0 obserwujących
3 notki
2877 odsłon
1083 odsłony

Produkty polskiego Wuzetem-u cenione na świecie

Laureaci Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, wśród nich prezes Wuzetem-u Joanna Szwajkowska. Kongres 590, listopad 2017. Fot. KPRP/ Jakub Szymczuk
Laureaci Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, wśród nich prezes Wuzetem-u Joanna Szwajkowska. Kongres 590, listopad 2017. Fot. KPRP/ Jakub Szymczuk
Wykop Skomentuj12

Warszawska firma Wuzetem stała się wizytówką polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Sukces firmy potwierdza Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP.

Warszawskie Zakłady Mechaniczne PZL-WZM mieszczą się w podwarszawskich Jawczycach. Firma produkuje wysokiej jakości komponenty do układów wtryskowych w silnikach wysokoprężnych. Produkty Wuzetem-u, ze względu na wysoką precyzję wykonania i ich jakość, są sprzedawane na całym świecie. Aż 70 proc. produkcji trafia na rynek amerykański. Wysyłane są też do Europy, Australii, RPA, Indii i Ameryki Południowej.

Podczas tegorocznego Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem Wuzetem otrzymał Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Narodowy Sukces. Jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla polskich przedsiębiorstw, instytutów badawczych oraz wynalazców.

- Wuzetem sukcesywnie umacnia swoją pozycję na rynkach światowych liderów. Przykład tej marki pokazuje, że polski przemysł motoryzacyjny rośnie w siłę. Cieszę się, że Agencja Rozwoju Przemysłu ma w tym swój udział, a prestiżowa Nagroda Prezydenta trafiła właśnie do spółki z naszej grupy. To pokazuje, że wbrew powszechnym opiniom, możemy skutecznie konkurować w branży motoryzacyjnej, a czas tanich montowni minął - powiedział Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, w której portfelu kapitałowym znajduje się spółka Wuzetem.

Nagrodę z rąk Prezydenta RP odebrała Joanna Szwajkowska, prezes Wuzetem-u. - Nagroda Prezydenta to ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszych działań. Prestiżowe wyróżnienie „Narodowy sukces” jest przede wszystkim efektem ciężkiej pracy wszystkich pracowników, ale także zaangażowania ze strony Agencji Rozwoju Przemysłu, która widzi i aktywnie wspiera rozwój naszej firmy - powiedziała odbierając nagrodę Joanna Szwajkowska.

- Chcemy, by z Polską liczono się na arenie międzynarodowej. Chcemy, by nasz potencjał funkcjonował w przestrzeni międzynarodowej, także gospodarczej. To są nasi przedsiębiorcy, którzy ten potencjał mają i konkurują z najlepszymi - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda w swoim podziękowaniu dla zwycięzców i laureatów.

Spółka powstała na początku lat 50-tych w celu wspierania produkcji wojskowej w całym bloku wschodnim i to był jej główny profil działalności przez pierwsze 20 lat istnienia. Później powoli zaczęła przekształcać swój profil w kierunku komercyjnym, wchodząc w produkcję układów wtryskowych do pojazdów URSUS w latach 70-tych. W latach 80-tych rozpoczęto współpracę z rynkiem amerykańskim.

Prawdziwym zwrotem w rozwoju spółki było przejęcie jej akcji przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.(ARP) w 2014 roku, poprzedzone komercjalizacją spółki w 2008 roku. W tamtym czasie firmie groziła upadłość. Dzięki nie tylko finansowemu wsparciu ARP, powstał plan restrukturyzacji i transformacji, realizowany z determinacją całej załogi. Działania te doprowadziły do tego, że spółka zaledwie w okresie 2 lat stała się rentowna, z perspektywą generowania coraz większych przychodów i zysków.

Kamieniem milowym tej transformacji była relokacja do nowoczesnego obiektu pod Warszawą i inwestycje w nowy park maszynowy. 


źródło: Wuzetem


Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka