Układ Otwarty Układ Otwarty
140
BLOG

Niemiecka gospodarka w kryzysie. Z czego wynikają problemy?

Układ Otwarty Układ Otwarty Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
- Jednym z najpoważniejszych problemów niemieckiej gospodarki jest jej przeregulowanie. Jeśli skupimy się na obszarze OZE, to nadmierna regulacja jest główną przeszkodą, która jest znacznie istotniejsza niż kwestie finansowe. Istnieje zbyt wiele przepisów, które hamują proces transformacji i znacznie utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej - mówi Sebastian Płóciennik, analityk OSW.

- Amerykańska ustawa Inflation Reduction Act obiecała subwencje firmom, które będą inwestować w USA. Ale tak naprawdę pokazała niemieckim firmom co innego. W Stanach Zjednoczonych prowadzenie działalności gospodarczej jest znacznie mniej obciążające regulacjami, szczególnie dla nowych branż. W Niemczech z kolei, firmy muszą stawić czoła skomplikowanemu procesowi uzyskania wielu zezwoleń, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwijanie nowych pomysłów. Niemieckie firmy mają jednak alternatywną opcję - mogą przenieść swoje siedziby do Stanów Zjednoczonych i przeprowadzić wszystkie niezbędne kroki w bardziej sprzyjającym środowisku biznesowym. Deregulacja gospodarki oraz walka z biurokracją stanowią kluczowy punkt i zostały podkreślone podczas ostatniego wyjazdowego spotkania rządu - mówi.

- Kolejnym ważnym wyzwaniem w Niemczech jest kryzys demograficzny. Na rynku pracy brakuje aż 2 milionów pracowników, o czym informowała niedawno Federalna Agencja Pracy. Pojawia się pytanie, co stanie się, jeśli gospodarka zgodnie z prognozami osiągnie wzrost gospodarczy na poziomie 2%. W takim scenariuszu niedobory pracowników mogą sięgnąć nawet 3 lub 4 milionów - ocenia ekspert OSW - ocenia gość Układu Otwartego.

Igor Janke zwraca uwagę, że wraz z narastającymi niedoborami pracowników, może wzrosnąć również chęć przyciągnięcia imigrantów, co ponownie wywoła problem polityczny.

Sebastian Płóciennik stwierdza, że społeczeństwo niemieckie nie chce szerszego otwarcia kraju na imigrację. Czego dowodem jest niespodziewanie wysoki wynik w sondażach AfD. Uważa, że to właśnie problem imigracji jest jednym z głównych czynników wzrostu popularności tej partii.

W jakim stanie jest niemiecka gospodarka? Czy wpadła w kryzys? Dlaczego? Jak chce wyjść z tego kryzysu? Jak ten kryzys może odbić się na Polsce? Czy Niemcy odchodzą od współpracy z Chinami? Na czym polega niemiecki derisking? Jakie są perspektywy niemieckiego przemysłu? Gdzie leży potencjał do polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka