wyszehrad.com wyszehrad.com
254
BLOG

Polak, Węgier, dwa bratanki...

wyszehrad.com wyszehrad.com Kultura Obserwuj notkę 0

W wywiadzie udzielonym portalowi Diplomacy & Trade (www.dteurope.com) dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Arkadiusz Bernas, opowiedział o historii placówki, jej obecnej działalności i planach na przyszłość.

„’Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi’ – to popularne w obu krajach przysłowie dotyczące tradycyjnej przyjaźni polsko-węgierskiej mogłoby być naszym mottem. Dobre relacje między naszymi krajami trwają już od XIV wieku, a nawet kilkakrotnie Polskę i Węgry łączyła unia personalna” – powiedział Arkadiusz Bernas, który podkreślił, że relacje polsko-węgierskie nie uległy pogorszeniu nawet w najtrudniejszych momentach w historii obu krajów, jak we wrześniu 1939 roku, kiedy to, mimo, że teoretycznie Warszawa i Budapeszt stały po przeciwnych stronach barykady, Węgry przyjęły ponad sto tysięcy polskich uchodźców. „O ile przed wojną Instytut Polski skupiał się głównie na działalności kulturalnej, o tyle po 1 września 1939 roku musiał rozszerzyć zakres swoich obowiązków. Chodziło m.in. o przygotowywanie uchodźców do egzaminów. Dzięki zajęciom prowadzonym przez Instytut blisko pięciuset polskich uchodźców ukończyło na Węgrzech studia w trakcie wojny” – podkreślił dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie.

„Brak polskich książek był dla Instytutu impulsem. I dlatego w trakcie II wojny światowej na Węgrzech wydał ponad osiemdziesiąt tomów zawierających dzieła najwybitniejszych polskich pisarzy, jak Mickiewicz, Słowacki, Żeromski, Wyspiański i inni. Ta seria wydawnicza nosiła nazwę ‘Biblioteka Polska’” – powiedział dyrektor Bernas, który uwypuklił, że w okresie powojennym budapeszteński Instytut Polski stanowił furtkę dla polskich i węgierskich artystów, przez którą mogli chociaż na chwilę wyrwać się ze świata jedynej słusznej sztuki.

„Naszym celem jest udostępnianie węgierskiej publiczności wiedzy na temat polskiej kultury, sztuki i nauki oraz informacji o związanych z tymi dziedzinami wydarzeniach, które organizowane są na Węgrzech” – określił obecne cele działalności Instytutu Arkadiusz Bernas, podkreślając, że kierowana przez niego instytucja stara się jak najściślej współpracować z węgierskimi partnerami i uczestniczyć w takich imprezach, jak festiwal Budapeszteńska Wiosna (Budapesti Tavaszi Fesztivál), festiwal Budapeszteńska Jesień (znany też jako Café Festival), Sziget Festival, festiwal Mediavawe, obchody Roku Lisztowskiego czy, wreszcie, obchody rozpoczęcia i zakończenia węgierskiego przewodnictwa w Radzie UE.

Dyrektor Bernas jest szczególnie dumny z zainteresowania, z jakim spotkały się organizowane przez Instytut Polski wydarzenia związane z obchodami w zeszłym roku dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Na Węgrzech zorganizowano wiele wystaw i koncertów, odnowiono także i ponownie odsłonięto pomnik kompozytora, znajdujący się w podbudapeszteńskim Gödöllő, a także przemalowano jedno z przejść dla pieszych w alei hrabiego Gyuli Andrássyego, najbardziej reprezentacyjnej ulicy węgierskiej stolicy, przy której zresztą Instytut ma siedzibę, tak, by przypominała klawiaturę fortepianu. Instytut wydał także wznowienie poświęconej wirtuozowi monografii pióra innego wybitnego muzyka, Ferenca Liszta, którego dwusetna rocznica urodzin jest obecnie obchodzona w jego ojczyźnie. „Mając na uwadze, że obecnie na Węgrzech obchodzi się Rok Liszta, uważam, że wydanie tej książki było strzałem w dziesiątkę” – ocenił Bernas.

W tym roku Instytut Polski w Budapeszcie skupia się na organizacji imprez promujących przewodnictwo Polski w Radzie UE, takich jak polsko-węgierski okrągły stół językowy zorganizowany w Parku Tysiąclecia (Millenáris) czy wystawa rzeźby „Art on Lake” w Parku Miejskim (Városliget), a także występy polskich zespołów muzycznych.

Dyrektor Bernas podkreślił również, że Instytut Polski dysponuje bogatą biblioteką i mediateką, która jest nieustannie wzbogacana o nowe pozycje. Podkreślił, że z jej zbiorów korzystają przede wszystkim pracownicy i studenci wydziałów filologii polskiej z węgierskich uczelni. „Węgry to jedyny kraj w Europie, gdzie są aż trzy wydziały filologii polskiej – w Budapeszcie, Debreczynie i Pilicsaba. Z kolei w Polsce są aż trzy filologie węgierskie – w Warszawie, Krakowie i Poznaniu” - powiedział Bernas.

Instytut Polski w Budapeszcie powstał w wyniku polsko-węgierskiej umowy o współpracy kulturalnej, podpisanej 21 października 1934 roku w Warszawie podczas wizyty ówczesnego premiera Królestwa Węgier, Gyuli Gömbösa, w Polsce. Działalność placówka rozpoczęła w styczniu 1939 roku. Swoją obecną siedzibę u zbiegu alei hrabiego Gyuli Andrássyego i ulicy Nagymező zajmuje od 1964 roku. Rocznie ze zbiorów Instytutu korzysta około 30 000 osób.

Źródło: dteurope.com

Tekst ukazał się na portalu www.wyszehrad.com

michal

Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura