Układ Otwarty Układ Otwarty
290
BLOG

Jaki będzie nowy rząd Donalda Tuska?

Układ Otwarty Układ Otwarty Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
- Ten rok, jeśli chodzi o relacje polsko-ukraińskie był złożony, mówiąc dyplomatycznie. Aktualnie zmagamy się z kryzysem na granicy. Więc myślę, że będzie próba resetu, pokazania, że przynajmniej podejmowane jest jakieś działanie– mówi Michał Kolanko, dziennikarz Rzeczpospolita.

Michał Kolanko, zauważa, że zarzuty skierowane w stronę partii Prawo i Sprawiedliwość ze strony Platformy odnoszą się do sposobu prowadzenia polityki wobec Ukrainy w ciągu ostatniego miesiąca. W tej sytuacji, kwestie międzynarodowe zdają się być pozostawione same sobie, a Kolanko podkreśla konieczność działania ze strony rządu.

- Geopolityka dyktuje, że nie ma innego kursu niż tylko wsparcie Ukrainy. Donald Tusk jest zbyt doświadczonym politykiem, żeby sobie nie zdawał z tego sprawy – podkreśla.

Igor Janke jednak zauważa, że wcześniej nie było gestów ze strony Donalda Tuska, które wyraźnie by wskazywały na jego poparcie dla Ukrainy, a od wybuchu wojny nie odwiedził Kijowa ani razu. W przeciwieństwie do Radosława Sikorskiego, który kilka razy dostarczył na front samochody dla ukraińskiej armii.

- Kilka miesięcy temu, gdy prezydent Zełenski wspomniał o katastrofie smoleńskiej podczas przemówienia do Sejmu, spotkało się to z nieprzychylnym przyjęciem ze strony ówczesnej opozycji, zwłaszcza Platformy. Zauważono, że Zełenski chciał pozycjonować się pod Prawo i Sprawiedliwość, co mogło nieco ostudzić relacje – uważa dziennikarz Rzeczpospolita.

- Zgodnie z kalendarzem, premier najprawdopodobniej odwiedzi najpierw Bruksele. Natomiast, gdyby po tym odwiedził Kijów, stanowiłoby to wyraźny sygnał próby resetu stosunków. Pojawia się również pytanie jak będą wyglądać relacje ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ w trakcie kampanii było niewiele wątków międzynarodowych.

Grudzień zapowiada się jako miesiąc kluczowych zmian, które być może staną się zapowiedzią jeszcze bardziej istotnych przemian. W obliczu trudnej sytuacji na granicy oraz zarzutów wobec polskiej polityki zagranicznej, społeczeństwo oczekuje działań rządu. Okaże się, wraz z nowym rządem, czy obecny okres napięcia przyniesie ze sobą konstruktywne zmiany w dyplomatycznych relacjach między dwoma krajami.

Jaki nowy rząd dostaniemy pod choinkę? Jakie zmiany nowego rządu wpłyną na nasze życie? Czy polityka wzmacniania armii będzie kontynuowana? Jak będzie wyglądała polityka z Ukrainą? Czy koalicja partii rządzących będzie trzeszczeć? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Fot. Kancelaria Sejmu

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka