Taras Szewczenko na Ukrainie to symbol sprzeciwu wobec rosyjskiej dominacji. Tutaj portret Szewczenki wykonany przez kibiców.
Taras Szewczenko na Ukrainie to symbol sprzeciwu wobec rosyjskiej dominacji. Tutaj portret Szewczenki wykonany przez kibiców.
Wisła1947 Wisła1947
1532
BLOG

Szewczenko: Żył 47 lat. Z tego jako wolny człowiek przeżył 9.

Wisła1947 Wisła1947 Kultura Obserwuj notkę 4

W wieku 24 lat został wykupiony z poddaństwa. Potem 10 lat spędził na zesłaniu. Takie było życie Tarasa Szewczenki,  najwybitniejszego ukraińskiego poety.

Taras Szewczenko (9 marca 1814- 10 marca 1861) wyprowadził ukraiński z wiejskich chat i wprowadził na salony. Jest uważany za ojca nowożytnego języka ukraińskiego.

Szewczenko po zwolnieniu z zesłania mieszkał w Petersburgu. Nie pozwolono mu wrócić na Ukrainę. W maju 1861 przewieziono jego zwłoki, zgodnie z życzeniem wyrażonym w utworze "Testament",  pod Kaniów i pochowano je na wysokim wzgórzu, skąd roztacza się widok na Dniepr.

Szewczenko napisał kilka utworów, które uchodzą za antypolskie. I tak to wygląda, jeżeli sztucznie  przenosimy w XIX współczesne pojęcie narodu. Szewczenko ostro w swoich utworach obchodził się bowiem z polską szlachtą i księżmi. Nie występował jednak przeciwko Polakom jako takim. Zresztą nie mniej ostro pisał o Kościele unickim, dzisiaj greckokatolickim.
 
Za radzieckich czasów jego wiersz "Rewe ta stohne Dnipr szyrokyj" (Szumi i jęczy Dniepr szeroki) zastępował polskim Ukraińcom zakazany hymn narodowy. Kiedy go śpiewano, to zawsze na stojąco. Teraz na stojąco śpiewa się go też na Ukrainie. Tutaj koncert w Kijowie w wykonaniu chóru im. Weriowki.

 Wersja metalowa (grupa Sad):

Dziewczynka na ulicy Chersonia (poludniowa Ukraina):

 


 

 


 
 

 
Wisła1947
O mnie Wisła1947

Ukrainiec

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Kultura