19 obserwujących
373 notki
421k odsłon
  2117   9

Leszek Jażdżewski- Pomniki, ulice i nazwy szkół dla Balcerowicza...

   Popłynął trochę ostatnio miłośnik zapasów ze świnią w błocie, popłynął. Chyba za mocną brandy, a może francuski koniak popijał? Otóż wpadł w swoim mniemaniu na „genialny” pomysł uhonorowania kontrowersyjnej postaci czasu transformacji- ...Mam nadzieję, że dożyję czasów, kiedy Leszek Balcerowicz będzie miał w Polsce swoje pomniki, ulice i szkoły. Bylibyśmy w innym, gorszym, miejscu jako kraj gdyby nie Plan Balcerowicza...

   W pierwszej chwili po raz pierwszy zdarzyło mi się zgodzić ze zdaniem działaczki lewicowej posłanki Anny Marii Żukowskiej, która tak na wpis redaktora Liberte zareagowała- ...A ja mam nadzieję, że w Polsce stanie wreszcie Pomnik Ofiar Transformacji... Większość, mówiąc Balcerowicz pamięta upadłe nierentowne PGR-y czy też zamykane całe gałęzie przemysłu. Mimo, że Polska była jedynym krajem, który wprowadził tak drastyczne reformy nie wyprzedziła ościennych państw, które w swej drodze do kapitalizmu nie wprowadziły, aż tak radykalnych rozwiązań. Słowa więc, że jakoby bylibyśmy w innym, gorszym, miejscu jako kraj po tej tragicznej transformacji są nieprawdą. Jednak po zastanowieniu jestem za uhonorowaniem, ale tylko pomnikami. Z tym, że dużo ich trzeba będzie postawić. W każdej mieścinie, wiosce nawet dotkniętej jego reformą powinien znaleźć się taki pomnik. Dlaczego?

    W ramach takiej narodowej reformy dla zdrowia psychicznego Ofiar Transformacji. Jeden warunek postać „reformatora” powinna być naturalnej wielkości i nie na postumencie. Chodzi o to żeby nie wywyższał się za bardzo. Już widzę te tłumy jego ofiar przychodzących z pieskami pod pomnik i mówiący swoim pupilom, Pikuś olej pana. Ci bardziej pokrzywdzeni mogliby stanąć oko w oko wykrzyczeć swoje bolączki i splunąć. Prosto w oczęta schowane za soczewkami wielkich okularów w rogowej oprawie. I co najważniejsze każdy z chętnych niezależnie od opcji politycznej mógłby wykrzyczeć- Balcerowicz musi odejść! Jak widać pomysł Leszka Jażdżewskiego nie jest wcale zły, a dla zdrowia psychicznego nawet bardzo przydatny. I mieści się w kanonie zawartym w nazwie jego czasopisma liberté, to po francusku wolność. I to zarówno dla reformatora jak i jego ofiar, które podchodząc pod jego pomnik dokonują dziejowej sprawiedliwości nie robiąc fizycznej krzywdy sprawcy ich nieszczęść.


Lubię to! Skomentuj114 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka