Blog
wyszehrad.com
wyszehrad.com
wyszehrad.com wyszehrad.com - portal o Czechach, Słowacji i Węgrzech
0 obserwujących 83 notki 44081 odsłon
wyszehrad.com, 5 września 2011 r.

Czy pomnik Marii Teresy wróci do Bratysławy?

 

Towarzystwo Upiększania Bratysławy (Bratislavský okrášľovací spolok- BOS) zorganizowało w miniony weekend akcję odsłonięcia repliki pomnika cesarzowej Marii Teresy. Celem organizatorów jest doprowadzenie do umieszczenia wiernej rekonstrukcji rzeźby na jej dawnym miejscu – obecnym Placu Ľudovíta Štúra.
 
Replika pomnika cesarzowej, trzy razy mniejsza od oryginału, została postawiona na Nabrzeżu Vajanskiego w celu rozpoczęcia publicznej debaty na temat powrotu wiernej kopii rzeźby na miejsce, gdzie znajdowała się przed ponad 100 laty. Przechodnie mieli okazję wyrazić swoją opinię na temat inicjatywy w ankiecie oraz podpisać się pod petycją powrotu pomnika.
 
Marmurowy pomnik Marii Teresy, autorstwa Jana Fadrusza, został odsłonięty w Bratysławie na ówczesnym Placu Koronacyjnym w 1897 r. Przetrwał niecałe 24 lata, bowiem w marcu 1921 r., w reakcji na próbę odnowienia na Węgrzech monarchii pod wodzą Habsburgów, zniszczyli go czechosłowaccy legioniści, członkowie towarzystw sokolniczych i mieszkańcy miasta. W latach 70. na placu umieszczono pomnik „Šturowcy”, upamiętniający działacza słowackiego odrodzenia narodowego, Ľudovíta Štúra, i jego towarzyszy. Zmieniono wówczas również nazwę placu na Plac Ľudovíta Štúra.
 
Wg BOS, rzeźba Šturowców swoim stylem nie koresponduje z żadnym obiektem architektonicznym na placu, na którym znajdują się głównie kamienice z II połowy XIX wieku. BOS postuluje zatem ponowne umieszczenie pomnika Marii Teresy w miejscu rzeźby Šturowców, która z kolei miałaby trafić na Plac Wolności, gdzie dawniej stał pomnik Klementa Gottwalda. Jednocześnie działacze towarzystwa chcieliby powrotu do starej nazwy placu.
 
Wierna kopia rzeźby Fadrusza miałaby być wykonana na podstawie zachowanych zdjęć, dokumentów i fragmentów pomnika, z takiego samego materiału, w jakim wykonany był oryginał.
 
krzsz
 
Źródła: www.bos-bratislava.sk / aktualne.sk / bratislava.sme.sk / prawda.sk
 
Tekst ukazał się na portalu www.wyszehrad.com
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @jazmig Niekoniecznie czysto socjalistyczne, czasem wtrącanie się między banki, a klientów...
  • @Almanzor Dziękuję za odniesienie się do tej ważnej dla, przynajmniej niektórych, Węgrów...
  • @alfred kujot "«Ich bin sehr gewiss, dass wir bis zum 23. Oktober alle Unterschriften aller...

Tematy w dziale