7 obserwujących
142 notki
143k odsłony
347 odsłon

Stoch i Małysz, dziesięć lat po zmianie warty

Wykop Skomentuj8

     Niecałe dziesięć lat po symbolicznej zmianie warty w polskich skokach narciarskich Kamil Stoch zrównuje się z Adamem Małyszem w liczbie wygranych konkursów Pucharu Świata. Małyszowi wygranie 39 konkursów zajęło niecałe 15 lat, Stoch zmieścił się w niecałych 10 latach.

Pierwsza wygrana Małysza – 17 marca 1996, Oslo

39. i ostatnia wygrana Małysza – 21 stycznia 2001, Zakopane

Pierwsza wygrana Stocha – 23 stycznia 2001, Zakopane

39. wygrana Stocha – 9 stycznia 2021, Titisee-Neustadt

     Jak wyglądała zmiana warty prawie dokładnie dziesięć lat temu, podczas konkursów w Zakopanem (21-23 stycznia 2011), przypomniał w 2015 roku portal Skijumping.pl. Zgodnie z planem w Zakopanem miały odbyć się dwa konkursy, w piątek i sobotę (21, 22 stycznia 2011). Jednak gdy powodu zawieruchy w Harrachovie nie odbył się żaden z dwóch zaplanowanych konkursów na skoczni Certak, FIS postanowiło przenieść je w inne miejsce. Po jeden zgłosiło się Zakopane. FIS przystał na propozycję i Zakopane zorganizowało dodatkowy konkurs w niedzielę 23 stycznia, przedłużając zawody do niedzieli . 

Piątek 21 stycznia 2011, Zakopane 

     Konkurs (po prawie czteroletniej przerwie) wygrywa Adam Małysz i jak się okaże później jest to jego ostatnie zwycięstwo w konkursach PŚ i ostatni sezon w karierze.  Całe podium konkursu w Zakopanem poniżej. Stoch zajął w nim 17. miejsce.

image

Źródło - tutaj

     Małysz stawał na podium jeszcze dwa razy (ale już nie na najwyższym stopniu), po raz ostatni w kończących sezon 2010/2011 zawodach w Planicy (12 marca 2011). Zajął w nim 3 miejsce, a konkurs wygrał... Kamil Stoch.

Sobota 22 stycznia 2011, Zakopane 

     Do drugiej serii konkursu awansuje tylko dwóch naszych - Stoch i Małysz. Ostatecznie zajmują miejsca 6. (Małysz) i 7. (Stoch). Konkurs wygrywa Simon Ammann - Czekałem na tę wygraną prawie dziesięć lat. Spełnił się mój sen, triumfowałem w Zakopanem. Prowadzący studio telewizyjne konkursu Włodzimierz Szaranowicz po dobrym skoku Stocha w pierwszej serii mówi: być może już się coś otworzyło w tym chłopaku, i zacznie się dziać

Niedziela 23 stycznia 2011, Zakopane

     Szaranowicz miał rację, otworzyło się. I zaczęło się dziać już następnego dnia (czyli dziesięć lat temu). W pierwszej serii konkursu groźnie wyglądający upadek ma Adam Małysz. Przez chwilę nie podnosi się z ziemi i gdy ostatecznie jest wynoszony ze skoczni publika żegna go owacjami. Konkurs wygrywa, prowadząc już po pierwszej serii, Kamil Stoch. Jest to jego pierwsza wygrana w PŚ i jednocześnie pierwsze podium. Pierwsza trójka konkursu poniżej.

image

Źródło - tutaj.


Dziesięć lat później, 9 stycznia 2021, skocznia gdzieś poza Polską

     Niemal dokładnie dziesięć lat po zmianie warty Kamil Stoch zrównuje się w liczbie wygranych konkursów z Adamem Małyszem. 

image

image

Zródło - tutaj.


     Za tydzień znowu skaczą w Zakopanem. Ale na kolejną zmianę warty jest jeszcze za szybko. I przede wszystkim mam nadzieję, że tym razem ewentualna zmiana będzie rozciągnięta w czasie i z zakładką. Poza tym jeszcze jest szansa na kilka zmian w niektórych globalnych klasyfikacjach... Nykänen, Schlierenzauer.


image

Źródło - tutaj.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport