227 obserwujących
914 notek
1782k odsłony
1328 odsłon

Rympał Polski a Protokół Brytyjski

Wykop Skomentuj40Pierwsze pytanie SN do TSUE dotyczy relacji między krajową regulacją obniżającą "wiek emerytalny" sędziów i przesunięcia ich w stan spoczynku a szeregiem przepisów Traktatu o Unii Europejskiej i Karty Praw Podstawowych.


Poniżej protokół nr 30 do Traktatu Lizbońskiego, znany jako Protokół Brytyjski. Polska przystąpiła do Protokołu Brytyjskiego w 2008 roku. Był to warunek sejmowej ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego postawiony przez PiS.


Artykuł 1

1. Karta nie rozszerza możliwości Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ani żadnego sądu lub trybunału Polski lub Zjednoczonego Królestwa do uznania, że przepisy ustawowe, wykonawcze lub administracyjne, praktyki lub działania administracyjne Polski lub Zjednoczonego Królestwa są niezgodne z podstawowymi prawami, wolnościami i zasadami, które są w niej potwierdzone.

2. W szczególności i w celu uniknięcia wątpliwości nic, co zawarte jest w tytule IV Karty nie stwarza praw, które mogą być dochodzone na drodze sądowej, mających zastosowanie do Polski lub Zjednoczonego Królestwa, z wyjątkiem przypadków gdy Polska lub Zjednoczone Królestwo przewidziały takie prawa w swoim prawie krajowym.

Artykuł 2

Jeśli dane postanowienie Karty odnosi się do krajowych praktyk i praw krajowych, ma ono zastosowanie do Polski lub Zjednoczonego Królestwa wyłącznie w zakresie, w jakim prawa i zasady zawarte w tym postanowieniu są uznawane przez prawo lub praktyki Polski lub Zjednoczonego Królestwa.


Jednym słowem, mamy obecnie rżnięcie głupa przez SN RP na dobrym medalowym poziomie olimpijskim. Doktorowie nauk prawnych owinięci togami sędziów najwyższego sądu w państwie nie wiedzieli, że Protokół Brytyjski wyłącza jurysdykcję TSUE w sprawach, o które pytają? 


Jeżeli kiedykolwiek był argument za opcją zerową w polskim  SN, to właśnie ten. Wszyscy won. Wykop Skomentuj40
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale