0 obserwujących
27 notek
3679 odsłon
  91   0

P t a k i

Spalarnie nie nadążają z utylizacją drobiu, skupy windują ceny

Sytuacja w kraju jest dramatyczna. W wielu miejscach potwierdzane są kolejne ogniska grypy ptaków. Wyjątkowo ciężko jest w okolicach Mławy gdzie mieszkańcy i samorządy protestują przeciwko utworzeniu tam grzebowiska dla padłego drobiu.

“Mamy bardzo dużo zabitego ptactwa, które zalega na fermach. Potrzebne jest nam pilnie grzebowisko. Jest ono absolutnie konieczne. Martwe ptaki, w niektórych fermach zalegają już w kurnikach około tygodnia” – powiedział w czwartek Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

(  )
“Od kilku dni przy utylizacji pomagają więźniowie, którzy są dowożeni z płońskiego aresztu śledczego. Producenci drobiu czekają na dostawy gazu, którym utylizowane jest ptactwo. – Stoimy przed bardzo trudnym problemem. W tej chwili miliony kur jest do utylizacji. Rozmawiamy co możemy z tym zrobić. Spalarnie nie nadążają już jeżeli chodzi o utylizację drobiu .”– powiedziała.

Na tym etapie warto wspomnieć, że w producenci z powiatu żuromińskim i mławskiego  uchodzą za największych producentów drobiu w Europie. Na tę chwilę  zapadła już decyzja o prewencyjnym uboju, a to oznacza, że zutylizowany może być cały drób w powiatach. Z danych Głównego  Lekarza Weterynarii wynika, że w tym roku z powodu grypy ptaków do likwidacji jest ponad 6,2 mln sztuk drobiu. W I kwartale 2021 roku ceny drobiu były wyższe o 9,5 proc. niż w IV kwartale 2020 roku. W marcu przekraczały te z grudnia o 14,5 proc. Był to największy skok w tym okresie. Dochodzą głosy ze środowiska rolniczego, które mówią, że cena tuszek może dojść nawet do 7 zł/kg.

(  ) 
image..

__________________________________________

Konrad Bagiński
|15.04.2021 15:12
Uderza w nas kolejna epidemia. Grypa ptaków szaleje

(  )

Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej. Tak dużym, że szalejąca grypa ptaków spowodowała niedobory gazu do duszenia zarażonych ptaków. Ceny mięsa na razie nie rosną, ale skutki gospodarcze będą opłakane.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale