260 obserwujących
1274 notki
2223k odsłony
  1479   0

Poszukiwany pan profesor Wojciech Sadurski

 

 

Ze względu na swoją głęboką kompetencję w przedmiocie etyki prawa, prof. dr hab. Wojciech Sadurski, profesor między innymi etyki prawa, na między innymi uniwersytecie w Sydney, jest jak mało kto powołany do oceny etycznej czynu swego kolegi, wybitnego prawnika III RP, prof. dr hab. Mariana Filara.

Pytanie brzmi:

Szanowny Panie Profesorze Sadurski,


W jaki sposób profesor doktor habilitowany Marian Filar, profesor zwyczajny nauk prawnych od 1991 roku, kierownik Katedry Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej UMK w Toruniu od 1990 roku, dziekan tamtejszego Wydziału Prawa i Administracji 1988-1990, prorektor UMK 1990-1993, członek licznych polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych, autor przeszło 180 prac i wydawnictw książkowych w języku polskim i językach obcych z dziedziny prawa karnego, polityki kryminalnej, seksualnego prawa karnego i lekarskiego prawa karnego, promotor licznych rozpraw doktorskich i prac magisterskich, wykładowca na uniwersytetach zagranicznych (m.in. Niemcy, Włochy, Finlandia), ekspert  ONZ w dziedzinie zapobiegania i kontroli przestępczości, współautor kodyfikacji prawa karnego i lekarskiego, specjalista w dziedzinie definicji przestępstw seksualnych, sekretarz generalny Towarzystwa Naukowego w Toruniu, członek Komitetu Bioetyki PAN w kadencji 2011–2014 ,

 

mógł był w kontekście sprawy Mariusza T. wyrazić się jak następuje:

 

"Człowiek, który zdecydował o podrzuceniu Trynkiewiczowi do celi kompromitujących materiałów, postawił na szali jedne wartości przeciw drugim. Postawił naruszenie prawa przeciw ludzkiemu bezpieczeństwu. W mojej ocenie wybrał słusznie."

 

czyli oświadczyć, że państwo i jego funkcjonariusze nie są związani prawem,i powinni łamać prawo, kiedy tylko uznają to za stosowne i właściwe?

Jak należy ocenić wypowiedź prof. Filara z punktu widzenia etyki prawa?

Czy profesor Filar powinien zrezygnować z pełnionych godności w akcie częściowej choćby ekspiacji za swoją wypowiedź?

 

Pozostaję z poważaniem, w niecierpliwym oczekiwaniu na światłą odpowiedź pana profesora.

 

Stary Wiarus

 

 

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka