13 obserwujących
170 notek
164k odsłony
610 odsłon

Obejrzałem dwa dobre filmy ukazujące wczesnych chrześcijan

ceneo
ceneo
Wykop Skomentuj13

Biorąc pod uwagę słabą jakość filmów z przeszłości podejmujących temat wczesnego chrześcijaństwa, nie sądziłem iż doczekam się ciekawie opowiedzianych historii w tym temacie. Ze sporym i pozytywnym zaskoczeniem obejrzałem więc ostatnio dwa obrazy tego typu. Pierwszy to film pt. „Św. Paweł, Apostoł Chrystusa” , z 2018 roku, w reżyserii Andrewa Hyatta, drugi natomiast to: „ Zmartwychwstały”, z 2016 roku, w reżyserii Kevina Reynoldsa.
Zacznę od tego pierwszego, bo wywarł na mnie większe wrażenia. Jest to opowieść o ostatnich tygodniach życia Pawła Apostoła. Akcja toczy się w Rzymie podczas prześladowań chrześcijan za panowania Cesarza Nerona, w I wieku n.e.
Św. Paweł (James Fulkner) w rzymskim więzieniu oczekuje na wykonanie wyroku śmierci. Za wszelką cenę, ryzykując życiem, próbuje dostać się do niego Łukasz Ewangelista (Jim Caviezel) Grek, lekarz i przyjaciel Pawła. Społeczność chrześcijańska potrzebuje w Rzymie nadziei, dobrego słowa ku pokrzepieniu serc w czasie prześladowań. Łukasz i Paweł postanawiają w więzieniu spisać biografię Pawła w tym celu.
Według mnie, najmocniejszą stroną filmu Hyatta jest gra aktorska. Świetną i przekonującą rolę odgrywa James Fulkner, jako Św. Paweł, podobnie Jim Caviezel, jako Łukasz Ewangelista, a zwłaszcza, Olivier Martinez, jako Mauritius- rzymski bohater, naczelnik więzienia, w którym więziony jest Paweł. Mauritius pod wpływem rozmów z Pawłem ulega pewnego rodzaju fascynacji postawą człowieka, którego więzi, i na którym wyrok śmierci przyjdzie mu wykonać. Świetnie aktorzy ukazali to zderzenie całkowicie odmiennych stanów świadomości w postaciach Pawła i rzymskiego żołnierza. Aktorzy drugiego planu, ukazujący pierwszych rzymskich chrześcijan, też dobrze wypełniają swoje role. Udziela się ich strach w obliczu niewyobrażalnego zła skierowanego w ich kierunku, ale też radości, pomimo wszystko, radości uczestniczenia w czymś niezwykłym, co widać, słychać i czuć.
Film Hyatta jest kameralny, nie znajdziemy w nim szerokich i widowiskowych ujęć Starożytnego Rzymu, choć jednocześnie nie trąci sztucznością jak w podobnych filmach z niezbyt wysokim budżetem, a wręcz przeciwnie, rodzi się tutaj poczucie autentyczności, czy to we wnętrzach rzymskich domów, czy też na rzymskiej ulicy. Wpływ na to mają również kostiumy dobrze odwzorowujące epokę.
Co istotne, dla mnie, film Hyatta, nie epatuje przemocą podobnie jak „Pasja” Mela Gibsona, choć niektóre sceny ukazujące przemoc wobec chrześcijan są wstrząsające.
Akcja filmu pt. „ Zmartwychwstały” dzieje się z kolei w Jerozolimie w czasie ukrzyżowania Chrystusa, a zwłaszcza tego co wydarzyło się później. Setnik rzymski- Clavius ( Joseph Fiennes) prowadzi śledztwo w sprawie rzekomego zmartwychwstania żydowskiego mesjasza. Ma na celu odnaleźć ciało Chrystusa po egzekucji, aby rozwiać wszelkie wątpliwości jego rzekomego zmartwychwstania, i zdusić w ten sposób niebezpieczny dla Rzymian kult uczniów Chrystusa w zarodku. Clavius pod wpływem niepojętych dla niego wydarzeń, których jest świadkiem, podąża w ślad za apostołami do Galilei.
Również w przypadku filmu Reynoldsa aktorzy dobrze wypełniają swoje role, a starożytny świat ukazany jest przekonująco. Kryminalna oprawa filmu dodatkowo wpływa na to, że ogląda się go z przejęciem.
Oba filmy są dobrze zrobione, biorąc pod uwagę warsztat czysto filmowy. Jednak, dla mnie, osoby wierzącej, są czymś znacznie więcej. Warto nadmienić przy okazji, że oba oglądałem w nie najlepszej kondycji duchowej, i oba mnie podbudowały, ukazały nadzieję, jasną stronę, której akurat potrzebowałem.
I na koniec, twórcy tych filmów dysponowali znacznie niższymi budżetami niż budżety przeciętnych filmów hollywoodzkich głównego nurtu, i wybrnęli z tych ograniczeń celująco, robiąc dobrej jakości filmy. To budujące, bo przecież wiadomo, że chrześcijaństwo w głównym nurcie światowego kina nie jest tematem chętnie podejmowanym przez twórców. Oby tak dalej.Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura