Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski
86
BLOG

Dlaczego przedawniamy?

Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski Polityka Obserwuj notkę 78

Jakie moralne uzasadnienie ma instytucja przedawnienia? Czy zło przestaje być złem tylko dlatego, że dokonało się wiele lat temu ?

To chyba źle zadane pytanie. Przedawnienie – o ile ma uzasadnienie moralne, a wierzę, że ma – nie opiera się na jakiejś karkołomnej tezie, że zło raz uczynione, z czasem łagodnieje, ale na tym, że nasze intuicje moralne dotyczące odpowiedzialności  za uczynione zło, uwzględniają czynnik czasu. Innymi słowy – zło nie zmienia się (nie « relatywizuje się », jak mówią niektórzy) ale już odpowiedzialność moralna – tak. A wraz z nią, w dobrym prawie, także odpowiedzialność prawna.

Jakie mogą być tego przyczyny ? Oto kilka, jakie przychodzą mi do głowy – narzędzia zawodnego, ale jedynego, jakie mam pod ręką (głowa pod ręką ? A co mi tam, niech będzie) :

1.      Z czasem zmniejsza się wiarygodność dowodowa, możliwość przeprowadzenia solidnego dowodu przestępstwa. – To chyba argument najsłabszy, bo przecież całkowicie praktyczny, uzależniony od kontekstu. Czasem fakt popełnienia przestępstwa jest niepodważalny mimo upływu czasu – np. gdy opiera się na przyznaniu się winnego zbrodni.

2.      Im dłuższy upływ czasu, tym większe prawdopodobieństwo, że przestępca zmienił się – że jest innym człowiekiem, może nie w jakimś znaczeniu esencjonalnym, ale moralnym : że wykazał skruchę, albo przeszedł jakąś konwersję. Krotko mówiąc, karząc X+30 za zbrodnię dokonaną przez X (gdzie X + 30 oznacza X po upływie 30 lat) karzemy inną osobę. – Czy to dobry argument ? Nienajgorszy. Jego sila wspiera się na mocnej intuicji moralnej, że karać można tylko winnego. Słabość tego argumentu opiera się na metaforycznym charakterze stwierdzenia, że X+30 jest « innym człowiekiem » niż X. Jest innym – w sensie niepodobnym pod wieloma względami do X, ale jednak jest tym samym : wszak nasze intuicje moralne przewidują trwanie jednostkowej tożsamości w czasie.

3.      Im dłuższy upływ czasu, tym większe prawdopodobieństwo, że ofiara przebaczyła zbrodniarzowi, że nie domaga się już ukarania. – To niezły argument, choć nie stuprocentowy : po pierwsze, ofiara może przebaczyla a może nie ; po drugie, uczucia ofiary są tylko jednym z wielu czynników, przesądzająych o uzasadnieniu karania.

4.      Im dłuższy upływ czasu, tym mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia ponownego przestępstwa przez tego samego człowieka (z reguły, starca), a tzw. « prewencja indywidualna » jest jedną z funkcji kary. – No dobrze, jedną, ale nie jedyną.

W tym wszystkim co napisałem, nie ma słowa o sprawie Romana Polańskiego. Ale w tej fali rygoryzmu prawno-moralnego, jaka organęła opinię publiczną – a w każdym razie Salon24 – zabrakło mi trochę refleksji nad tym jednym czynnikiem – dla mnie najważniejszym. I z tego punktu widzenia jest całkowicie nieistotne, czy wymiar sprawiedliwości powinien dopaść Polańskiego za to, co uczynił Samancie (a uczynił rzecz straszną) czy za to, że wyprowadził w pole system sądowy USA. Jedno i drugie stało się 30 lat temu.

Czy to naprawdę nie ma żadnego znaczenia ?

Prezydent Lech Kaczyński uważa – moim zdaniem słusznie – że jednak ma. Powiedział wczoraj : « Sprawa jest skomplikowana, bo przestępstwo, jakie [Polański] popełnił, nie należy do najpiękniejszych. Z drugiej strony to zdarzenie sprzed wielu lat ».

No właśnie. To « z drugiej strony » też zasługuje na chwilę refleksji – przynamniej na taką chwilę, ktora poprzedza rzucenie kamieniem.

 

Moje najlepsze wpisy: 1. Rękopis znaleziony w Kabanossie: "Obraz Salonu: sercem gryzę" 2. Trochę plotkarska opowieść o pewnej Damie (taka jak z Vivy lub T 3. Pawłowi Paliwodzie do sztambucha 4. Opowieść nowojorska 5. Sen 6. Książę, Machiavelli i pistolecik 7. Szatani, Biesy i Inni Demoni Pana Premiera 8. Prolegomenon do blogologii (Wykład Jubileuszowy) 9. Wyznania Salonowca 10. Salon Poprawnych 11. Szanowny Panie Rekontra (czyli druga spowiedź solenna, szczera, 12. Rok Niechęci Do Ludzi (mowa jubileuszowa) 13. Manifest tolerała 14. Spowiedź szczera, solenna, sobotnia 15. Anty-anty-polityka 16. Czynaście 17. Prawo i lewo naturalne 18. Król Maciuś I o Unii Europejskiej 19. O kulturze dyskusji 20. Moje obsesje

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (78)

Inne tematy w dziale Polityka