witas1972
"Chłopcy silni jak AZOV stal, Oczy patrzą się w dal, Nic nie znaczy nam wojny pożoga, Hej sokoli nasz wzrok, W marszu sprężysty krok, I pogarda dla śmierci i wroga, Gotuj broń, Naprzód marsz ku zwycięstwu!!!
102 obserwujących
831 notek
1570k odsłon
  1308   2

Litwinów Bayraktar dla Ukrainy. A my Polacy: zbiórka dla dywizjonu artylerii.

  Wszyscy zachwycaliśmy się skutecznymi działaniami Bayraktarów przy utylizacji rosyjskich wozów bojowych na początku zimowej agresji.* I co dla nas, kanapowych i smartfonowych tylko kibiców szczególnie ważne - zdumiewająco dobrej jakości obrazami, czasem jakby w transmisji na żywo. Ukraiński hit o wszechmocnym Bayraktarze podbił europejski internet. Ale z czasem i swoimi dotkliwymi stratami kacapskie Orki** zaczęły uczyć się je zestrzeliwać. Dlatego pilnie potrzeba nowych...

  Litewski dziennikarz i youtuber Andrius Tapinas zaproponował rodakom podarowanie Ukrainie takiego cuda nowoczesnej techniki wojskowej. Jako że Litwa ich jeszcze nie produkuje, ogłosił przez social media publiczną zbiórkę na warty 5 mln euro bezpilotnik. Optymistyczny plan na zebranie tej kwoty zakładał 3 tygodnie.
  Po 2 dniach wpłynęło już 1.8 mln, a po 4 dobach przekroczono założone 4 mln. Z rozpędu suma zbiórki przekroczyła 6 mln €.

  Wzruszeni inicjatywą i reakcją zwykłych litewskich ludzi właściciele producenta BAYKAR zdecydowali się nie brać ofiarowanych pieniędzy i przekazać go za DARMO (sic!) Zbrojnym Siłom Ukrainy. To chyba pierwszy taki gest handlowca bronią w historii tego "Material world" (c)Madonna 1984). Dobroczyńcy z szerokim gestem zaproponowali tylko, aby kwota została przekazana na pomoc ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę. Co stanie się tylko częściowo: za 1.5 mln € doposaży się Bayraktar doskonalej niż standardowe modele, a 4.5 mln € zgodnie z przepięknym gestem tureckich Dobrych Ludzi pójdzie na pomoc Ukrainie!

  Obecnie w litewskim necie odbywa się proces wybierania imienia dla słynnego już egzemplarza bezpilotowca. Ja głosowałbym za najzwyklejszym tam imieniem VYTAS [czytaj: witas], albo Katyń. Może jak zbierzemy na polskiego OD POLAKÓW bezpilotowca dla Ukrainy - a mamy czym się pochwalić: nazywa się Gladius benchmark.pl/testy_i_recenzje/tajemniczy-gladius-w-rekach-polskich-zolnierzy
to nazwiemy go, jak zechcemy.

  Ale właśnie zwrócił się do mnie ukraiński wolontariusz z okolic organizacji "Batalion Volunteer" z wielką prośbą:
- Potrzebne są dla 100 ludzi: mundury różnych rozmiarów, śpiwory, latarki i radiotelefony Motorola modele: 4400 i 4800. Możesz pomóc?
[oryginał: "Нам потрібно: польову форму різного розміру, спальнікі, ліхтарики, радіостанцїї Motorola 4400, 4800 ]

Formowany jest nowy poddział artylerii, który będzie obsługiwał przekazany przez (zgadnijcie kogo?) sprzęt.
Fajnie byłoby go z polska umundurować i trochę wyposażyć "niewojskowo".

   Będzie to kolejny dowód, że choć to nie nasza wojna, to na pewno nasza wspólna sprawa bezpieczeństwa i wolności Europy. Naszego wspólnego domu, którego sąsiad nie wyszedł mentalnie jeszcze z XIX wieku, a może i wcześniejszych wieków brutalnej siły i ciągłych wojen wszystkich ze wszystkimi. Grabieży, gwałtów i mordowania...

  Może ktoś z moich czytelników ma dostęp do potrzebnej ilości mundurów letnich dowolnego (byle nie rosyjskiego wzoru! takie mam ;), śpiworów, latarek, radiotelefonów ?

  Może ktoś chciałby pomóc w zorganizowaniu podobnej do litewskiej publicznej zbiórki, na tańszy, ale również bardzo potrzebny cel. A poza tym bardzo symboliczny i dosłownie bardzo bliski ciału.
Proszę o kontakt na pocztę wewnętrzną salonu24, messenger FB, lub na nr telefonu (stary aktualny).

Ciekawe źródła:
https://www.facebook.com/andrius.tapinas

https://defence24.pl/kryzys-ukrainski-raport-specjalny-defence24/drony-grey-eagle-dla-ukrainy-czy-sa-lepsze-niz-slynne-bayraktary-komentarz
benchmark.pl/testy_i_recenzje/tajemniczy-gladius-w-rekach-polskich-zolnierzy

* - wojna zimowa (fiń.Talvisota) - napaść ZSRR na Finlandię 1.12.1939-13.3.1940, pełna podobnych kompromitacji napadającej strony, co obecna rosyjska agresja 24.2.2022- ?
** - Orki - ukraińskie określenie rosyjskich najeźdźców. Pochodzi z mitologii rzymskiej, oznaczające demona lub istotę ze świata podziemnego, a w czasach nowożytnych spopularyzował je brytyjski pisarz J.R.R. Tolkien, autor książek z serii „Władca Pierścieni”. Orkowie to odznaczające się wyjątkową brutalnością i niskim ilorazem inteligencji stwory, które powołano do życia, aby karnie i bezrefleksyjnie wykonywały polecenia dowódców.

Z ostatnich godzin sytuacja na froncie:
  +++ PRZED CHWILĄ (21:57) DZWONIŁ KOLEGA Z SIEWIERODONIECKA, ŻOŁNIERZ 79.BRYGADY desant-szturmowej:
"WCZORAJ PODCZAS KONTRATAKÓW WZIĘLI 70 JEŃCÓW, ZLIKWIDOWALI SPORO CZECZEŃSKICH KADYROWCÓW, KTÓRZY WJECHALI DO CENTRUM MIASTA KRĘCIĆ SWOJE TIK-TOKOWE FILMY. A TU PRAWDZIWE ZSU I PRAWDZIWA WALKA. WIELU ODDALIŁO SIĘ BEZPOWROTNIE DO RAJU PO SWOJE 666 DZIEWIC KAŻDY..."

+ Siewierodonieck - https://deepstatemap.live/#13/48.9416/38.5114
= Sukcesy kontrataków ukraińskich ZSU. Przybył tam Legion Cudzoziemski z Australijczykami, Gruzinami i oczywiście Polakami (- twierdzą kacapy, czyli usprawiedliwiają się, że dostają od nas w żopu). Jest szansa, że większość miasta (czy tego co z niego zostanie) wróci pod kontrolę Ukrainy - zapewnił O.Striuk, szef administracji.

  Ex-dowódca Don.RL płk Girkin-Striełkow: "Potwierdza się informacja o kontrataku npla w Siewierodoniecku. Ukraińcy wprowadzili do walki oddziały najemników, głównie Polaków"
[= "Подтверждается информация о контратаке противника в Северодонецке. По имеющимся данным из нескольких источников, украинцы ввели в бой подразделения иностранных наемников, в основном поляков (хотя в эфире присутствуют и переговоры на английском)" - заявил Гиркин.

Przypomnienie czwartkowego nocnego postu, potwierdzonego powyższymi informacjami:
https://www.salon24.pl/u/witas1972/1231136,siewierodonieck-z-ostatnich-godzin-trwa-kontratak-ZSU


+ Przyczółek za rzeką Ingulec
- https://deepstatemap.live/#11/47.2816/33.1828
= Sukcesy desantu rzecznego ukraińskiej brygady.

- Zaporoże
:"Rosja i Ukraina wymieniły się ciałami poległych żołnierzy w obwodzie zaporoskim. 160 do 160"
XXI wiek...
image

+ Głównodowodzący ZSU generał Walery Załużnyj pochwalił jakość amerykańskich samobieżnych haubic M109 A3 (coś podobnego do naszych Krabów, choć gorsze), które już walą w Ruskich na froncie, jako "armat zrobionych dla ludzi" (w domyśle = dla artylerzystów). Haubice w licznie 20 maszyn przekazała Norwegia.


https://www.understandingwar.org/backgrounder/russian-offensive-campaign-assessment-june-4

Słucham M.Naki https://www.youtube.com/watch?v=cpXt6Jc9cng :
separskie źródło pisze, że rosyjskiej 35.armii żołnierze szukali pod m. Izium łopatek, bo nie mieli czym ryć okopów i ukr.arta zdążyła ich nakryć celnie przy pomocy dronów, dlatego takie olbrzymie jej straty, w niektórych oddziałach do 90% stanu! 12-15 żołnierzy zostało w batalionach, a w 38. i  64.brygadzie piechoty zmot. zostało zdolnych do walki mniej niż 100 soldatów!!!!
Niewiarygodne, ale ponoć prawdziwe!

Lubię to! Skomentuj71 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka