Układ Otwarty Układ Otwarty
339
BLOG

Budzisz, Lachowski, Janke: Czy Zachód ma strategię?

Układ Otwarty Układ Otwarty Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
- Niemcy i wszyscy inni na zachód od Niemiec nie uważają, że Rosjanie są w stanie zagrozić wojskowo Zachodowi. W związku z tym nie ma bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa Niemiec, Holandii czy Francji niezależnie od tego co politycy tych państw deklarują – mówi Marek Budzisz, Strategy and Future.

- Rosyjskie cele strategiczne w ogóle nie dotyczą statusu Zachodu tylko statusu Europy Środkowej. Zachód Europy nie czuje się zagrożony i nie uważa, że powinien podejmować niesłychanie trudne decyzje, które mogą przewrócić cały system polityczny do góry nogami. To jest problem Europy Środkowej. Europa Środkowa oraz Skandynawowie mają tego świadomość – uważa.

Zdaniem Marka Budzisza mamy do czynienia z dwoma różnymi reakcjami. Polska i Skandynawowie oraz Bałtowie zbroją się na potęgę. Natomiast, według niego, państwa, które nie leżą na głównej linii ewentualnej rosyjskiej agresji, czyli państwa bałkańskie, Węgry, Słowacja próbują się akomodować do nowych realiów. Uważa on, że robią to, co w gruncie rzeczy robią obecni przywódcy Gruzji.

- To co nam grozi to powtórka scenariusza gruzińskiego na Ukrainie. Ukraina pozostanie państwem wrogim wobec Rosji, ale ukraińska klasa polityczna uzna, że została zdradzona przez Zachód, wykrwawiona, wyniszczona i nie otrzymała wsparcia. W związku z tym polityka wiązania sił rosyjskich i budowania szańców na Wschodzie, które miałyby powstrzymywać Rosjan jest polityką z punktu widzenia interesów Ukrainy niekorzystną. Taką ocenę ma obecne przywództwo Gruzji, które zdecydowanie wygrywa wszystkie wybory w ostatnich latach – twierdzi Budzisz.

- Jesteśmy w sytuacji znacznie gorszej niż mówimy, ponieważ nie ma jednego Zachodu. Nie hołdujmy mitom mówiącym o tym, że Zachód ma potencjał, tylko nie chce go użyć. On go nie chce użyć nie dlatego, że nie wie, iż ma potencjał, ale dlatego, że ma określone interesy, które musiałby naruszyć. Politycznie Zachód jest pewną wartością wyobrażoną, a nie realną. Być może gdyby Stany Zjednoczone zostały zaatakowane, tak jak w czasie ataku na twin towers, to artykuł piąty byłby uruchomiony. Natomiast we wszystkich innych ewentualności to już nie jest takie oczywiste. Zachód ma różną ocenę sytuacji bezpieczeństwa oraz różne priorytety w polityce strategicznej i zagranicznej – podkreśla ekspert Strategy and Future.

Całość dyskusji z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka