26 obserwujących
47 notek
163k odsłony
  2563   0

Jan Vincent Rostowski wykręca bezpiecznik

Rada Ministrów przygotowała projekt ustawy zmieniającej ustawę o finansach publicznych, której celem jest umożliwienie dalszego zadłużania Polski. Rząd planuje tymczasowo zawiesić progi ostrożnościowe, które są ważne dlatego, że nie pozwalają na nadmierne zwiększanie polskiego długu publicznego. Obecnie obowiązują dwa progi ostrożnościowe. Pierwszy jest na poziomie 50% i po jego przekroczeniu nie jest możliwe uchwalenie większego deficytu w relacji do dochodów budżetowych od deficytu uchwalonego w roku poprzednim, a drugi na poziomie 55% jest bezwzględnym limitem długu publicznego, jaki może zostać zaciągnięty przez Radę Ministrów. Oba progi ostrożnościowe obliczane są na zasadzie relacji kwoty długu publicznego do PKB. Zamiast sztywnych progów ostrożnościowych, rząd planuje wprowadzenie tzw. stabilizującej reguły wydatkowej, która w swoim założeniu miałaby być dostosowana do cyklicznych zmian gospodarczych w Polsce.

W tym kontekście należy pamiętać o „tymczasowej” podwyżce stawki VAT wprowadzonej trzy lata temu. Dzisiaj już wiadomo, że od 2014 r. stawka VAT nie powróci do swojego pierwotnego poziomu 22%, a Minister Finansów wskazuje na taką możliwość w 2017 roku. Wszystko wskazuje na to, że „tymczasowe” rozwiązania rządu Donalda Tuska zostaną z nami na długie lata, a w najlepszym razie zostaną zniesione wraz z samym Donaldem Tuskiem.

Minister Rostowski wskazuje, iż zawieszenie działania progów ostrożnościowych „nie jest wykręcaniem bezpieczników, a wymianą instalacji na nową". Jednak na razie nowa instalacja zabezpieczająca w postaci tzw. stabilizującej reguły wydatkowej istnieje tylko w sferze zapowiedzi i spekulacji. Rząd proponuje obywatelom dalsze zadłużanie państwa i życie w nadziei, że rząd w przyszłości sam sobie ograniczy możliwości wydawania pieniędzy. Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę rządu Donalda Tuska dotyczącą wydatkowania jest to złudna nadzieja. Podsumowując, na razie nie będzie bezpieczników, ale jest obietnica, że w przyszłości planowane są lepsze!

Motywacją do zawieszenia progów ostrożnościowych nie jest chęć reform, a zwykłe niedopatrzenie ministra Rostowskiego. Na pytanie jak można pomylić się o 24 mld złotych (ok. 8% całego budżetu) Minister Finansów odpowiada, że to przecież „w skali budżetu wcale nie jest tak dużo”. Zawieszenie progów ostrożnościowych jest tym bardziej niepokojące w świetle ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego podwyższenia składki rentowej, w którym Trybunał Konstytucyjny zdecydował się postawić znak równości między stabilnością finansów publicznych a ochroną błędnych decyzji rządu, za które muszą płacić podatnicy.

Zmiany w finansach publicznych należy zacząć od zmiany Ministra Finansów.

Lubię to! Skomentuj74 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale