0 obserwujących
138 notek
145k odsłon
  4224   0

Janusz Laskowski - bard Podlasia

Janusz Laskowski to najbardziej znany piosenkarz z Podlasia. Choć bardziej właściwe byłoby nazwanie go bardem kresowym, bo urodził się na Wileńszczyźnie (1946) i tam spędził wczesne lata dziecięce, na sowieckiej Litwie. Rodzina Laskowskiego repatriowała się do Polski dopiero w 1957 roku.  

Tematyka kresowa jest zresztą w twórczości Janusza Laskowskiego wszechobecna. Zazwyczaj śpiewa o rodzinnych stronach: Podlasiu, Mazurach, a nawet Wileńszczyźnie (wspaniały "Kresowy płomień"). O czasach dzieciństwa (największy przebój "Kolorowe jarmarki"), rodzinnym domu ("Śnił mi się rodzinny dom"), pierwszej miłości czy zauroczeniu Mazurami (nieśmiertelna "Beata z Albatrosa").

Tematyka niby banalna, lecz ponadczasowa. Nostalgiczne piosenki Laskowskiego zawsze podobały się masowej publiczności. W latach 60-tych był królem pocztówek dźwiękowych. Jego nagrania rozchodziły się w milionach egzemplarzy. Przez krytyków uznany za symbol kiczu.

Do tego stopnia, że nie poznano się nawet na jego genialnej piosence "Kolorowe jarmarki", zaśpiewanej po raz pierwszy na festiwalu w Opolu w 1977 roku. Znany krytyk muzyczny Andrzej "Ibis" Wróblewski chciał tej piosence dać 0 punktów, choć takiej noty nie przewidywał nawet regulamin festiwalu. Zbłaźnił się krytyk, a nie piosenkarz Laskowski. 

Piosenka "Kolorowe jarmarki" stała się wielkim szlagierem. I to nie tylko w Polsce, także w ZSRR. Rosyjską wersję tej piosenki zaśpiewał popularny piosenkarz radziecki Walerij Leontiew. Pisałem o tym w jednej z poprzednich notek: 

http://wschod.salon24.pl/343755,kolorowe-jarmarki 

Oficjalna strona Janusza Laskowskiego: http://www.laskowskijanusz.pl/

Jego przeboje są znane i chętnie słuchane do dziś. Posłuchajmy.

Wersal Podlaski

Kresowy płomień

Beata z Albatrosa

Kolorowe jarmarki

Świat nie wierzy łzom

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale