Układ Otwarty Układ Otwarty
236
BLOG

Liz Truss jak Thatcher? Brexit nie okazał się tak bolesny dla Brytyjczyków

Układ Otwarty Układ Otwarty Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Lizz Truss zapowiedziała, że chce trzymać się polityki, która będzie realizować cięcia podatków oraz promować wzrost gospodarczy od strony popytowej. Jest nastawiona, że pewnego rodzaju nierówności społeczne wynikające z różnic dochodów nie są czymś złym. Najważniejszy jest wzrost. Jednak potwierdziła, że będzie potężna interwencja państwowa zarówno na poziomie regulacyjnym jak i finansowym, żeby ustabilizować ceny energii w Wielkiej Brytanii -stwierdza Przemysław Biskup, ekspert PISM w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

- Trzeba mieć świadomość, że na poziomie implementacyjnym, wdrożeniowym brexit to jest proces, który będzie trwał całe lata i w związku z tym trudno ferować ostateczne wyroki w tej sprawie. Z punktu widzenie przeciętnego Brytyjczyka brexit w wymiarze gospodarczym jest niczym w porównaniu, najpierw z sytuacją związaną z Covidem, a teraz skutkami wojny na Ukrainie. W tym najistotniejsze jest teraz przełożenie sytuacji na Ukrainie na cenę energii.


Działalność rządu w sprawie wojny nadal cieszy się społecznym poparciem i zrozumieniem, ale widoczne jest też zjawisko spowszednienia tematu. Na razie nie jest jednak to tak duże zjawisko, aby mogło przełożyć się na zmianę polityki.

Co jest teraz największym problemem społeczno-gospodarczym Wielkiej Brytanii?Jaka jest opinie społeczna na temat brexitu? Czy jest zauważalna jakiś zmiana nastrojów Brytyjczyków w stosunku do Ukrainy i do Rosji? Jaka będzie polityka wobec Polski?


Posłuchaj na Spotify


Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka