46 obserwujących
486 notek
330k odsłon
1164 odsłony

Energia słoneczna w kwietniu 2020 roku

Wykop Skomentuj45

Okres nadpodaży energii słonecznej w Polsce

Obserwowanie na bieżąco produkcji energii słonecznej pozwala na podstawie danych ocenić  zmiany pogody na terenie całej Polski. Można to zrobić na podstawie informacji zawartych w amatorskiej witrynie  https://pvmonitor.pl/  w dziale ogólnych ilustracji oraz wchodząc na podstrony dotyczące każdego zarejestrowanego użytkownika. Od wielu lat obserwuję kilka instalacji z tej witryny oraz instalację w Jaworznie, obsługiwaną przez inny portal. Po okresie przerwy w pisaniu notek na ten temat, wracam do niego, aby pokazać zapisy danych z "termometru" którym są ogniwa PV. 

W ubiegłym roku instalacja w Jaworznie, działająca osiem pełnych lat, ustanowiła rekord wydajności, który wyrażony w godzinach pracy elektrowni z pełną mocą wynosił 1037 godzin. Poprzedni rekord należał do roku 2018 i wynosił 1025 godzin. Elektrownia ta jest dla mnie darmowym laboratorium, które obserwuję często. Gdy coś niepokojącego zauważę w tym laboratorium, szukam potwierdzenia zjawisk przyrodniczych na stronach z podglądem pracy innych instalacji. Takim zjawiskiem jest nadpodaż energii słonecznej w kwietniu 2020 roku. Kwiecień się jeszcze nie skończył, ale już 25 kwietnia w Jaworznie pobity został poprzedni kwietniowy rekord wydajności z roku 2017. To skłoniło mnie do sprawdzania wydajności uzyskiwanych w instalacjach na portalu PVmonitor ogółem oraz w instalacji wybranej. 

Kwietniowa wydajność instalacji monitorowanych o mocy sumarycznej 11,3 MW w 2059 instalacjach

image

image

Sumaryczna moc znamionowa instalacji aktywnych o godz. 14:40 dzisiaj, 27.04.2020, wynosiła 11,3 MW. Moc chwilowa z tej godziny wynosiła 7,074 MW, co oznacza 63%. Jest to chwilowa sprawność wszystkich instalacji, z których większość należy do obiektów stacjonarnych. Potwierdzone chwilowe moce z kwietnia (rys.2) są mniejsze i wynoszą maksymalnie 9,8 MW. Sprawność  w odniesieniu do tej wartości jest oczywiście większa i wynosi 72%. Drugi rysunek informuje o kwietniowych rekordach dobowych instalacji pracujących w danym dniu. Rekord miesięczny dla kwietnia będzie równy rekordowi dobowemu z jednego dnia (pozostały jeszcze 3 dni do pobicia rekordu już zapisanego na tym wykresie. 

Dane podawane w witrynie PVmonitor stanowią dla mnie jedyną bazę, w której mogę próbować zrobić to, co robią wysokiej klasy specjaliści w Kalifornii. Opisuję te sprawy szerzej, aby móc rozumieć to co widzę na dowolnym portalu opisującym pracę energetyków w dowolnym kraju. Jest to na tyle złożony proces, że nie sposób amatorsko opisać to na papierze, trzeba to mieć zapisane w szarych komórkach. 

Instalacja fotowoltaiczna JacekBal o mocy 10 kW 

Historia produkcji instalacji JacekBal. Dzisiaj, do godziny 8:14 instalacja ta pokazuje rekord kwietniowej  wydajności z 5 lat, tak jak to miało miejsce w Jaworznie. Poprzedni rekord też dzierżył rok 2017, a rekord rocznej produkcji padł w ubiegłym roku. 

image

Źródło: https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=184#/pv0  

Porada praktyczna: wejście na tę rycinę on line i kliknięcie np, na białą plakietkę z wydajnością 198 kW udostępni ten konkretny miesiąc, w którym odbywał się remont instalacji trwający około 21 dni. 

image

Tak przedstawia się kwietniowa wydajność energii z instalacji JacekBal o mocy 10 kW. Lepiej to zaobserwujesz na podanej źródłowej stronie. Z tej ilustracji wiadomo, że wydajności dobowe można zapamiętać jako bliskie 6 godzinom pełnego słońca w ciągu doby (statystyki automatyczne zliczają zwykle także początek dnia dzisiejszego, co potwierdza wykres sumujący energię w kolejnych dniach miesiąca). Z tego pliku możemy pozyskać także dane o maksymalnej chwilowej mocy pobieranej w każdej dobie.

A tak przedstawia się charakterystyka pracy instalacji JacekBal w dniu 20 kwietnia 2020 roku. 

image

Z instalacji o mocy 10 kw uzyskuje się w Polsce przy kalifornijskiej pogodzie w kwietniu 66 kW energii z instalacji stacjonarnej. Energia produkowana w czasie ponad 12 godzin mieści się w paczce o wymiarach 10 kW x 6,6 godzin. Upraszczając: Ilość energii produkowanej w dni pogodne równa się moc znamionowa razy połowa długości dnia od wschodu do zachodu słańca. Uproszczenie to będę weryfikować na swoje potrzeby. 

A tak przedstawia się pozyskiwanie energii w instalacji Sanktuarium Jaworzno, o mocy 71,76 kWp: 

image


Rekordy kwietniowe z obu instalacji podam w komentarzach do tej notki. 

Wykop Skomentuj45
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka