40 obserwujących
434 notki
277k odsłon
5140 odsłon

Wydajność fotowoltaiki w cyklu rocznym

Wykop Skomentuj12


Podzielę się z czytelnikami swoimi grafikami mającymi na celu zrozumienie wydajności paneli fotowoltaicznych w ciągu roku kalendarzowego (od stycznia do grudnia) obserwowanymi na stronie  PV Monitoring  dla instalacji smyti. Ma ona dane z trzech pełnych lat produkcji: 2015, 2016 i 2017. Produkcję miesięczną przedstawia rysunek 1. Każdy miesiąc ma trzy słupki wyróżniające się kolorem i dane liczbowe o największej produkcji (80 kWh, maj 2016) i najmniejszej (9 kWh, grudzień 2015).

image
Rysunek 1
Na tym zestawieniu widzimy znaczne różnice w ilości pozyskiwanej energii w poszczególnych miesiącach. Na uwagę zasługuje rok 2016, w którym uzyskano największe ilości energii w okresie od kwietnia do września. W ciągu tego półrocza uzyskano 78% całorocznej produkcji (424/546 kWh). Prognozowanie pozyskania energii z fotowoltaiki przypomina prognozowanie zbiorów roślin uprawnych. Najlepiej je ocenić po zakończeniu kampanii. Zminimalizujemy błąd prognozując produkcję na podstawie danych wieloletnich. Zrobiłam taką przymiarkę z danych 3-letnich: 2015-2017.

image

Dane o ilości pozyskanej energii słonecznej z instalacji fotowoltaicznej o mocy 380 W 
na trakerze dwuosiowym w latach 2015-2017

image


Średnie trzyletnie sugerują, że produkcja w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu może być ilościowo zbliżona do siebie, kwiecień jest lepszy od września, ale w II i III kwartale uzyskamy około 3/4 produkcji rocznej. 1/4 produkcji przypadnie na I i IV kwartał. Skumulowana krzywa produkcji pokazuje dodatkowo, że połowy produkcji należy się spodziewać w okolicy najdłuższego dnia w roku.  Na koniec popatrzmy na obrazki z najkrótszego dnia, równonocy oraz najdłuższego dnia roku, który niebawem nadejdzie. 

image image image

Są to obrazki z czasowych okolic początków zimy, wiosny i lata dobrane pod względem urody, która jest niezbędna na wybiegu. Początku równonocy jesiennej nie wybrałam, bo w jej okolicy nie było nic równie pięknego jak środkowa babka z tegorocznego dnia moich imienin. Dziękuję Ci św. Józefie, za ten piękny dzień. Kształty niby podobne, ale skale różne, szczególnie skala czasowa.


Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka