0 obserwujących
17 notek
13k odsłon
213 odsłon

Szpital AK na Jelonkach

Wykop Skomentuj

W 1965 r. zmarł mój dziadek Dr med. Kazimierz Zaleski. Na pogrzeb przyjechał ze schroniska dla starych duchownych, ksiądz, który w swej mowie pogrzebowej powiedział, że w roku 1944 powstał szpital w dotychczas istniejącym budynku (willi Sznajdrów – zdjęcie można obejrzeć na Google) przy szosie poznańskiej. Jak wiemy Dowództwo AK liczyło, że po kilku dniach walk wojska sowieckie przyjdą z pomocą Powstańcom co zakończy Powstanie a ranni zostaną umieszczeni w szpitalach rozlokowanych dookoła Warszawy.

 

 Szpital na Jelonkach wg owego księdza miał być jednym z nich. Szpital ten powstał i działał do wiosny 1945 r pod patronatem RGO (Rady Głównej Opiekuńczej). Zdaje się, że personel składał się z jednego lekarza (mojego dziadka), kilku sióstr oraz kapelana (owego ksiedza). W trakcie ofensywy styczniowej 45. sowieci mieli umieścić (wg księdza) w tym szpitalu kilku rannych żołnierzy.

 

Piszę o tym bo podejrzewam, że niewiele osób pamięta o tych sprawach, a nie chciałbym żeby kompletnie o nich zapomniano. Ciekaw jestem czy oprocz szpitala na Jelonkach powstała podobna lecznica w innych miejscowościach podwarszawskich. Może, ktoś wie wiecej na ten temat. Zbliżająca się rocznica wybuchu Powstania to dobra okazja do przypomnienia tych wydarzeń.

 

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale