Układ Otwarty Układ Otwarty
291
BLOG

Prof. Andrew Michta: Era pokoju dobiegła końca

Układ Otwarty Układ Otwarty Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
- Obecnie Emmanuel Macron mówi to, co dobrze się słucha. Problem polega na tym, że Francja nie posiada zdolności do zastąpienia Stanów Zjednoczonych. Brakuje im potencjału, który charakteryzuje Stany Zjednoczone, aby zbudować koalicję, zjednoczyć wysiłek zbrojeniowy i dostarczyć Ukrainie niezbędną pomoc – mówi prof. Andrew Michta, dyrektor Scowcroft Strategy Initiative, Atlantic Council.

- Powracamy do fundamentalnych zasad twardej siły, z którymi wszyscy musimy obecnie zmierzyć się. Europa zobowiązała się do realizacji regionalnych planów NATO podczas spotkania w Wilnie. Te plany są związane z konkretnymi zdolnościami wojskowymi, które każdy kraj europejski musi dostarczyć. Bez tych środków wojskowych realizacja tych planów operacyjnych będzie niezmiernie trudna. Zatem w kontekście zbliżającego się szczytu w Waszyngtonie, staje się oczywiste pytanie: czy sojusznicy podjęli zobowiązanie? To jest jasne zobowiązanie, żeby wydać pieniądze i stworzyć zdolności. Tu nie chodzi o procenty – uważa.

- Aktualnie, po przystąpieniu Szwecji, jedynie 19 państw spełnia lub zobowiązało się do spełnienia wymagań dotyczących alokacji 2 procent swojego PKB na cele obronne. Choć zaczynamy się budzić, nadal uważam, że nie wszyscy zrozumieli powagi sytuacji. Niektóre państwa wciąż zachowują się tak, jakby można było kontynuować działania po staremu. Europa jest bogatym kontynentem, zasoby ludzkie są wielokrotnie większe niż te w Rosji, jednak nadal nie potrafi stworzyć konwencjonalnego trzonu odstraszania i obrony w ramach NATO, z Stany Zjednoczonymi zapewniającymi parasol nuklearny, logistykę oraz całą resztę – twierdzi prof. Michta. 

Prof. Andrew Michta jest zdania, że era pokoju dobiegła końca. Stoimy obecnie w obliczu wojny w Europie, gdzie Europejczycy tracą życie każdego dnia. Podkreśla, że rosyjski imperialny projekt osiągnął swój szczytowy punkt, rozwijając się od momentu, gdy Putin objął władzę. - Była Gruzja, była aneksja Krymu, a teraz Ukraina. Nadszedł czas, abyśmy stanęli na wysokości zadania i zrozumieli, że Rosja nie zamierza się zatrzymać – dodaje. 

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

 ---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka