.
13 obserwujących
155 notek
210k odsłon
  989   0

W co Orbán gra z Putinem? Czy drogi Polski i Węgier rozchodzą się na długo?

- Jak to doszło do szokującej dla nas zmiany w podejściu Viktora Orbana i Węgrów do Rosji? Przecież w 1989 roku przyszły lider Fideszu jako pierwszy polityk w tej części Europy zażądał wycofania wojsk sowieckich z Węgier. W 2011 doprowadził do wypchnięcia Rosjan z MOL. W 2012 był jedynym politykiem europejskim, który popierał w 2012 roku antyrosyjskiego ówczesnego przywódcy Gruzji Michaila Saakaszwilego. Grzegorz Górny i Igor Janke analizują, co spowodowało te woltę.

Tylko 13% Węgrów uważa USA za swojego strategicznego partnera, a aż 35% Rosję. Jakie są powody niechęci Węgrów do Ameryki? - Po I wojnie decyzję o rozbiorze Korony Węgierskiej zdecydowały Stany Zjednoczone, Anglia, Francja, Włochy. Te państwa podpisały układ w Trianon. To trauma dla Węgrów po dziś dzień – mówi Górny. –  Z punkt widzenia Węgrów, pierwsza zdrada Amerykanów nastąpiła w Trianon, druga w Jałcie, a trzecia w 1956 roku. To obrazuje węgierski antyamerykanizm – dodaje.


- Przez pierwsze lata rządów Orban był zwolennikiem rurociągu Nabucco i Południowego Potoku. To nie wypaliło. Nie mógł też wybudować terminalu morskiego, bo Węgry nie mają dostępu do morza. Wówczas uznali, że nie ma alternatywy. Całkowicie zdali się na opcję rosyjską. Na wszystko nałożył się konflikt z państwem ukraińskim.  Szczególnie po wprowadzeniu na Ukrainie nowego prawa oświatowego – opowiada Górny. – Sprawa dotyczy Zakarpacia, gdzie Węgrów jest mniej niż 10% - dodaje.


Dla nas sprzeciw wobec twardej polityki antyrosyjskiej jest trudny do zaakceptowania. Problemem jest to, że nie dotyczy to tylko samego Orbana. - Jego postawę popiera dziś ponad 70% Węgrów. Orban nigdy nie miał tak wysokiego poparcia - mówi Górny. – To wynik stosunku do wojny – dodaje.


Dlaczego Węgry dokonały radykalnego, prorosyjskiego zwrotu? Czy drogi Polski i Węgier się rozchodzą na długo? Kiedy nastąpiło otwarcie Węgier na Wschód? Na czym polega konflikt Węgier z Ukrainą? Jak wojna na Ukrainie wpływa na wyniki Fideszu? Jaka jest różnica Niemiec i Węgier w stosunku do Rosji? Czy V4 umrze śmiercią naturalną? O tym wszystkim w rozmowie z Grzegorzem Górnym.

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka