dr Wincenty Kalemba dr Wincenty Kalemba
620
BLOG

Piramidy w Bośni

dr Wincenty Kalemba dr Wincenty Kalemba Technologie Obserwuj notkę 36
Piramidy w Bośni miały być dowodem na to, że nie tylko Egipcjanie i Majowie potrafili budować tego typu obiekty. Ale Europejskie Stowarzyszenie Archeologów nazwało rzekome odkrycie „okrutnym żartem”.

W 2005 roku świat obiegła informacja o rzekomym odkryciu, dokonanym przez Semira Osmanagića. Bośniacki archeolog-amator miał trafić na zespół piramid wznoszących się pośród zielonych wzgórz, rzucających cień na niewielką miejscowość Visoko. Rzeczywiście, wzgórza wskazane przez samozwańczego archeologa charakteryzują się wyjątkowo regularnymi kształtami, nietypowymi dla naturalnych tworów. Mało tego, opadające pod kątem 45 stopni boki najwyższej góry mają być zorientowane zgodnie ze stronami świata. Już sam ten fakt zwiastował wielką sensację - gdyby teoria Osmanagića okazała się słuszna, bośniackie piramidy przyćmiłyby swoimi rozmiarami najwyższe grobowce wzniesione w Gizie.

W 2006 roku rozpoczęły się amatorskie badania archeologiczne. Dość szybko okazało się, że pod warstwą ziemi znajdują się kamienne płyty, będące dziełem ludzkich rąk. Odkryto też sieć tuneli, które zdaniem Osmanagića miały do złudzenia przypominać sieć szybów wentylacyjnych w egipskich piramidach. Kolejnym sensacyjnym odkryciem były kamienne bloki z inskrypcjami zapisanymi w nieznanym języku. Wiek znalezisk datowano na 12 tysięcy lat.

Odkrycie Bośniackiej Doliny Piramid wskazuje, że nie znamy naszej planety. Bośniacka Dolina Piramid składa się z pięciu odkrytych do tej pory konstrukcji piramidalnych; zostały nazwane: Piramida Słońca, Księżyca, Smoka, Matki Ziemi i Miłości. Znajduje się tam również kompleks cmentarny i ogromny podziemny labirynt.

Obszar obejmuje największą na świecie piramidę – Bośniacka Piramida Słońca, o wysokości ponad 220 metrów jest znacznie wyższa niż Wielka Piramida w Gizie (147 metrów). Według Bośniackiego Instytutu Geodezji Bośniacka Piramida Słońca ma najdokładniejszą orientację w kierunku północy z błędem 0 stopni, 0 minut i 12 sekund. Bośniacka Piramida Słońca jest całkowicie pokryta sztucznie wykonanymi betonowymi blokami. Według naukowców właściwości tego betonu, w tym ekstremalna twardość (do 133 MPa) i niska nasiąkliwość (około 1%), znacznie przewyższają współczesne materiały tego typu. Piramidy pokryte są warstwą gleby, która według Państwowego Instytutu Agro-Pedologii z Sarajewa (Bośnia i Hercegowina) ma od 12000 do 15000 lat. Datowanie radiowęglowe materiału organicznego znajdującego się na szczycie betonowych bloków przeprowadzone przez Instytut Węgla z Kijowa na Ukrainie w sierpniu 2012 r., potwierdziło, że budowa istniała już 24800 +/- 200 lat temu. Wreszcie, w 2013 r. badacz i archeolog Timothy Moon z Nowej Zelandii odkrył dwa kawałki skamieniałych liści poniżej pierwszej warstwy betonowych bloków, których badania wykonane metodą radiowęglową dały datę 29200 lat +/- 400 lat. Odkrycie to potwierdza, że piramidy w Bośni są również najstarszymi znanymi piramidami na naszej planecie. Pod bośniacką Doliną Piramid znajduje się rozległa, podziemna sieć tuneli i komór, o łącznej długości ponad dziesięciu kilometrów. W podziemnym labiryncie odkryto ceramiczne rzeźby o masie ponad 8 ton, co czyni je największymi znaleziskami ceramicznymi starożytnego świata.

Badania energetyczne wskazują, że poziomy promieniowania w tych tunelach są równe zeru. Nie wykryto w nich promieniowania technicznego (z linii energetycznych lub innej technologii) ani kosmicznej radioaktywności. Wszystkie te eksperymenty wskazują na podziemny labirynt, jako jedną z najbezpieczniejszych podziemnych konstrukcji na świecie, co czyni go idealnym schronem przed jakimś globalnym kataklizmem.

Kto jednak mógł być budowniczym tych piramid? Wiązać je trzeba chyba z obecnością na tych terenach Ilirów – ludu znacznie wcześniejszego niż Słowianie. Rzecz w tym, że o Ilirach wiemy naprawdę niewiele. Być może okaże się, że plemiona te były znacznie wyżej rozwinięte, niż do tej chwili byliśmy skłonni przypuszczać.

za: national-geographic.pl i projektujawnianiawiedzy.com

Jestem energiczny, ekstrawertyczny, ufny swoim możliwościom, zawsze dążący do osiągnięcia konkretnego celu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie