Grobowiec odkryty w szwedzkim Birce już w XIX wieku. Uważany za wzorzec pochówku wikińskiego wojownika. Przyjęto, że pochowano w nim mężczyznę. Przeprowadzone ostatnio wyspecjalizowane badania DNA wykazały jednak, że była to kobieta.
Grobowiec odkryty w szwedzkim Birce już w XIX wieku. Uważany za wzorzec pochówku wikińskiego wojownika. Przyjęto, że pochowano w nim mężczyznę. Przeprowadzone ostatnio wyspecjalizowane badania DNA wykazały jednak, że była to kobieta.
Paweł Łęski Paweł Łęski
535
BLOG

Wraca teoria o normańskim pochodzeniu Piastów? Sensacyjne odkrycia w grobowcach

Paweł Łęski Paweł Łęski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Wraca teoria o normańskim pochodzeniu Piastów?


Cztery groby z XI wieku odkryto na cmentarzu we wsi Ciepłe w północnej Polsce, jak podaje strona internetowa Science in Poland.


„W centralnej części cmentarza znajdowały się cztery bardzo bogato wyposażone groby komorowe”, powiedział dr Sławomir Wadyl z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku dla Science in Poland. „ci ludzie, to prawdopodobnie wojownicy, którzy zostali w nich pochowani, o czym świadczy broń i sprzęt jeździecki leżące obok szkieletów"


Analizując szczątki i przedmioty pochowane obok mężczyzn, eksperci odkryli, że wojownicy pochodzili ze Skandynawii.


„Zmarli pochowani w centralnej części cmentarza reprezentowali ówczesne elity społeczne, o czym świadczy monumentalna struktura ich grobów i bogate wyposażenie. Prawdopodobnie należeli do ​​grupy elitarnych jeźdźców, ale ich rola prawdopodobnie nie była ograniczona do funkcji wojowników ”- powiedział dr Wadyl dla Science in Poland.


Ekspert uważa, że ​​mężczyźni mogli pobierać podatki dla miejscowego polskiego władcy, o czym świadczą przedmioty znalezione w dwóch grobach.


Inne średniowieczne odkrycia w Polsce przyciągają ostatnio uwagę. Na przykład eksperci odkryli wrak statku w Wiśle, który może pochodzić z epoki średniowiecza.



"Teorię o "wielkomorawskim" pochodzeniu twórców Polski przytacza Andrzej Nowak w "Dziejach Polski". Około 906 r. koalicja Niemców i Węgrów niszczy Państwo Wielkomorawskie, a ok. 920 r. zaczyna się rozrost państwa Polan. Powstaje gród Poznań - A. Nowak zauważa, że wśród wielkomorawskich arystokratów był ród Posnan. 


Pół wieku temu P. Jasienica w "Słowiańskim rodowodzie" przedstawił inną teorię - "imperium Słowian Połabskich", z VIII w., dla którego Wielkopolska i Czechy były "wschodnimi koloniami". Około 800 r. Karol Wielki zaatakował Słowian Połabskich, którzy - broniąc własnego matecznika - musieli osłabić kontrolę nad podbitym wschodem. Opisywane przez licznych kronikarzy obalenie Popiela przez Piasta byłoby więc usunięciem władzy obcego namiestnika - przez założyciela rodzimej dynastii."- przypomina bloger Najemny Hejter. Zaś bloger Qwardian przypomina teorie XIX-wiecznego polskiego historyka, Karola Szajnochy: "Imiona Lach i Wareg oznaczają w językach skandynawskich to samo – towarzysza bądź sprzymierzeńca. Forma Lach jest jednak starsza od Wareg, która pochodzi z IX wieku Szajnocha był zwolennikiem tzw. teorii normańskiej, według której państwo polskie miało powstać w wyniku najazdu z Północy, a Mieszko I był Wikingiem. Teoria ta ma nadal swoich zwolenników. Nie można wykluczyć, iż wojownicy warescy najmowani byli na służbę do drużyny książęcej, niemniej stanowili jedynie narzędzie w ręku pierwszego historycznego władcy Polski. Również polscy archeolodzy badający w okresie międzywojennym zespoły cmentarzysk rzędowych z grobami szkieletowymi w obstawach kamiennych na Mazowszu i Wielkopolsce stwierdzili, że użytkowane były w X I XI wieku przez ludność pochodzenia niesłowiańskiego. Jan Czekanowski, profesor antropologii na Uniwersytecie Lwowskim, połączył wówczas odkrycia z Mazowsza i Podlasia, z podobnymi grobami zawierającymi wyposażenie skandynawskie, odkrytymi w Wielkopolsce."


image


„Kiedy niewidomy od urodzenia Mieszko skończył 7 lat pogańskim zwyczajem przeszedł z pod opieki matki pod władzę ojca. Podczas tego obrzędu miał się zdarzyć znamienny cud, chłopiec nagle odzyskał wzrok tłumaczono to tak, że Polska była przedtem tak jakby ślepa, lecz odtąd ma być przez Mieszka oświeconą i wywyższoną ponad sąsiednie narody.” - taką legendę o postrzyżynach Mieszka I zapisał Gall Anonim.



Jedną z największych tajemnic Polski jest pochodzenie Mieszka, pierwszego historycznego władcy Polski, wiemy o nim niewiele a o rodzie Piastów, z którego miał się wywodzić prawie nic. „Ukryte gniazdo dynastii” -to pierwsza część serii fabularyzowanych filmów dokumentalnych Zdzisława Cozaca. Nowocześnie zrealizowana filmowa panorama początków naszego państwa, dedykowana na jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Filmy serii prezentują najnowsze ustalenia naukowców nt początków Polski, zaprezentowane zostały podczas Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych.



Kalisz zapewne odegrał czołową rolę w początkach naszej państwowości, był przez władców piastowskich szczególnie traktowany, jednak czy był gniazdem dynastii piastowskiej? Teza ta ma swoich oponentów- prof. Przemysław Urbańczyk; „ Nie wierzę by ludzie wywodzący się z tego kręgu, na którym nie było żadnych wcześniejszych doświadczeń czy z budowaniem trwałej organizacji terytorialnej, nagle zrobili to tak szybko, tak skutecznie i odnieśli taki sukces, wg mojej opinii powinniśmy jednak poszukiwać wpływów zewnętrznych”. Popularne hipotezy o skandynawskim pochodzeniu Mieszka były do niedawna przez naukowców odrzucane.



Zainteresowanie budził trop wiodący na południe, za Karpaty. Już w pierwszej połowie IX wieku powstało państwo Wielkomorawskie. Pierwsze stabilne państwo słowiańskie, które funkcjonowało przez kilkadziesiąt lat i rosło w potęgę. Na początku X wieku tej państwowości zagrozili koczowniczy, Madziarzy, ze stepów naddunajskich. Węgierscy wojownicy konni budzili postrach w ościennych krajach. Prawie każdego roku wyruszali na zbrojne wyprawy na zachód i południe Europy siejąc spustoszenie. Nie oparło się im także potężne Państwo Wielkomorawskie, które Madziarzy ostatecznie rozbili. Po tej dacie archeologia obserwuje upadek wielkich miast Wielkomorawskich. Natomiast historia nie informuje o losach dwóch ostatnich władców Wielkomorawskich w tym ostatniego Świętopełka II, którzy po prostu znikają z kart historii. Uciekający przed Madziarami książęta Wielkomorawscy mogli przedostać się na północ. Był to dla nich jedyny bezpieczny kierunek. Część uchodźców mogła trafić do Wielkopolski i zaoferować Piastom pomoc w organizacji państwa, służąc swoim doświadczeniem. Mieszko I mógł być nawet synem pokonanego władcy Moraw Świętpełka II.



Skąd pochodzą Piastowie? Rozwój badań naukowych coraz bardziej nas do tego przybliża. Informacji mogą nam udzielić sami zmarli członkowie dynastii piastowskiej a dokładnie ich genomy zawarte w materiale kostnym.



Poznańscy naukowcy stworzyli zespół z udziałem archeologów, antropologów, biologów i bioinformatyków mających ustalić pochodzenie genetyczne ludności zamieszkującej tereny dzisiejszej Wielkopolski od czasów rzymskich. Badają też pochodzenie członków dynastii piastowskiej. Zaczęli od pobrania próbek z kości. Ustalono ponad 500 miejsc pochówku Piastów. Mieszko I i Bolesław Chrobry zostali pochowani w poznańskiej katedrze, lecz ich szczątki nie przetrwały do naszych czasów. Jak więc możliwe jest poznanie ich genomu? Ten sam chromosom, który miał Mieszko mieli wszyscy jego potomkowie w linii męskiej, praktycznie bez żadnych zmian. Badania mają potrwać kilka lat, prawdopodobnie wtedy upewnimy się, czy Piastowie byli obcymi przybyszami czy też pochodzili z terenów dzisiejszej Wielkopolski. Hipoteza o kaliskim pochodzeniu założycieli naszego państwa może stracić podstawy albo zyskać kolejny mocny argument.


Niedawno po raz pierwszy udało się ustalić haplogrupę chromosomu Y przedstawiciela rodu Piastów. Wywodzący się z niego książę mazowiecki Janusz III posiadał haplogrupę R1b. Nie jest ona typowa dla Słowian, co otwiera pole do spekulacji zwolennikom normańskiej teorii pochodzenia Piastów.

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura