23 obserwujących
320 notek
316k odsłon
  354   0

Muzyka Nanguan


Muzyka Nanguan (南管, Nánguǎn) jest rodzajem chińskiej muzyki klasycznej, pochodzącej z południowej prowincji Fujian, a obecnie popularna przede wszystkim na Tajwanie. Powstała w czasach dynastii Sui (581-618) i Tang (618-907), dzięki wpływom szlaku morskiego przechodzącego przez te rejony. Znana obecnie forma Nanguan zachowuje wiele archaicznych cech, a także instrumentów. Jest gatunkiem związanym z amatorskimi zespołami męskimi quguan, muzykującymi w świątyni lub w służbie społecznej, a powstałymi w XVII wieku. Nanguan zostało wpisane w 2009 roku na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.


Anna Krysztofiak należy do dwójki znawców europejskich, którzy uprawiają tę muzykę. Jest solistką Filharmonii Łódzkiej, historykiem sztuki oraz doktorantem Zakładu Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego.


Występ tej wyjątkowej artystki ukoronował „Chiński dzień w Bibliotece” zorganizowany w ramach bogatego w imprezy cyklu przybliżającego tematykę Azji Wschodniej, a odbywającego się w Bibliotece na Piaskowej Górze w Wałbrzychu,


Przybyli mieli okazję posłuchać na żywo gry na tradycyjnych instrumentach chińskich: guzheng, guqin, erhu, zhonghu i hulusi, a także chińskiego śpiewu.

Anna Krysztofiak okazała się przemiłą gawędziarką, która w zajmujący sposób przybliżyła Chiny od strony kultury, w nawiązaniu do instrumentów na których gra.

I tak hulusi wykonane z tykwy i bambusa, to instrument który sprawdza się w trakcie parad podczas uroczystości, szczególnie Nowego Roku. Guzheng to majestatyczny instrument mający wyrażać uczucia i nastroje artysty. Natomiast guqin, z racji swojej delikatności, jest używany w pieleszach domowych. W dawnych czasach używany jedynie przez uczonych-erudytów, oczywiście mężczyzn, kiedy kontemplowali lub przyjmowali gości, dyskutując o sztuce i nauce w trakcie ceremonii picia herbaty.   

Poniższy film choć jest z innej imprezy, jednak bardziej przybliża koncert na wielu instrumentach.


Anna Krysztofiak również zaprezentowała ceremonię parzenia chińskiej herbaty według zasad Gongfu Cha przy akompaniamencie guqin, a wszyscy uczestnicy imprezy spróbowali wspaniałej zielonej herbaty.

image

Zagadnienie muzyki Nanguan przybliża poniższy film, w którym Anna Krysztofiak ciekawie opowiada o instrumentach chińskich.


Wyjątkowy występ Anny Krysztofiak w Wałbrzychu, był jednym z wielu wydarzeń ostatnich miesięcy w ramach projektu „Klimaty Azji, czyli nic nie zdarza się przypadkiem” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dotychczas mieszkańcy mieli możliwość wysłuchać prelekcji z pokazem slajdów podróżników po azjatyckich państwach, a także poznać autorów książek traktujących tę tematykę, jak Joannę Bator, która opowiedziała o swej fascynacji Japonią oraz grozie przeżytego trzęsienia ziemi

image

oraz Robba Maciąga, który w trakcie ciekawych opowieści częstował herbatami o różnym smaku, w zależności od regionu, gdzie się ją parzy.

image

Teresa Sokół z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu pokazała ormiańskie starodruki, a Magdalena Woch z Zamku Książ dostarczyła informacji o eskapadzie jego byłych mieszkańców na Daleki Wschód. Dzięki temu rodzina Hochbergów na terenie wałbrzyskiej Palmiarni urządziła nieistniejący już chiński ogród oraz zainicjowała stworzenie, do dziś podziwianego, Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu.

Młodzieży, oprócz filmów przybliżających Azję Wschodnią, zaproponowano konkurs na recenzję dowolnej książki Haruki Murakamiego, w formie tekstu, grafiki lub filmu.

Również dzieci wałbrzyskie biorą udział w ciekawej i olbrzymiej ofercie orientalnej. „Kultura, no właśnie! Każda z nich to baśnie!”. To cykliczne warsztaty z wykorzystaniem multimediów, skierowane do uczniów szkół podstawowych. Podczas tych zajęć czytane i omawiane są baśnie z krajów azjatyckich, przy okazji przybliżając kulturą danego regionu.

Także pod kątem tematyki azjatyckiej w tym roku zaaranżowano wakacje w bibliotece. Przez dwa miesiące dzieci uczestniczyły w różnorodnych zajęciach: literackich poniedziałkach, warsztatowych wtorkach, bajkowych środach, edukacyjnych czwartkach i rozrywkowych piątkach.  

Mimo zrealizowania już większości bogatego programu cyklu „Klimaty Azji”, pozostało jeszcze kilka ciekawych imprez, na które Biblioteka na Piaskowej Górze w Wałbrzychu serdecznie zaprasza. Wśród nich spotkanie z podróżnikiem, dziennikarzem i fotografem, Patrycją Dzwonkowską, której najciekawsze zdjęcia już ozdabiają bibliotekę.

image

Informacje o imprezach są dostępne na stronie Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu, na zakładce „Wydarzenia – kalendarz wydarzeń” lub w ramach cotygodniowego anonsu „Infoatlanty” na YouTube – „Atlanty TV”, albo na „Facebook – BibliotekaPiaskowaGora”.

POLECAM

.........................

Polecam Tematyczny spis treści oraz Chronologiczny spis treści niniejszego blogu


Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura