacyjnych władz.

- Aktywność ukraińskiego ruchu oporu obserwujemy od połowy kwietnia. Intensyfikacja działań nastąpiła na przełomie maja i czerwca. Wzrosła liczba ataków na rosyjskich żołnierzy. Potwierdzono, że ponad 100  zostało zlikwidowanych. Atakowano również osoby kolaborujące z władzą okupacyjną. Najczęściej były to zamachy bombowe. Nie kończyły się najczęściej fizyczną likwidacją, miały przede wszystkim aspekt psychologiczny – mówi Bryłka. - Jednym z celów ruchu oporu jest zniechęcanie lokalnej ludności do kolaboracji z Rosjanami – dodaje.


- Główną domeną działalności ukraińskiej partyzantki jest sabotaż. Ataki na składy z amunicją, składy paliwa, linie zaopatrzeniowe, zwłaszcza linie kolejowe, ale także kluczowe drogi czy mosty to główna ich aktywność.  W czerwcu ta aktywność była wyższa. Przeprowadzono kilka spektakularnych ataków na drogi i mosty – mówi Bryjka.


- Nie wiemy, kto stanowi skład osobowy ruchu oporu. Czy są to siły specjalne dedykowane do tego typu działań w trakcie wojny do działań na terenie wroga czy wojska obrony terytorialnej trudno jednoznacznie ustalić. Wiemy, że te działania są koordynowane. Siły ukraińskie utworzyły stronę centrum narodowego oporu, gdzie informują o akcjach i publikują materiały szkoleniowej – opowiada Bryłka. – To podręcznik ruchu oporu – dodaje.


Jak działa ukraińska partyzantka na terenach okupowanych przez Rosjan? Jaką ma siłę? Czy ruch oporu stał za atakiem na Krym?  Jak przygotowują się do działań partyzanci? Jak Rosgwardia i FSB walczy z ruchem oporu? Jakie jest wsparcie ludności dla partyzantów? O tym wszystkim w rozmowie z Filipem Bryłką w Układzie Otwartym.

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka