15 obserwujących
190 notek
199k odsłon
  1427   2

Czy Putina da się obalić?

Euro News Source
Euro News Source

W wymiarze militarnym armia Putina nie wykazuje się wysoką sprawnością i skutecznością o jaką można ją było podejrzewać jeszcze przed atakiem na Ukrainę. Jeśli wierzyć przekazom z pola walki, szwankuje w niej logistyka i brak koordynacji, a nazywając rzeczy po imieniu panuje w niej po prostu ruski burdel. Lotnictwo rosyjskie też nie zdominowało jakoś spektakularnie ukraińskiego nieba, jak wielu zakładało. Być może wynika to ze strachu Rosjan przed ręcznymi systemami obrony przeciwlotniczej, w które Zachód wyposażył i wyposaża Ukraińców. Chciałbym aby tak właśnie było, bo to by mogło świadczyć o dużej przewadze technologii wojskowej Zachodu nad tą rosyjską. Tak czy siak, nie widać na froncie rosyjskiego blitzkriegu. Czy gdy dodamy jeszcze do tego ogólnego obrazu niezwykłą waleczność i determinację Ukraińców w obronie swojego państwa, to czy możemy się pokusić o optymizm co do ostatecznego wyniku tej wojny?

Wierzę, że Ukraińcom uda się powstrzymać Rosjan. Ale żeby taki scenariusz miał szansę się ziścić, to Zachód musi słać na Ukrainę nieprzerwanie wszelkie środki, zwłaszcza broń, aby Ukraińcy mogli się bronić. To oczywista oczywistość, truizm, ale warto o tym mówić nieprzerwanie bo to sprawa życia i śmierci Ukrainy i nie tylko. Przynajmniej w sferze deklaracji państw Zachodu tak właśnie się dzieje, choć w mediach trudno znaleźć informacje jak ta pomoc realnie przebiega w tym krytycznym dla Ukrainy momencie. Mam nadzieję, że te kanały przerzutów broni działają sprawnie, a stosunkowo mało informacji o tym jest spowodowane zachowaniem tajemnicy.

Wielu komentatorów, analityków, jak i zwykłych ludzi z kręgu świata zachodniego ma też nadzieję na wewnętrzny rosyjski przewrót pałacowy i obalenie Putina. Trudno przewidzieć czy taki scenariusz ma szansę zaistnieć. Warto pamiętać przy okazji, że Rosja nie jest normalnym państwem według standardów zachodnich i nawet się do nich nie zbliża. Na czele tego tworu państwowego stoi Putin i jego zorganizowana grupa przestępcza. To rodzaj bezwzględnej i brutalnej mafii posługującej się imperialną retoryką z olbrzymim arsenałem broni jądrowej pod ręką. Mówiąc wprost, to koszmar współczesnego cywilizowanego świata. Osobiście uważam, choć chciałbym się mylić, że w najbliższym kręgu Putina nie pojawi się inicjatywa jego obalenia i ten bandycki reżim będzie się niestety trzymał mocno. Może prędzej zwykli Rosjanie się zbuntują i dojdzie w Rosji do niepokojów społecznych, których motorem będą bolesne sankcje gospodarcze nałożone przez Zachód. Choć niestety, o czym też warto wspomnieć, tęsknoty za wielkim imperium rosyjskim, bądź sowieckim, są u Rosjan duże. Nie wygląda to dobrze. Najlepszy dla wszystkich byłby scenariusz buntu rosyjskiej armii, ale nie mam pojęcia czy jest to w ogóle możliwe. Oby szybko coś pozytywnego zaistniało, bo Ukraina płonie coraz bardziej i ginie tam coraz więcej ludzi.

Trudno obecnie prorokować jak potoczy się wojna na Ukrainie i dokąd ona wszystkich zaprowadzi. Ale jedna porażka Putina jest już pewna. Swoja agresywna polityką wobec Ukrainy Putin scalił ukraiński naród i wzniecił ich ogromną wrogość do Rosji. Ukraińcy walczą zażarcie o swoją ziemię, pokazując światu, że nie chcą aby tam była Rosja. Efekt zbrodniczych działań Putina jest dokładnie odwrotny od tego co zamierzał. Nie sądzę aby bandyta z Kremla się tym wszystkim specjalnie przejmował, ale powstaje pytanie, jak Ukraina w przyszłości ma być w takiej czy innej formie częścią Rosji, gdy nienawidzą jej teraz dziesiątki milionów Ukraińców?

Wielcy prekursorzy Putina, tacy jak Stalin i Hitler, wiedzieli jak z takimi problemami sobie radzić, ich odpowiedzią zawsze był terror i ludobójstwo. Wszystko wskazuje na to, że Putin podąża tą samą ścieżką co najwięksi zbrodniarze w historii ludzkości. Dlatego tak ważne jest obecnie aby wspierać Ukraińców i Ukrainę na wszelkie możliwe sposoby.

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka