Układ Otwarty Układ Otwarty
1318
BLOG

Czy Izrael jest ważny dla Polski?

Układ Otwarty Układ Otwarty Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 37
- Izrael jest potęgą w zakresie soft power. Posiada silny głos w wielu kluczowych obszarach debaty międzynarodowej, dlatego utrzymanie dobrych relacji z Izraelem jest w naszym interesie. Warto pamiętać, że Izrael odgrywał istotną rolę jako partner w modernizacji polskiego przemysłu zbrojeniowego – mówi Jerzy Nowakowski, historyk i były ambasador.

- Izrael produkuje bardzo nowoczesne uzbrojenie i był jednym z kluczowych partnerów, obok Stanów Zjednoczonych, w dziedzinie modernizacji zbrojeniowej, zanim rozpoczęliśmy współpracę z Koreą – podkreśla.

- Polska jest miejscem ważnym dla ortodoksów żydowskich, którzy przyjeżdżają do ważnych centrów kultury chasydzkiej. Oba kraje są sobie potrzebne, oba są wzajemnie ważniejsze niżby wynikało z porównania rozmiarów PKB – uważa.

- Rzeczywiste budowanie wzajemnych relacji w takim duchu, że oba kraje są dla siebie ważne, to już dzisiaj pieśń przeszłości. Był moment, kiedy bardzo nam zależało na unikaniu eskalacji. Szczególnie w latach dziewięćdziesiątych, pomimo różnych trudności, można było zauważyć, że te relacje stopniowo się rozwijały i umacniały. Jeżeli chcemy zrozumieć, kiedy te relacje zaczęły się pogarszać, wystarczy spojrzeć na nominacje ambasadorów, którzy byli wysyłani do Warszawy – stwierdza Agnieszka Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

- Resort dyplomacji jest najsłabszą taką w izraelskim rządzie. Politykę zagraniczną głównie kształtuje premier, a pracownicy ministerstwa są przede wszystkim urzędnikami, którzy w sposób urzędniczy realizują interesy państwa Izrael – dodaje.

Całość debaty na kanale Układu Otwartego: 

 ---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka