BlackRock to globalny gigant finansowy z klientami w 100 krajach i mackami w głównych klasach aktywów na całym świecie; a teraz drenuje biliony dolarów pomocowych z Rezerwy Federalnej. Los wielu przedsiębiorstw narodowych został umieszczony w rękach megalitycznego podmiotu prywatnego z prywatnym kapitalistycznym mandatem do zarabiania jak najwięcej pieniędzy dla swoich właścicieli i inwestorów; i to właśnie robią.
Dla większości ludzi, jeśli w ogóle go znają, BlackRock jest menedżerem aktywów, który pomaga funduszom emerytalnym i emerytom zarządzać ich oszczędnościami poprzez „pasywne” inwestycje, które podążają za rynkiem akcji. Ale za kulisami to znacznie więcej. BlackRock został nazwany „najpotężniejszą instytucją w systemie finansowym”, „najpotężniejszą firmą na świecie” i „tajną siłą”, donosi Unz.com . Jest największym na świecie zarządzającym aktywami i „bankiem pomocniczym”, większym niż największy na świecie bank (który znajduje się w Chinach), z ponad 7 bilionami dolarów w aktywach zarządzanych bezpośrednio i dodatkowymi 20 bilionami dolarów zarządzanymi za pomocą oprogramowania do monitorowania ryzyka Aladdin. BlackRock został nazwany „ czwartą gałęzią rządu ” i „ prawie rządem cienia ”.”, ale żadna jego część nie należy do rządu. Pomimo swojej wielkości i globalnej potęgi, BlackRock nie jest nawet regulowany jako „systemowo ważna instytucja finansowa” na mocy ustawy Dodd-Frank, dzięki naciskom jej dyrektora generalnego Larry'ego Finka, który od dawna utrzymuje „ miłe” relacje z urzędnikami państwowymi.
Strategiczne znaczenie BlackRock i jego waga polityczna stały się oczywiste, gdy czterech dyrektorów BlackRock, kierowanych przez byłego szefa szwajcarskiego banku narodowego Philippa Hildebranda, przedstawiło propozycję na dorocznym spotkaniu bankierów centralnych w Jackson Hole w stanie Wyoming w sierpniu 2019 roku. Faktycznie weszła ona w życie w marcu 2020 r. Uznając, że bankom centralnym kończyła się amunicja aby kontrolować podaż pieniądza i gospodarkę, grupa BlackRock argumentowała, że nadszedł czas, aby bank centralny zrezygnował ze swojej długo uznawanej niezależności i połączył politykę monetarną (zwykłe uprawnienia banku centralnego) z polityką fiskalną (zwykłe uprawnienia legislatury). Zaproponowali, aby bank centralny utrzymał „stały fiskalny instrument ratunkowy”, który zostanie uruchomiony, gdy manipulacja stopami procentowymi przestanie działać, aby zapobiec deflacji.
"«Demokracja – tak jak do tej pory ją rozumieliśmy – okazała się być katastrofą. Demokracja nie może zarządzać światem. Doprowadziła nas do zniszczenia planety, doprowadziła do wojen, spowodowała niezdolność do podejmowania decyzji oraz utratę umiejętności rządów do widzenia perspektywicznego. Spowodowało to przeludnienie planety. Doprowadziło do powstania ogromnej masy ubogich głupców, którzy nie robią niczego innego, jak tylko utrwalają ów demokratyczny system i niszczą wszystko. Świat, gospodarka, polityka powinny być zarządzane przez tych, którzy są zdolni do tego; przez tych, którzy są wizjonerami; przez tych, którzy posiadają wiedzę. Jeśli jakiś kraj nie jest w stanie zarządzać własną gospodarką – my tam docieramy. To my zadbamy o kreowanie bogactwa i o tworzenie przyszłości».
[Larry Fink, BlackRock CEO]
Kryzys COVID-19 był doskonałą okazją do wdrożenia tej propozycji w USA, a do zarządzania nią wyznaczono samą firmę BlackRock. W marcu 2020 r. BlackRock otrzymał kontrakt bez przetargu na mocy ustawy o pomocy, i bezpieczeństwie ekonomicznym w dobie pandemii koronawirusa (ustawa CARES) na uruchomienie „funduszu slush” o wartości 454 miliardów dolarów finansowanego przez Departament Skarbu we współpracy z Rezerwą Federalną. Ten fundusz z kolei mógłby zostać wykorzystany do dostarczenia ponad 4 bilionów dolarów kredytu Rezerwy Federalnej. Podczas gdy opinię publiczną rozpraszały protesty, zamieszki i blokady, BlackRock nagle wyłonił się z cienia i stał się „czwartą gałęzią rządu”, która kontroluje fiducjarne pieniądze banku centralnego drukowane na żądanie. Jak to się stało i jakie są konsekwencje?
BlackRock zmartwychwstaje z cienia
Firma BlackRock została założona w 1988 roku we współpracy z Blackstone Group, międzynarodową firmą zarządzającą funduszami private equity, która po kryzysie bankowym w latach 2008-2009 stała się znana z kupowania przejętych domów po najniższych cenach i wynajmowania ich po zawyżonych cenach. BlackRock powiększał swój bilans w latach 90. i 2000., promując papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką (MBS), które spowodowały upadek gospodarki w 2008 r. BlackRock znał biznes MBS od podszewki, a następnie został odpowiedzialny za obiekty Maiden Lane Rezerwy Federalnej. Te tak zwane „ spółki specjalnego przeznaczenia” zostały wykorzystane do wykupu „ toksycznych” aktywów (w dużej mierze nierynkowych MBS) od Bear Stearns i American Insurance Group (AIG) ., czego Fed nie mógł legalnie robić na własną rękę.
Jednak BlackRock naprawdę miał szczęście z „funduszami transakcyjnymi na giełdzie” (ETF). BlackRock nabył biliony aktywów do inwestowania po nabyciu iShares ETF od Barclays Global Investors w 2009 roku. Do 2020 roku bardzo udana seria iShares obejmowała ponad 800 funduszy i 1,9 biliona dolarów w zarządzanych aktywach.
Fundusze giełdowe są kupowane i sprzedawane jak akcje, ale działają jak fundusze śledzące indeksy, pasywnie śledząc określone indeksy, takie jak S&P 500, indeks porównawczy największych amerykańskich spółek i indeks, w który inwestuje większość ludzi. Obecnie szybko rozwijający się sektor ETF kontroluje prawie połowę wszystkich inwestycji w akcje amerykańskie i jest wysoce skoncentrowany. Branża jest zdominowana przez zaledwie trzech głównych amerykańskich zarządzających aktywami – BlackRock, Vanguard i State Street, „Wielką Trójkę” – z BlackRock wyraźnym światowym liderem. Do 2017 roku Wielka Trójka stała się łącznie największym udziałowcem prawie 90% spółek z indeksu S&P 500, w tym Apple, Microsoft, ExxonMobil, General Electric i Coca-Cola. BlackRock ma również duże udziały w prawie każdym mega banku i w największych mediach.
W marcu 2020 r., w oparciu o swoją wiedzę ekspercką z obiektami Maiden Lane i zaawansowane oprogramowanie monitorujące ryzyko Aladdin, firma BlackRock otrzymała polecenie dostarczenia funduszy z Rezerwy Federalnej za pośrednictwem jedenastu „spółek specjalnego przeznaczenia” autoryzowanych na mocy ustawy CARES.
Blackrock ratuje się
Ze względu na krajowy lockdown stany, miasta i lokalne firmy pilnie potrzebują wsparcia rządu federalnego. Jednak według Davida Dayena w The American Prospect , na dzień 30 maja (najnowszy miesięczny raport Fed) jedyne zakupy zostały dokonane w ramach nowych zarządzanych przez BlackRock spółek celowych należących do Fed ETF, które były głównie własnością samego BlackRock. W okresie od 14 do 20 maja zakupiono fundusze ETF o wartości około 1,58 miliarda USD za pośrednictwem programu kredytów korporacyjnych na rynku wtórnym (SMCCF), z czego 746 milionów USD, czyli około 47%, pochodziło z funduszy ETF firmy BlackRock. Fed nadal kupował kolejne ETF-y po 20 maja, a inwestorzy poszli w jego ślady, co spowodowało masowy napływ do ETF-ów obligacji korporacyjnych BlackRock.
W rzeczywistości te fundusze ETF potrzebowały dofinansowania, a BlackRock wykorzystał swoją bardzo korzystną pozycję wobec rządu, aby je uzyskać. Skomplikowane mechanizmy i ryzyko leżące u podstaw ETF-ów zostały wyjaśnione w artykule z 3 kwietnia autorstwa profesora prawa korporacyjnego Ryana Clementsa, który rozpoczyna swój artykuł od:
Fundusze ETF (Exchange-Traded Funds) znajdują się w samym sercu kryzysu finansowego COVID-19. Ponad 40 procent wolumenu obrotu podczas wyprzedaży w połowie marca dotyczyło ETF-ów….
ETFy były notowane znacznie poniżej wartości ich obligacji bazowych, które zawaliły się jak domek z kart. Niektóre ETF-y całkowicie zawiodły. Problem był czymś, przed czym krytycy od dawna ostrzegali: chociaż fundusze ETF są bardzo płynne i podobnie jak akcje sprzedawane na żądanie, aktywa tworzące ich portfele nie są. Kiedy rynek spada, a inwestorzy uciekają, fundusze ETF mogą mieć trudności ze znalezieniem środków na osiedlenie się bez handlu z dużym dyskontem; i tak się stało w marcu.
Według artykułu z 3 maja w The National : „Sektor został ostatecznie uratowany przez zobowiązanie Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych z 23 marca do zakupu kredytów o ratingu inwestycyjnym i niektórych ETF-ów. Zapewniło to płynność potrzebną do ratowania obligacji, które spadły na rynek bez nabywców”.
Prof. Dr. Clements argumentuje, że gdyby Fed nie interweniował, mógłby pojawić się „scenariusz końca świata”, w którym ciągła presja na sprzedaż na rynku ETF zaostrzyłaby panikę wyprzedaży bazowych [obligacji] i odwrotnie, w procyklicznym stosie -up z druzgocącymi konsekwencjami ”. Podsumowuje to tak:
Istnieje niepokojąca forma alchemii rynkowej, która ma miejsce, gdy niepłynne obligacje pozagiełdowe są natychmiast przekształcane w płynne ETF-y. „Transformacja płynności” ETF jest obecnie wspierana przez rząd, podobnie jak transformacja płynności w papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką i bankowości cienia była wspierana w 2008 roku.
Dla kogo pracuje BlackRock?
BlackRock otrzymał dofinansowanie bez debaty w Kongresie, bez „odwetu karnego” nałożonego na stany i miasta zaciągające pożyczki w ramach miejskiego instrumentu płynnościowego Fed, bez skomplikowanej papierkowej roboty lub czekania w kolejce po pożyczki dla małych firm Administracja bez warunków. Po prostu po cichu się uratował.
Można argumentować, że ten pakiet ratunkowy był dobry i konieczny, ponieważ uratował rynek przed katastrofalną „pętlą zagłady”, podobnie jak fundusze emerytalne i oszczędności milionów inwestorów. Chociaż BlackRock ma pakiet kontrolny we wszystkich głównych spółkach z indeksu S&P 500, twierdzi, że nie jest „właścicielem” funduszy. Działa jedynie jako rodzaj „powiernika” dla swoich inwestorów – a przynajmniej tak twierdzi. Ale BlackRock i inne wielkie ETF-y głosują na akcje firm; więc z punktu widzenia kierownictwa są właścicielami. I jak zauważono w artykule z 2017 r. z Uniwersytetu w Amsterdamie zatytułowanym „ Te trzy firmy są właścicielami korporacyjnej Ameryki””, głosują tak jak zarządy w 90% przypadków. Oznacza to, że mają tendencję do głosowania przeciwko inicjatywom akcjonariuszy, przeciwko pracy i przeciwko dobru wspólnemu. BlackRock tak naprawdę nie pracuje dla nas, chociaż my, Amerykanie, staliśmy się teraz jego największą bazą klientów.
W przeglądzie z 2018 r. zatytułowanym „ Blackrock – The Company That Owns the World ” międzynarodowa grupa badawcza Investigate Europe stwierdziła, że BlackRock „podważa konkurencję poprzez posiadanie udziałów w konkurencyjnych firmach, zaciera granice między prywatnym kapitałem a sprawami rządowymi dzięki ścisłej współpracy. ” współpracuje z regulatorami i opowiada się za prywatyzacją programów emerytalnych w celu skierowania oszczędności do własnych funduszy”.
Daniela Gabor, profesor makroekonomii na Uniwersytecie Zachodniej Anglii w Bristolu, stwierdziła po wielu debatach regulacyjnych w Brukseli, że to już nie banki mają władzę finansową; to zarządzający aktywami. Powiedziała :
Często słyszymy, że administrator jest po to, by inwestować nasze pieniądze na starość. Ale to znacznie więcej. Moim zdaniem BlackRock odzwierciedla odejście od państwa opiekuńczego. Pojawienie się BlackRock idzie w parze z trwającymi zmianami strukturalnymi; w świecie finansów, ale także w charakterze umowy społecznej łączącej obywatela z państwem.
O tym, że te zmiany strukturalne są zaplanowane i celowe, dowodzi biała księga BlackRock z sierpnia 2019 r., w której szczegółowo opisano trwający obecnie reset gospodarczy z BlackRock na czele.
Dzisiejsza polityka rządu jest prowadzona w sposób sprzyjający giełdzie, która jest uważana za barometr gospodarki, chociaż ma ona niewiele wspólnego z siłą realnej, produktywnej gospodarki. Olbrzymie fundusze emerytalne i inne fundusze inwestycyjne w większości kontrolują rynek akcji, a zarządzający aktywami kontrolują fundusze. W rezultacie BlackRock, największy i najbardziej wpływowy zarządzający aktywami, faktycznie zajmuje miejsce kierowcy, który kontroluje gospodarkę.
Jak wskazuje Peter Ewart w artykule z 14 maja w BlackRock zatytułowanym „Lisy w kurniku”, dzisiejszy system gospodarczy nie jest „klasycznym kapitalizmem, ale raczej państwowym kapitalizmem monopolistycznym, w którym gigantyczne korporacje są regularnie wspierane z publicznych pieniędzy a granice między państwem a oligarchią finansową praktycznie nie istnieją”.
Jeśli korporacyjni oligarchowie są zbyt liczni i strategicznie ważni, aby zostać podzieleni na mocy prawa antymonopolowego, i zamiast tego zawsze mają gwarancję, że zostaną uratowani, to raczej powinni zostać znacjonalizowani i oddani bezpośrednio na służbę społeczeństwu. BlackRock co najmniej powinien zostać objęty regulacją jako przerośnięta instytucja finansowa o znaczeniu systemowym, która – jeśli sytuacja do tego doprowadzi - powinna móc upaść. Jeszcze lepiej byłoby objąć ją regulacją jako obiekt użyteczności publicznej. Żaden prywatny, niewybrany podmiot nie powinien mieć władzy nad gospodarką, jaką ma BlackRock, bez prawnie egzekwowalnego moralnego obowiązku wykonywania tej władzy w interesie publicznym.
Źródło: https://dissident.one/2021/06/11/maak-kennis-met-blackrock-de-nieuwe-grote-vampier-inktvis/ (przekład automatyczny)
dalsza lektura:
https://rzadwygnanyrp.wordpress.com/2021/03/14/trzy-kryzysy-2002-2021albo-jak-zarzadzac-globalna-armia-niewolnikow/