Blog
Dawne Chiny
wen fang si bao
wen fang si bao Sinolog pasjonat
20 obserwujących 306 notek 253103 odsłony
wen fang si bao, 10 stycznia 2018 r.

Migawki z Chin

387 0 0 A A A


Jazda pociągiem może się okazać równie pożytecznym spędzeniem czasu jak zwiedzanie. Kiedy się skupimy na oglądaniu tego co za szybą, możemy dużo poznać, dowiedzieć się i wysnuć wnioski. A później tylko pobuszować po książkach i/lub wiedzy internetowej, poszerzając horyzonty o kraju, który zwiedzamy.

Jadąc z północnego zachodu na południowy wschód Chin przemieszczamy się z gór, poprzez wyżyny, aby w końcu trafić na Nizinę Chińską.

image

Wrażenie robi tunel Guanjiao na wysokości 3350 m n.p.m., który łączy dolne partie Wyżyny Tybetańskiej  z wyżynami Chin właściwych. Do 2014 funkcjonował stary tunel o długość 4 km, a obecnie użytkowany ma aż 32 km. Podróżni zyskali na czasie, ale utracili możliwość oglądania pięknych krajobrazów.

image

Kolejnym ciekawym miejscem jest jezioro Qinghai znane u nas jako Kokonor. To słone jezioro jest największym w Chinach, dlatego przez starożytnych było nazywane Morzem Zachodnim. Leży na wysokości 3205 m n.p.m., a jego powierzchnia zmienia się, gdyż część z dopływów ma charakter sezonowy. Maksymalna wielkość wynosi 4500 km². Pomimo, że jest słonym jeziorem żyje w nim dużo ryb, między innymi zagrożony gatunek, karp  nagi Przewalskiego, który składa ikrę w słodkich wodach, po czym powraca i żeruje właśnie tutaj. Jezioro leży na skrzyżowaniu tras migracyjnych wielu ptaków, wykorzystując Qinghai na międzylądowanie. Niestety koło dziesięciu lat temu właśnie z tego powodu miejsce to zapisało się niechlubnie, jako centralny punk roznoszenia wirusa ptasiej grypy H5N1.

image

Jadąc pociągiem można również poznać metodę budowy dróg i wiaduktów, co przybliżyła ta notka.

image

Największy obszar lessowy w świecie, 430 tys. km², leży w Chinach i obejmuje Wyżynę Lessową oraz Wyżynę Ordos. Przyroda tu wyrzeźbiła różne dziwne kształty, a ręka ludzka żyzne pola trasowe i mieszkalne pieczary. Lessy są wielowiekowymi mulistymi osadami naniesionymi przez burze piaskowe z kierunku Pustyni Gobi i Alashan. Tereny te w pierwszej chwili kojarzą się z obcą planetą.

image

Less składa się z drobniutkich pyłków piasku tworząc strukturę spoistą i mocną, dzięki czemu można w nim wygrzebywać pieczary służące do zamieszkania. Są to pieczary dla osób wypasających zwierzynę, ale również mieszkania czasowe właścicieli pól oraz mieszkania całoroczne.

image

Aby pomieszczenia te ogrzać, podobnie jak domy parterowe północnych Chin, buduje się kang, który jest połączeniem pieca i przypiecka.

image

Znaczna porowatość grubych szarożółtych i brunatnożółtych osadów gleby  jest bardzo przydatna dla rolnictwa, gdyż umożliwia dopływ wody, minerałów oraz tlenu do korzonków roślin. Stworzone tu tarasowe pola ryżowe, i nie tylko, łączą unikatowe ukształtowanie terenu lessowego z technikami rolniczymi charakterystycznymi dla Azji Wschodniej, z rosnącą na nich roślinnością wodnolubną.

image

Kiedy przekracza się rzekę Huang He warto zadumać się nad jej tragicznym wpływem na rdzennych Hanów. Mimo, że te ziemie są kolebką cywilizacji chińskiej, przepływająca tędy druga pod względem wielkości rzeka (nazywana nie bez powodu Smutek Chin) w okresie 1,5 tysiąca lat doprowadziła do śmierci tysięcy istnień, gdyż aż 26 razy zmieniała swoje koryto, a nawet przez V wieków mając swoje ujście w pobliżu rzeki Jangcy.

image

Najbardziej przydatną dla rolnictwa jest Nizina Chińska, charakteryzująca się dużą ilością drobnych rzeczek, jeziorek połączonych między sobą kanałami irygacyjnymi. Żyzne muły, obfite deszcze i łagodne zimy stworzyły idealne warunki do uprawy roślin, stając się spichlerzem Chin, z którego Wielkim Kanałem transportowano dobra przyrody na północ, a szczególnie cesarzowi i jego rodzinie, do Zakazanego Miasta. Urodzajna gleba i wspaniały klimat umożliwiają uzyskiwać dwa, a nawet trzy zbiory rocznie, sadząc na jednym poletku, a jednocześnie zbierać na drugim, natomiast trzecie poddając kultywacji.

image

Wschodnia część Chin podlega, specyficznym dla tej części świata, wpływom klimatycznym – monsunom, tworzącym się u wschodnich i południowych wybrzeży Azji. Są to sezonowe układy wiatrów między oceanem a lądem, które zmieniają swój kierunek w zależności od pory roku.

Monsun letni (morski) przynoszący pogodę deszczową, występuje wskutek niskiego ciśnienia nad lądem i wysokiego nad morzem; nawiewa gorące i wilgotne powietrze znad obszarów równikowych z dużą ilością pary wodnej, która tworzy ogromne chmury z silnymi opadami deszczu.

Monsun letni ma bardzo duże znaczenie w rolnictwie, nawadniając suche obszary w głębi kontynentu. Uaktywnia się w drugiej połowie maja, a zanika na przełomie września i października. Deszcze nie tylko są ulewami, ale również ścielącymi się wszędzie grubymi warstwami mgieł. Kiedy wystawi się rękę nie czuć kropel, jednak otulająca wilgoć powoduje, że w bardzo krótkim czasie jest się od czubka głowy do stóp całkowicie mokrym. Ubranie jest przemoczone, a z nosa, brody, włosów i rąk kapie woda. Woda w kanałach i rzekach oraz niebo zlewają się w jedną, ponurą szarość. Ścieżki z bajorkami robią się śliskie i pełne żab, węgorzy, dżdżownic i pijawek. Rolnicy jednak cieszą się, bo plony będą wysokie.

Opublikowano: 10.01.2018 15:20. Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 15:36.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
a Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Nu z Gliwic Polacy również mogą się pochwalić poliglotami: Zbigniew Broniarek, Ireneusz...
  • @walter1980 Kiedyś na Węgrzech, oczywiście oprócz języka tego kraju, można było się...
  • @jareks23 Może będzie to dla nich za daleko. A poza tym, trzeba liczyć na to, że na urlop...

Tematy w dziale Rozmaitości