0 obserwujących
83 notki
44k odsłony
365 odsłon

Czy pomnik Marii Teresy wróci do Bratysławy?

Wykop Skomentuj4

 

Towarzystwo Upiększania Bratysławy (Bratislavský okrášľovací spolok- BOS) zorganizowało w miniony weekend akcję odsłonięcia repliki pomnika cesarzowej Marii Teresy. Celem organizatorów jest doprowadzenie do umieszczenia wiernej rekonstrukcji rzeźby na jej dawnym miejscu – obecnym Placu Ľudovíta Štúra.
 
Replika pomnika cesarzowej, trzy razy mniejsza od oryginału, została postawiona na Nabrzeżu Vajanskiego w celu rozpoczęcia publicznej debaty na temat powrotu wiernej kopii rzeźby na miejsce, gdzie znajdowała się przed ponad 100 laty. Przechodnie mieli okazję wyrazić swoją opinię na temat inicjatywy w ankiecie oraz podpisać się pod petycją powrotu pomnika.
 
Marmurowy pomnik Marii Teresy, autorstwa Jana Fadrusza, został odsłonięty w Bratysławie na ówczesnym Placu Koronacyjnym w 1897 r. Przetrwał niecałe 24 lata, bowiem w marcu 1921 r., w reakcji na próbę odnowienia na Węgrzech monarchii pod wodzą Habsburgów, zniszczyli go czechosłowaccy legioniści, członkowie towarzystw sokolniczych i mieszkańcy miasta. W latach 70. na placu umieszczono pomnik „Šturowcy”, upamiętniający działacza słowackiego odrodzenia narodowego, Ľudovíta Štúra, i jego towarzyszy. Zmieniono wówczas również nazwę placu na Plac Ľudovíta Štúra.
 
Wg BOS, rzeźba Šturowców swoim stylem nie koresponduje z żadnym obiektem architektonicznym na placu, na którym znajdują się głównie kamienice z II połowy XIX wieku. BOS postuluje zatem ponowne umieszczenie pomnika Marii Teresy w miejscu rzeźby Šturowców, która z kolei miałaby trafić na Plac Wolności, gdzie dawniej stał pomnik Klementa Gottwalda. Jednocześnie działacze towarzystwa chcieliby powrotu do starej nazwy placu.
 
Wierna kopia rzeźby Fadrusza miałaby być wykonana na podstawie zachowanych zdjęć, dokumentów i fragmentów pomnika, z takiego samego materiału, w jakim wykonany był oryginał.
 
krzsz
 
Źródła: www.bos-bratislava.sk / aktualne.sk / bratislava.sme.sk / prawda.sk
 
Tekst ukazał się na portalu www.wyszehrad.com
Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale