127 obserwujących
810 notek
859k odsłon
  326   0

Przejęcie Ameryki przez BlackRock, umożliwione przez Covid - nowa OśmiornicaBlackRock to globalny gigant finansowy z klientami w 100 krajach i mackami w głównych klasach aktywów na całym świecie; a teraz drenuje biliony dolarów pomocowych z Rezerwy Federalnej. Los wielu przedsiębiorstw narodowych został umieszczony w rękach megalitycznego podmiotu prywatnego z prywatnym kapitalistycznym mandatem do zarabiania jak najwięcej pieniędzy dla swoich właścicieli i inwestorów; i to właśnie robią.

Dla większości ludzi, jeśli w ogóle go znają, BlackRock jest menedżerem aktywów, który pomaga funduszom emerytalnym i emerytom zarządzać ich oszczędnościami poprzez „pasywne” inwestycje, które podążają za rynkiem akcji. Ale za kulisami to znacznie więcej. BlackRock został nazwany „najpotężniejszą instytucją w systemie finansowym”, „najpotężniejszą firmą na świecie” i „tajną siłą”, donosi Unz.com . Jest największym na świecie zarządzającym aktywami i „bankiem pomocniczym”, większym niż największy na świecie bank (który znajduje się w Chinach), z ponad 7 bilionami dolarów w aktywach zarządzanych bezpośrednio i dodatkowymi 20 bilionami dolarów zarządzanymi za pomocą oprogramowania do monitorowania ryzyka Aladdin. BlackRock został nazwany „ czwartą gałęzią rządu ” i „ prawie rządem cienia ”.”, ale żadna jego część nie należy do rządu. Pomimo swojej wielkości i globalnej potęgi, BlackRock nie jest nawet regulowany jako „systemowo ważna instytucja finansowa” na mocy ustawy Dodd-Frank, dzięki naciskom jej dyrektora generalnego Larry'ego Finka, który od dawna utrzymuje „ miłe” relacje z urzędnikami państwowymi.

Strategiczne znaczenie BlackRock i jego waga polityczna stały się oczywiste, gdy czterech dyrektorów BlackRock, kierowanych przez byłego szefa szwajcarskiego banku narodowego Philippa Hildebranda, przedstawiło propozycję na dorocznym spotkaniu bankierów centralnych w Jackson Hole w stanie Wyoming w sierpniu 2019 roku. Faktycznie weszła ona w życie w marcu 2020 r. Uznając, że bankom centralnym kończyła się amunicja aby kontrolować podaż pieniądza i gospodarkę, grupa BlackRock argumentowała, że nadszedł czas, aby bank centralny zrezygnował ze swojej długo uznawanej niezależności i połączył politykę monetarną (zwykłe uprawnienia banku centralnego) z polityką fiskalną (zwykłe uprawnienia legislatury). Zaproponowali, aby bank centralny utrzymał „stały fiskalny instrument ratunkowy”, który zostanie uruchomiony, gdy manipulacja stopami procentowymi przestanie działać, aby zapobiec deflacji.

image


"«Demokracja – tak jak do tej pory ją rozumieliśmy – okazała się być katastrofą. Demokracja nie może zarządzać światem. Doprowadziła nas do zniszczenia planety, doprowadziła do wojen, spowodowała niezdolność do podejmowania decyzji oraz utratę umiejętności rządów do widzenia perspektywicznego. Spowodowało to przeludnienie planety. Doprowadziło do powstania ogromnej masy ubogich głupców, którzy nie robią niczego innego, jak tylko utrwalają ów demokratyczny system i niszczą wszystko. Świat, gospodarka, polityka powinny być zarządzane przez tych, którzy są zdolni do tego; przez tych, którzy są wizjonerami; przez tych, którzy posiadają wiedzę. Jeśli jakiś kraj nie jest w stanie zarządzać własną gospodarką – my tam docieramy. To my zadbamy o kreowanie bogactwa i o tworzenie przyszłości».

[Larry Fink, BlackRock CEO] Kryzys COVID-19 był doskonałą okazją do wdrożenia tej propozycji w USA, a do zarządzania nią wyznaczono samą firmę BlackRock. W marcu 2020 r. BlackRock otrzymał kontrakt bez przetargu na mocy ustawy o pomocy, i bezpieczeństwie ekonomicznym w dobie pandemii koronawirusa (ustawa CARES) na uruchomienie „funduszu slush” o wartości 454 miliardów dolarów finansowanego przez Departament Skarbu we współpracy z Rezerwą Federalną. Ten fundusz z kolei mógłby zostać wykorzystany do dostarczenia ponad 4 bilionów dolarów kredytu Rezerwy Federalnej. Podczas gdy opinię publiczną rozpraszały protesty, zamieszki i blokady, BlackRock nagle wyłonił się z cienia i stał się „czwartą gałęzią rządu”, która kontroluje fiducjarne pieniądze banku centralnego drukowane na żądanie. Jak to się stało i jakie są konsekwencje?


BlackRock zmartwychwstaje z cienia

Firma BlackRock została założona w 1988 roku we współpracy z Blackstone Group, międzynarodową firmą zarządzającą funduszami private equity, która po kryzysie bankowym w latach 2008-2009 stała się znana z kupowania przejętych domów po najniższych cenach i wynajmowania ich po zawyżonych cenach. BlackRock powiększał swój bilans w latach 90. i 2000., promując papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką (MBS), które spowodowały upadek gospodarki w 2008 r. BlackRock znał biznes MBS od podszewki, a następnie został odpowiedzialny za obiekty Maiden Lane Rezerwy Federalnej. Te tak zwane „ spółki specjalnego przeznaczenia” zostały wykorzystane do wykupu „ toksycznych” aktywów (w dużej mierze nierynkowych MBS) od Bear Stearns i American Insurance Group (AIG) ., czego Fed nie mógł legalnie robić na własną rękę.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale