40 obserwujących
433 notki
276k odsłon
181 odsłon

Główne dane o zużyciu energii w 2018 r.

Wykop Skomentuj6

W Statystykach BP z 2019 roku zawarte są dane o wzroście rok 2018 do roku 2017, wszystkich głównych produkcji związanych z energetyką:
+2% - dwutlenek węgla
+1,5% - ropa naftowa
+ 5,3% - gaz ziemny
+1,4% - węgle (Mtoe - wspólny mianownik)
+2,4% - energia nuklearna
+2,8% - hydro elektrownie
+14,5% - źródła odnawialne 
+3,7% - elektryczność ogółem

W roku 2018 uzyskano z OZE przyrost ponad 300 TWh prądu. Przyrost generacji prądu z węgla był w tym czasie nieco mniejszy od 300 TWh. 


Zużycie energii pierwotnej w 2018 roku (nowość w Statystyce BP)

W pierwszej notce zawierającej dane ze Statystyk BP przedstawiam dane o zużyciu energii przypadającym na jedną osobę mieszkającą w jednym z ośmiu wydzielonych regionów świata (nie zawsze są to kontynenty). Czwarty region zawiera pastwa byłego Związku Radzieckiego, z Białorusią, ale bez Ukrainy. W takim ujęciu CIS prezentuje się lepiej od reszty Europy. O tych problemach będę się starała napisać coś więcej, o ile pojawi jakaś zachęta. 

image  

Takie same dane dla koszuli bliższej ciału, czyli Europy zestawione są w tabeli zrobionej na podstawie oryginalnego arkusza: 

image

Dane z mniejszej liczby krajów zawarte są na wykresach zużycia energii w podziale na pochodzenie / źródło energii. 

image

Kolejny obraz przedstawia te same dane co wyżej sprowadzone do porównywalności przez utworzenie 19 pasiaków łowickich o tej samej długości zarówno dla kraju dużego oraz mniejszego. 

image

Ostatni rysunek zawiera dane o zużyciu energii z podziałem na źródło pochodzenia. Wspólnym mianownikiem są miliony ton ekwiwalentu ropy dla innych nośników: gazu, węgli, ciepła i prądu. 

image 

Przepraszam za niedoskonałości techniczne rysunków tworzonych w upalnych warunkach. Wczoraj PSE odnotowały kolejny rekord zapotrzebowania na moc w dziennym szczycie letnim. Zarejestrowane zapotrzebowanie krajowe o godz.13:15 wyniosło 24 096 MW. (wzrost o 378 MW od rekordu z ubiegłego roku). Link:  https://www.pse.pl/home

Zachęcam do korzystania z danych statystycznych tworzonych przez specjalistów z BP. W tym roku wprowadzono w arkuszach danych kilka udogodnień nawigacyjnych. 

https://www.bp.com/en/global/corporate/energy-economics/statistical-review-of-world-energy.html  

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka